Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O Pelikánovi ještě uslyšíme. Jako politik by byl dokonalým ministrem sociálních věcí. Komentář Jana Januše

O Pelikánovi ještě uslyšíme. Jako politik by byl dokonalým ministrem sociálních věcí. Komentář Jana Januše

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) odchází z politiky. Kdekdo ho tak začal hodnotit. Pelikán se vrací do soukromé sféry s veskrze pozitivní aurou, a to i díky dokonalému načasování svých posledních kroků v úřadu. Právním pohledem je tak jistě hlavním aktérem týdne. Podívejme se teď ještě na to, co Roberta Pelikána čeká. A povzdechněme si, proč raději nebyl ministrem práce a sociálních věcí.

Hodnocení Pelikána, který svůj odchod z politiky oznámil prostřednictvím víkendového rozhovoru pro Aktuálně.cz, je stejně složité, jako je složitá jeho osobnost. Na počátku jeho ministrování se řada lidí bála hlavně toho, že kompletně přepíše v té době ještě zcela nový občanský zákoník a opět pozmění tisíce nových pravidel. Jeho vyjádření z té doby tomu nasvědčovala. Nakonec se ale nic takového nestalo. Pelikán se totiž postupně z ranaře, zvyklého prosazovat svůj právní úsudek za každou cenu podobně jako v advokacii, změnil v politika ne sice zcela konsenzuálního, ale přece jen realističtějšího a také daleko obratnějšího než na počátku.

Poslední měsíce ve svém úřadu pak zvládl, bereme-li politiku také jako divadlo pro masy, takřka dokonale. A to i vzhledem k rozjitřené společenské atmosféře a znovu fungující bipolaritě světa. Stačí-li nám povrchní pohled, není divu, že odchází s ovacemi a také s odměnou v podobně pondělního telefonátu s americkým ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem.

„Během telefonického hovoru americký ministr českému protějšku poděkoval za rozhodnutí vydat Jevgenije Nikulina do Spojených států amerických,” uvedlo po pondělním telefonátu české ministerstvo spravedlnosti. Připomeňme, že Nikulin je podezřelý z hackerských útoků.

„Právě potřeba společného boje proti kyberzločinu byla tématem hovoru obou ministrů. Americký ministr Jeff Sessions již dříve uvedl, že počítačové pirátství není jen zločin, nýbrž přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí občanů. Oba ministři se včera znovu shodli na tom, že počítačové útoky nesmí být tolerovány,” uvedlo rovněž ministerstvo s odkazem na pondělní rozhovor.

Ideály člověk nemá ztrácet 

A pokud jde čistě o právo? Nejvýraznější stopu po sobě Pelikán zanechává v insolvencích a exekucích, nastartoval také hromadné žaloby. Jeho slova z rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.CZ můžeme chápat i v této souvislosti: „Jsem prostě přesvědčen, že ideály člověk nemá ztrácet, má si je podržet celý život a má se jim snažit přibližovat.”

Pelikánovi nelze upřít obrovský zájem o sociální problémy a snahu je řešit. Právě proto tak výrazně sáhl do pravidel pro řešení dluhů. Otázkou však zůstává, zda někdy, přece jen a alespoň trochu, nezapomínal na věřitele. Nabízí se tak: Nepomohl by lidem v problémech třeba daleko více jako ministr práce a sociálních věcí, když by do jeho resortu náležely rovněž různé sociální dávky a mohl by například nastartovat jejich reformu? To už se nedozvíme, Pelikán se loučí. 

Končící ministr spravedlnosti sice nedotáhl spoustu věcí, které slibovala už předchozí vláda, jak už jsme ale psali v únoru, nemusí to být takový problém. Důležitá témata by měl držet i jeho nástupce. Ať už jde o procesní kodexy, ukotvení státních zástupců i exekutorů, postavení soudních znalců či tlumočníků nebo právě hromadné žaloby.

Kdo bude psát diplomku u bývalého ministra?

Robert Pelikán měl ještě před tím, než ho poznala široká veřejnost, v právních kruzích skvělé renomé. Zapojoval se do odborných diskusí a psal provokativní články. S advokátem Luďkem Vránou, s nímž se poznal na své předchozí profesní štaci v mezinárodní kanceláři Linklaters, spoluvlastnil menší advokátní kancelář Vrána & Pelikán.

Podíl ale během svého veřejného angažmá prodal. Firma teď nese název Vrána & partners a Vrána je od začátku roku 2016 jejím jediným vlastníkem. Osobně si nemyslím, že by se Pelikán k Vránovi vracel a nejspíše nepůjde ani za svým bratrem Tomášem, který je partnerem kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek.

K životu, který žil ještě před tím, než nastoupil k tehdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi jako ředitel právní sekce, ale Pelikán bezesporu znovu směřuje. „Plánuji se vrátit do advokacie a na fakultu, kde mám stále desetinový úvazek a rozšířím si ho zpátky na plný. Budu přednášet,” řekl ve zmíněném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na pražské právnické fakultě působil celou dobu, i v době ministrování míval vypsané semináře. A juristům rovněž nabízel třeba vedení diplomové práce. Loni zadal témata jako Vlivná osoba, Zájem obchodní korporace a jeho ochrana, "Stakeholder Value" jako nový fenomén práva obchodních korporací či Česká úprava kapitálových společností z pohledu law and economics školy. A lze předpokládat, že až se proslavený Pelikán na fakultu v plné síle vrátí, studenti se k němu jen pohrnou.

Uvidíme, jak rychle se podaří složit novou vládu, ale první akcí, kde Pelikán vystoupí už jen jako bývalý ministr spravedlnosti, mohou být červnové Karlovarské právnické dny. Pelikán by měl na akci promluvit hned po své matce, evropské soudkyni a profesorce obchodního práva Ireně Pelikánové. Jeho téma ohlášené prostřednictvím webu konference už je veskrze odborné: Právnické osoby a právní subjektivita.

O Pelikánovi tak jistě ještě uslyšíme. Minimálně v souvislosti s nastupující legislativou, k níž se bude už z povahy své akademické činnosti vyjadřovat. Sice končícího ministra neuvidíme tak často jako dnes, ale z veřejného života jistě nezmizí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744