Články odjinud

O Pelikánovi ještě uslyšíme. Jako politik by byl dokonalým ministrem sociálních věcí. Komentář Jana Januše

O Pelikánovi ještě uslyšíme. Jako politik by byl dokonalým ministrem sociálních věcí. Komentář Jana Januše

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) odchází z politiky. Kdekdo ho tak začal hodnotit. Pelikán se vrací do soukromé sféry s veskrze pozitivní aurou, a to i díky dokonalému načasování svých posledních kroků v úřadu. Právním pohledem je tak jistě hlavním aktérem týdne. Podívejme se teď ještě na to, co Roberta Pelikána čeká. A povzdechněme si, proč raději nebyl ministrem práce a sociálních věcí.

Hodnocení Pelikána, který svůj odchod z politiky oznámil prostřednictvím víkendového rozhovoru pro Aktuálně.cz, je stejně složité, jako je složitá jeho osobnost. Na počátku jeho ministrování se řada lidí bála hlavně toho, že kompletně přepíše v té době ještě zcela nový občanský zákoník a opět pozmění tisíce nových pravidel. Jeho vyjádření z té doby tomu nasvědčovala. Nakonec se ale nic takového nestalo. Pelikán se totiž postupně z ranaře, zvyklého prosazovat svůj právní úsudek za každou cenu podobně jako v advokacii, změnil v politika ne sice zcela konsenzuálního, ale přece jen realističtějšího a také daleko obratnějšího než na počátku.

Poslední měsíce ve svém úřadu pak zvládl, bereme-li politiku také jako divadlo pro masy, takřka dokonale. A to i vzhledem k rozjitřené společenské atmosféře a znovu fungující bipolaritě světa. Stačí-li nám povrchní pohled, není divu, že odchází s ovacemi a také s odměnou v podobně pondělního telefonátu s americkým ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem.

„Během telefonického hovoru americký ministr českému protějšku poděkoval za rozhodnutí vydat Jevgenije Nikulina do Spojených států amerických,” uvedlo po pondělním telefonátu české ministerstvo spravedlnosti. Připomeňme, že Nikulin je podezřelý z hackerských útoků.

„Právě potřeba společného boje proti kyberzločinu byla tématem hovoru obou ministrů. Americký ministr Jeff Sessions již dříve uvedl, že počítačové pirátství není jen zločin, nýbrž přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí občanů. Oba ministři se včera znovu shodli na tom, že počítačové útoky nesmí být tolerovány,” uvedlo rovněž ministerstvo s odkazem na pondělní rozhovor.

Ideály člověk nemá ztrácet 

A pokud jde čistě o právo? Nejvýraznější stopu po sobě Pelikán zanechává v insolvencích a exekucích, nastartoval také hromadné žaloby. Jeho slova z rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.CZ můžeme chápat i v této souvislosti: „Jsem prostě přesvědčen, že ideály člověk nemá ztrácet, má si je podržet celý život a má se jim snažit přibližovat.”

Pelikánovi nelze upřít obrovský zájem o sociální problémy a snahu je řešit. Právě proto tak výrazně sáhl do pravidel pro řešení dluhů. Otázkou však zůstává, zda někdy, přece jen a alespoň trochu, nezapomínal na věřitele. Nabízí se tak: Nepomohl by lidem v problémech třeba daleko více jako ministr práce a sociálních věcí, když by do jeho resortu náležely rovněž různé sociální dávky a mohl by například nastartovat jejich reformu? To už se nedozvíme, Pelikán se loučí. 

Končící ministr spravedlnosti sice nedotáhl spoustu věcí, které slibovala už předchozí vláda, jak už jsme ale psali v únoru, nemusí to být takový problém. Důležitá témata by měl držet i jeho nástupce. Ať už jde o procesní kodexy, ukotvení státních zástupců i exekutorů, postavení soudních znalců či tlumočníků nebo právě hromadné žaloby.

Kdo bude psát diplomku u bývalého ministra?

Robert Pelikán měl ještě před tím, než ho poznala široká veřejnost, v právních kruzích skvělé renomé. Zapojoval se do odborných diskusí a psal provokativní články. S advokátem Luďkem Vránou, s nímž se poznal na své předchozí profesní štaci v mezinárodní kanceláři Linklaters, spoluvlastnil menší advokátní kancelář Vrána & Pelikán.

Podíl ale během svého veřejného angažmá prodal. Firma teď nese název Vrána & partners a Vrána je od začátku roku 2016 jejím jediným vlastníkem. Osobně si nemyslím, že by se Pelikán k Vránovi vracel a nejspíše nepůjde ani za svým bratrem Tomášem, který je partnerem kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek.

K životu, který žil ještě před tím, než nastoupil k tehdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi jako ředitel právní sekce, ale Pelikán bezesporu znovu směřuje. „Plánuji se vrátit do advokacie a na fakultu, kde mám stále desetinový úvazek a rozšířím si ho zpátky na plný. Budu přednášet,” řekl ve zmíněném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na pražské právnické fakultě působil celou dobu, i v době ministrování míval vypsané semináře. A juristům rovněž nabízel třeba vedení diplomové práce. Loni zadal témata jako Vlivná osoba, Zájem obchodní korporace a jeho ochrana, "Stakeholder Value" jako nový fenomén práva obchodních korporací či Česká úprava kapitálových společností z pohledu law and economics školy. A lze předpokládat, že až se proslavený Pelikán na fakultu v plné síle vrátí, studenti se k němu jen pohrnou.

Uvidíme, jak rychle se podaří složit novou vládu, ale první akcí, kde Pelikán vystoupí už jen jako bývalý ministr spravedlnosti, mohou být červnové Karlovarské právnické dny. Pelikán by měl na akci promluvit hned po své matce, evropské soudkyni a profesorce obchodního práva Ireně Pelikánové. Jeho téma ohlášené prostřednictvím webu konference už je veskrze odborné: Právnické osoby a právní subjektivita.

O Pelikánovi tak jistě ještě uslyšíme. Minimálně v souvislosti s nastupující legislativou, k níž se bude už z povahy své akademické činnosti vyjadřovat. Sice končícího ministra neuvidíme tak často jako dnes, ale z veřejného života jistě nezmizí.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818