Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Objíždíte kvůli práci různá místa? Cesta se vám nově počítá do pracovní doby, rozhodl evropský soud

Objíždíte kvůli práci různá místa? Cesta se vám nově počítá do pracovní doby, rozhodl evropský soud
 

Evropské soudy dále pokračují v ochraně zaměstnanců a jejich odpočinku. Poté, co Soudní dvůr EU rozhodl, že se nejpřísnější pracovní pohotovost bude počítat do limitu pracovní doby, určil Soudní dvůr Evropského sdružení volného obchodu, že do pracovní doby patří také cesta na místo, na kterém člověk obvykle nepracuje. Rozhodnutí, jež se původně týká norského policisty a zatím nevzbudilo příliš pozornosti, bude mít dopad i na české firmy. 

Jak totiž připomíná advokát Tomáš Procházka, který je partnerem kanceláře Dvořák Hager & Partners, veškerý čas v životě zaměstnance je buď pracovní dobou, nebo dobou odpočinku. 

„A dobou odpočinku je čas, kdy si může zaměstnanec dělat, co chce. Pokud mu však zaměstnavatel určí, že někam pojede dvě hodiny, přestává to být doba odpočinku. Protože tam jet musí, je to jeho práce. Čas se tak stává pracovní dobou,” shrnuje závěry, k nimž dospěl evropský soud Procházka.

Rozhodnutí soudu tak bude mít vliv například na obchodní manažery, kteří objíždějí republiky a v různých městech nabízejí výrobky či služby firmy, kterou zastupují. Český zákoník práce totiž dosud nezahrnoval tento čas do pracovní doby, to by se teď ale mělo změnit. 

„Má to zásadní dopad na všechny zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci jezdí na pracovní cesty. Typické je to pro obchodní zástupce nebo servisní pracovníky, kterým pracovní život funguje tak, že ránou vstanou, jedou někam 100 kilometrů a tam mají schůzky, nebo něco opravují, a poté jedou zpátky,” říká Procházka a dodává: „Český zákoník práce stanoví, že se tato cesta nepočítá do pracovní doby. Člověk tak vlastně cestuje ve volném čase. Výjimkou jsou samozřejmě profesionální řidiči, pro které je řízení prací. To se teď změní.”

Doba strávená na cestě by se tak měla nově počítat do týdenního 40 hodinového limitu odpracované doby, případně do doby přesčasů, a platí pro ni i pravidla stanovující pravidelný odpočinek. 

Jak ale Procházka rovněž připomněl, soud v této souvislosti neřešil, kolik má zaměstnanec dostat za dobu strávenou na cestě peněz. Pouze připustil, že může jít i o nižší částku, než kterou je pracovník běžně odměňován. „Ekonomické dopady jeho rozhodnutí však nejsou podle soudu relevantní, základem je ochrana zdraví zaměstnance,” říká Procházka.

Co všechno se počítá do pracovní doby?

O co ale konkrétněji šlo v posuzované kauze? „Norský policista rozporoval nesprávnou evidenci pracovní doby a nedodržování povinného odpočinku. V neděli 6. října 2013 odjel v 17:00 hodin z domova na stanici, kde naložil policejní auto a nahlásil se dispečinku, pak vyzvedl služební zbraň a kolegu a přesunul se na místo, kde prováděl výcvik ochrany ministra. Po ochraně ministra 7. října 2013 v 16:20 hodin vyrazil domů, kam přijel v 19:30 hodin,” popisuje Procházka.

Jak dále připomíná, policista se poté účastnil ozbrojeného zásahu, a to 8. října 2013: „Přijel na stanici v 6:30 hodin, naložil policejní auto, nahlásil se dispečinku a vyjel na místo zásahu, kde byl v 8:00 hodin. Zásah trval do 21:53 hodin a domů se vrátil 23:35 hodin.”

Z hlediska soudu byla dále důležitá ochrana premiéra, a to mimo službu v sobotu 16. listopadu 2013: „Z domova odjel v 8:00 hodin, naložil auto a nahlásil se dispečinku. Následně vyzvedl kolegu a cestou měl několik telefonátů k plánování akce. Na místo dorazil v 11:00 hodin. Akce skončila v 16:40 hodin, domů dorazil v 19:40 hodin.”

Procházka dále rekapituluje, že zaměstnavatel dané doby uznal jako čas na cestě, ne už ale jako pracovní dobu, a to kvůli tomu, že policista neřídil, pouze se přepravoval na místo, na kterém měl pracovat. Podle soudu to ale nebylo v pořádku, k nařízení práce na dobu cesty totiž došlo už požadavkem na výkon práce jinde. 

Procházka dále připomíná některé další závěry soudu: „Při cestě mimo pravidelné pracoviště existuje sice určitá volnost při volbě dopravního prostředku a cesty, ale zaměstnanec v prvé řadě plní pokyn zaměstnavatele, kterému zůstává právo cestu změnit nebo zrušit. Zaměstnanec tak nemůže čas využívat svobodně a je k dispozici zaměstnavateli. Proto soud uzavřel, že čas strávený cestováním musí být pro účely sledování pracovní doby považován za dobu práce.”

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1