Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neztrácí už Rychetský důstojnost? Justiční hru nemusí pískat za každou cenu. Komentář Jana Januše

Neztrácí už Rychetský důstojnost? Justiční hru nemusí pískat za každou cenu. Komentář Jana Januše

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domáhá schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Na srdci má i nové vedení Nejvyššího správního soudu. Tvrdošíjně si uzurpuje právo, které mu nenáleží. Překračuje přitom už veškeré mantinely, za něž by se šéf nejdůležitějšího soudu v zemi vydávat neměl. Jakoby zapomínal, že už není vrcholným politikem, ale soudcem, který musí zůstat za každou cenu naprosto nezávislým a nezpochybnitelným.

Svého času se Pavlu Rychetskému a předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi podařilo sehrát klíčovou roli při obsazení pozice nového předsedy Nejvyššího soudu. Rychetský si rovněž naformoval, i přes kritiku části odborné veřejnosti, téměř kompletní složení „třetího” Ústavního soudu. A hru o nejvyšší justiční funkce by rád pískal i dál.

Rychetský pátečním Hospodářským novinám řekl, že schůzka, o níž požádal, vůbec nesouvisí s jeho dřívějším odchodem z funkce: „Když jsme byli loni v červnu zvoleni předsednickou zemí Konference evropských ústavních soudů, získali jsme mandát do konce roku 2020. Takže se v tuto chvíli vůbec nezabývám tím, kdo zaujme moje místo po roce 2020, pokud v té době skutečně rezignuji. Což neznamená, že mě to za ty tři roky nebude zajímat, samozřejmě bude.” 

 

S prezidentem chce řešit také „neutěšený stav v oblasti procesních předpisů”, což následně předkládá, dosti překvapivě, jako obsazení postů ministra spravedlnosti („potenciálního předkladatele nových procesních kodexů”) a nového předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. A možná budou mluvit také o nové pozici pro končícího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu.

Předseda Ústavního soudu by měl respektovat, že prezident Zeman nejeví o jeho další personální konzultace příliš zájmu a rozhodne si po vlastní ose. I když to může být vzhledem k Zemanově aktuální nekontrolovatelnosti pro justici i celou Českou republiku dost příšerná zpráva, předseda Ústavního soudu by to měl nechat být. Určitě se nehodí vytvářet další tlak mediálními vyjádřeními. Jinak ohrožuje nejen vlastní reputaci, ale teoreticky rovněž pozici Ústavního soudu a justice obecně. Pozici, kterou si zatím nikdo nedovoluje zpochybnit.

Připomeňme základní pravidla. Na obsazení místa šéfa Nejvyššího správního soudu se musí prezident dohodnout s předsedou vlády, ministra spravedlnosti vybírá premiér. Předseda Ústavního soudu tu ze zákona nehraje vůbec žádnou roli. Na jeho konzultaci nemusí být nic špatného, i když pro mnohé bude prostě za hranou. Ale nelze to tvrdit ve chvíli, kdy o ni nikdo nestojí. A v tom je celé jádro problému.

Pokud by existovala Nejvyšší rada soudnictví a Pavel Rychetský byl jejím předsedou, jak se o tom také mluvilo, mohla by být situace jiná. Ona pravidla by možná i jinak vypadala. Nejvyšší rada soudnictví ale neexistuje a Rychetský v jejím čele nestojí. Jakoby na to zapomínal.

1080p 720p 360p
Na teplické školáčky útočili mentálně zakomplexovaní lidé, policie je musí najít, říká šéf ÚS Rychetský

Argument, že právě předsedové nejvyšších soudů sehráli roli náhradníků této organizace při dojednávání kompromisu ohledně vyrovnání soudcovských platů a mohou ji tak držet i v jiných případech, selhává. Zatímco tehdy šlo o právní vakuum a za soudce zkrátka někdo mluvit musel, teď jsou pravidla zcela jasná.

Pavel Rychetský zasluhuje úctu. V čele Ústavního soudu stojí téměř 15 let, tuto instituci v mnohém vybudoval. V poslední době se ale vyjadřuje k věcem, k nimž by se vrcholný soudce jeho formátu, minimálně takto otevřeně, vyjadřovat neměl. Ať už jde o hodnocení Zemanových spolupracovníků či řešení povolební situace. A byla by škoda, kdybychom si jeho závěrečnou etapu na Ústavním soudu měli spojovat ještě s doprošováním se Hradu. O cokoliv.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1