Články odjinud

Na čem pracují advokáti přes léto? Novalia radila Stories, PwC Legal zase Českému strojírenskému holdingu

Na čem pracují advokáti přes léto? Novalia radila Stories, PwC Legal zase Českému strojírenskému holdingu

Advokáti mají plno práce i v letošním horkém létě. A někteří z nich mohou díky svolení klientů opustit tradiční profesní mlčenlivost a s úspěšnou prací se i tak trochu pochlubit. Například kancelář Novalia pracovala pro startup Stories, zastupovala jej při prodeji americké společnosti Workday. PwC Legal zase pomáhala Českému strojírenskému holdingu, který koupil společnost Karned Tools. Do probíhajících akvizic se zapojila třeba i kancelář Dvořák Hager & Partners. Ta radila Raiffeisen realitnímu fondu při nákupu Retail Parku Písek.

„Stories.bi vyvíjí vlastní business intelligence nástroj, který pomocí ML a AI technologií automatizuje analýzy a překládá klíčové aktuální jevy do krátkých příběhů. Kromě poskytnutí samotné analýzy pak nástroj vysvětluje, co daný jev způsobuje a jaká jsou doporučená opatření,” vysvětluje na blogu kanceláře Novalia její partner a advokát Jakub Císař. 

Právě on měl, společně s dalším z partnerů kanceláře Billem Finneyem, poradenství pro Stories na starosti. Podle blogu spolupracovali také přímo z kanceláří ze Silicon Valley, Gunderson Dettmer.

„Ani jedna strana si nepřeje zveřejňovat detaily akvizice, jedná se však o jednu z nejvýznamnějších českých startupových transakcí posledních let,” uvedl Císař.

PwC Legal radila Českému strojírenskému holdingu

PwC Legal pomáhala v poslední době například Českému strojírenskému holdingu, což je skupina privátních investorů, a to při koupi strojírenskou firmu Karned Tools. Předsedou představenstva skupiny je Jiří Polman, mezi investory jsou například Libor Winkler, Vladimír Mařík, Jaroslav Hubáček, František Dostálek či Jiří Krb.

„Fond zamýšlí v blízké době koupit podíly v dalších dvou až třech českých společnostech a míří vždy na majoritu,“ uvedl v této souvislosti Polman. 

„Zajímavostí fondu je, že nabízí původním vlastníkům kupovaných společností možnost vstoupit do samotného holdingu, což může být pro mnohé majitele firem, kteří hodlají svůj podíl ve firmě prodat, pozoruhodné,“ uvedl pak šéf kanceláře Bořivoj Líbal. Vedl i tým právníků, která na této akvizici pracoval.

Tento tým prováděl podle zveřejněných informací při této akvizici například právní prověrku kupované společnosti, radil ale i při akvizičním financování a přímo při transakčním procesu. „Na protistraně vystupovala společnost KPMG jako finanční poradce a advokátní kancelář Novalia,” uvedla PwC Legal.

Dvořák Hager & Partners radili při akvizici píseckého obchodního domu

Partner kanceláře Lukáš Zahrádka a advokátka Dominika Veselá z advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners se zase nedávno věnovali poradenství Raiffeisen realitnímu fondu, který koupil společnost Retail Park Písek. Ta vlastní a provozuje nákupní centrum Galerie Písek.

„Naše právní služby zahrnovaly komplexní due diligence, přípravu transakční dokumentace a podporu při jejím vyjednávání,” uvedla kancelář.

Kinstellar také pracuje pro GSA

Několik advokátních kanceláří také v poslední době oznámilo, že budou pracovat pro Agenturu pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA).

V oblasti bezpečnosti GSA radí advokátní kancelář Kinstellar v konsorciu s BHO Legal. „Kinstellar bude poskytovat zejména právní poradenství a podporu v oblasti veřejných zakázek, smluv v oblasti bezpečnosti, jakož i aspektů odpovědnosti souvisejících s bezpečností programů Galileo a EGNOS. Úkoly se budou týkat také ochrany a správy práv duševního vlastnictví a záležitostí souvisejících s transferem technologií,” uvedla firma.

Tým Kinstellar pracující pro GSA vede Zdeněk Kučera.

Havel & Partners radila při nákupu Explora Business Centre

Kancelář Havel & Partners již dříve oznámila, že „tým pod vedením partnera Martina Fučíka a  senior advokáta Alberta Tatry poskytl komplexní právní poradenství mezinárodní investiční a realitní skupině specializující se na komerční nemovitosti, společnosti Golden Star Real Estate, při nákupu pražské kancelářské budovy Explora Business Centre.”

Podle kanceláře šlo o jednu „z největších nemovitostních transakcí realizovaných během letošního roku v Praze”.

O práci mluví i Schönherr či bpv

Advokátní kancelář Schönherr pak radila například UniCredit „v souvislosti s uzavřením dvou exkluzivních dohod o partnerství s pojišťovnami Allianz a Generali ve střední a východní Evropě”.

Uzavřené dohody se podle kanceláře „týkají distribuce pojistných produktů pro fyzické osoby a malé podniky v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku”.

Kancelář bpv Braun Partners zase oznámila, že pomáhala Pražské energetice při akvizici společnosti Solarinvest - Green Energy.

„Akvizici Solarinvestu právně zajistila advokátní kancelář bpv Braun Partners prostřednictvím Share sales 100% podílu. Na transakci se podílel vedoucí právního týmu energetiky a partner kanceláře Marc Müller se svým týmem, advokáty Michalem Fógelem a Lucií Kalašovou. Právní služby týmu zahrnovaly provedení právní prověrky společnosti Solarinvest, identifikaci a řešení rizik a právních otázek ve spolupráci s PRE a Solarinvest a přípravu transakční dokumentace,” uvedla kancelář.

 

 

Články odjinud