Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O peníze jde v exekucích v první řadě, je to vidět i na prioritách nových šéfů exekutorů. Komentář Jana Januše

Nové vedení Exekutorské komory ČR představilo tento týden své priority. V jádru nejde o nic moc nového,o většině těchto věcí mluví exekutoři delší dobu. Zároveň se ale jedná o rozumné návrhy, které by patrně neprospěly jen exekutorům, ale rovněž dlužníkům a také věřitelům, na něž se někdy v poslední době zapomíná. Exekutoři zároveň komentovali nové statistiky, podle nichž počet exekucí klesá, za loňský rok meziročně o 10 procent. Že se exekutoři radují nad úbytkem práce, sice zní paradoxně, nic jiného jim ale nezbývá.

Exekutoři by například chtěli, aby se konečně začal chystat nový exekuční řád. Jak připomněl prezident komory Vladimír Plášil, ten současný prošel od roku 2001 už 45 novelizacemi. Kritizoval i odkaz na občanský soudní řád a to, že se používá ve věcech, které exekuční řád neupravuje. Exekuční právo je tak nepřehledné a komplikované.

Plášil tak volá po novém, jednoduchém a moderním exekučním řádu, který exekutorovi zajistí také to, aby mu byla provedená exekuce zaplacena. Právě to je totiž velká bolest současných exekutorů. Obrovské množství dluhů je nesplatitelných, exekutor ale nemůže jejich vymáhání odmítnout. A s tím spojenou administrativu platí ze svého.

Plášil tak poukazuje na jinou úpravu, argumentuje notáři a tím, že oni dostávají i za bezvýslednou práci alespoň v řádu stokorun zaplaceno. Nejde o nijak nové téma, hlasitě o něm mluvilo již předchozí vedení Exekutorské komory v čele s Pavlou Fučíkovou. Uvidíme, zda bude Plášil při jeho prosazování úspěšnější.

Proč na exekuce dopadá plná sazba DPH?

Plášil kritizuje také snížení exekučního tarifu, k němuž došlo s účinností od loňského dubna. Nedávno byl přitom ještě opatrný a říkal, že musíme počkat na první čísla. Ta asi nevypadají moc dobře, protože nyní Plášil říká, že snížený tarif má rdousící efekt, který se projeví ve středně velkých úřadech až za tři až čtyři roky. Exekutoři podle Plášila musí už nyní snižovat počty zaměstnanců a chybí jim peníze na inovace, například na nové technologie.

O peníze jde skutečně v první řadě, při vymáhání dluhů je s nimi logicky spojené skoro všechno. Exekutoři tak chtějí snížit náklady exekuce – a vyhovět tak vlastně společenské poptávce – i tím, že by na ni nedopadala základní sazba DPH, ale ta snížená. Opět téma, o kterém mluvila už minimálně Plášilova předchůdkyně Pavla Fučíková.

Tato změna by přitom byla logická, pokud chce stát skutečně pomoci lidem v problémech, bylo by fér, aby na nich zároveň dál nevydělával maximum možného. Jak totiž Plášil správně řekl, tato procenta zaplatí povinný. Nebo chceme-li dlužník. Tak jen teď najít politickou vůli na změnu.

Chtějí exekutoři místní příslušnost?

S penězi je samozřejmě spojen i boj o teritorialitu a o to, zda si dál půjde najmout jakéhokoliv exekutora z celé republiky, nebo jen toho místně příslušného. Jde o téma, které Exekutorskou komoru nejvíce rozděluje. Nejhlasitější příznivci teritoriality ale v březnových sněmovních volbách propadli. Nové vedení komory respektuje usnesení sněmu a zavedení místní příslušnosti tak počítá do svých priorit. Ale zdá se, že tak nějak opatrně.

Vladimír Plášil totiž toto téma spojuje s Ústavním soudem a s aktuálními návrhy, které řeší. Je tak podle něj potřeba počkat na příslušný nález, který by mohl na návrh senátorů dovodit místní příslušnost již z aktuální textu zákona.

Navíc, už z rozhovoru, který Plášil poskytl ještě před svým zvolením INFO.CZ to ale vypadá, že se zavedením místní příslušnosti chvátat nebude. Chce totiž pro exekutory zavést co nejvýhodnější podmínky a zároveň se inspirovat třeba slovenskými zkušenostmi: „Snažíme se tyto věci vyhodnotit, abychom si mohli eventuálně vyjednat, pokud to bude možné, takové podmínky, aby soudní exekutor neměl, alespoň za začátku pocit, že na tom snad tratí.”

Evergreenem jsou priority jako zastavení nevymožitelných exekucí nebo vybírání různých poplatků či záloh za práci exekutora. Uslyší na to nyní politická reprezentace?

Exekutor jako mediátor?

Také další priority se týkají peněz. Plášil a jeho kolegové třeba volají po plynulejším přechodu mezi exekučním řízením a oddlužením. Také kritizují zbytečnou byrokracii, podle Plášila by dokonce chtěli vytvořit pracovní tým s insolvenčními správci, který by měl právě zbytečné úředničině čelit. Obě právní profese se totiž obávají toho, co čistě administrativně může přinést aktuální novela insolvenčního zákona, jež by umožnila oddlužení daleko širšímu spektru lidí.

Plášil argumentuje také Belgií a částečně Francií a chtěl by, aby exekutoři zároveň působili jako určití mediátoři. Hodí se dodat, že slovo určití je ale opravdu vhodné, protože exekutoři by i při vyjednávání s dlužníkem ještě před zahájením exekuce zůstávali spíše na straně věřitele a uprostřed by určitě nebyli. I v této fázi by je totiž platil věřitel.

Exekutoři by rádi prosadili také kvalifikované předžalobní výzvy, nebo dosáhli toho, aby se k soudu dostávaly jen nezbytné spory.

Kolik je vlastně exekucí?

Už před svým zvolením Vladimír Plášil pro INFO.CZ říkal, že situace kolem počtu exekucí není obecně tak hrozná, jak se tvrdí. A čísla rozebralo i nové vedení komory. Uvádí tak, že loni se počet nových exekucí meziročně snížil o 10 procent, a to na 612 tisíc. Loni pak exekutoři ukončili 540 tisíc řízení.

„Tyto trendy v klesajícím počtu nových exekucí a větším počtu ukončených exekucí pozorujeme od roku 2010. Exekutorská komora očekává pokračování těchto trendů i v následujících letech. V ideálním případě bychom se již brzy mohli dočkat zlomu, kdy začne docházet k postupnému úbytku exekučních řízení,“ uvádí v této souvislosti Plášil.

Změny k lepšímu zdůvodňuje vedle rostoucího počtu ukončených exekucí či dobíhání starších exekucí z let s enormním nápadem také vyšší efektivitou exekučních řízení ze strany soudních exekutorů, některými legislativními změnami nebo ekonomickou konjukturou.

Komora pak nesouhlasí s tím, že by aktuálně probíhalo 4,5 milionu exekučních řízení, správné číslo je podle ní někde mezi 3,4 až 3,7 milionu. Skoro by se ale dalo napsat, že je to jedno, pořád jde o omračující číslo. Exekutorům však nezbývá nic jiného, než se radovat alespoň nad ním. Jde o jednu z mála dobrých zpráv spojených s exekucemi. A mohla by prospět i jim.

Exekutoři nápady každopádně mají. Sami ale s nimi nic moc nezmůžou. Musí přesvědčit poslance a senátory, že na nich vydělají nejen sami exekutoři, ale i dlužníci a věřitelé. Když jde o ty peníze v první řadě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1