Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovládnutí Mostecké uhelné začne řešit i český soud. Odsouzení trest ve Švýcarsku nenastoupili

Ovládnutí Mostecké uhelné začne řešit i český soud. Odsouzení trest ve Švýcarsku nenastoupili

Ačkoliv švýcarská justice již v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné vydala pravomocné rozhodnutí, bude o stejném případu jednat i pražský soud. Ve Švýcarsku odsouzení manažeři chtějí mezitím podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Česká justice se rozhodla zahájit letos na podzim hlavní líčení v kauze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Vyplývá to z informací HlídacíPes.org.

Skupina bývalých manažerů MUS, která byla před pěti lety ve Švýcarsku odsouzena za podvodné ovládnutí této společnosti, tak s největší pravděpodobností stane také před českým soudem.

Zástupci české justice totiž využili ustanovení v mezinárodní legislativě, které sice (stejně jako české normy) neumožňuje odsoudit nikoho za tentýž čin dvakrát, nicméně dává prostor pro jiné řešení.

Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci nechtěla plánovaný postup oficiálně komentovat s ohledem na práva obžalovaných. „Je třeba, aby ho znali nejprve účastníci, kterých se to týká. Kontaktujte mě za pár týdnů.“

Podle zjištění HlídacíPes.org odsouzení dosud nenastoupili trest, který jim byl švýcarským soudem uložen a který pak definitivně potvrdil i odvolací soud; právě této skutečnosti chtějí české soudy využít.

„V případě rozsudku v jiném státě je nutný nejen pravomocný rozsudek, ale také, aby byl trest vykonáván, či vykonán,“ vysvětluje olomoucký státní zástupce Petr Šereda. „Pokud trest nenastoupili, může se zahájit hlavní líčení.“

Jaký bude postup v případě, že v mezidobí odsouzení do výkonu trestu nastoupí, nechtěli žalobce ani zástupci soudu předjímat.

Koláčkova síla a trest

Jedním z odsouzených ve Švýcarsku a zároveň obžalovaný v Česku je Antonín Koláček, který podle švýcarského verdiktu sehrál v celé kauze podvodného ovládnutí MUS klíčovou roli .

„Jako takový měl sílu autonomního řízení. Je tedy správné, že má TPF (Tribunal Pénal Federal – švýcarský soud, který jej odsoudil – pozn.red.) za to, že Antonín Kolaček zastával funkci vedoucího,“ uvádí se v odvolacím rozsudku, který má redakce k dispozici.

Z verdiktu kromě jiného také vyplývá, že sám Koláček v rámci soudního řízení uvedl, že jeho majetek činí 8 – 10 miliard korun.

Koláček má ve vězení strávit nejdelší čas – 52 měsíců – a zaplatit 250 tisíc korun peněžitého trestu. Ačkoliv je rozsudek pravomocný a není proti němu odvolání, Koláček je stále na svobodě.

„Můj švýcarský právník původně očekával, že můj nástup do vězení proběhne někdy v květnu nebo v červnu letošního roku,“ sdělil HlídacíPes.org Antonín Koláček. „Nyní to vypadá tak, že se nástup do švýcarského vězení uskuteční nejdříve na podzim.“

Podvod nebo transformace?

Sám Koláček vnímá švýcarský rozsudek velmi kriticky. „Zatím jsem nedokázal švýcarský rozsudek vůbec pochopit. Jedná se o velmi arogantní zásah do záležitostí jiné země,“ konstatuje tento bývalý manažer.

„Švýcarsko rozhodovalo o něčem, co mu vůbec nepříslušelo, a hlavně, co nikdy neprožilo, a nedokázalo ani částečně vnímat souvislosti transformace české ekonomiky při přechodu na kapitalismus,“ dodává.

Podle svých slov by po této skutečnosti už nikdy neuskutečnil žádné transakce přes švýcarské banky. „Tehdy jsme ještě věřili švýcarským bankám,“ podotýká Koláček.

„Zároveň je třeba zmínit, že také zcela selhaly české instituce při ochraně práv českých občanů ve Švýcarsku. Nikdo z Čech nám nepomohl chránit naše životy a naše zájmy. Všichni zavírali své oči a dělali, že se nic nesprávného neděje,“ tvrdí.

Koláčkovi advokáti nyní proto podle jeho slov připravují stížnost na Švýcarsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kterou musí podat nejpozději do konce června. Tento krok však nemá žádné odkladné účinky – do vězení by tak Koláček měl nastoupit.

„Plně věřím, že nám ESLP pomůže napravit všechny nespravedlnosti, které se v tomto prapodivném příběhu staly,“ vysvětluje Koláček motivaci k podání stížnosti. „A i když to bude třeba až za další dva tři roky, budu zcela očištěn.“

Společně s Koláčkem bylo ve Švýcarsku za podvodné ovládnutí MUS odsouzeno ještě dalších pět mužů – Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Belgičan Jacques de Groote.

K výkonu trestu má kromě Koláčka nastoupit ještě Kraus. U obou odvolací soud zamítl jejich argumenty; ostatní z odsouzených mají ještě šanci na zmírnění trestů.

Česká větev případu

Čeští žalobci vloni na jaře obžalovali v té samé kauze také šest lidí – stejných jako ve švýcarské větvi případu, ovšem kromě Belgičana de Grooteho.

K obžalovaným místo něj přibyl bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Za podvodnou privatizaci hrozí obžalovaným tresty odnětí svobody od dvou do deseti let.

Obžaloba byla podána po pěti letech stíhání. Podle českých žalobců byla státu způsobena škoda minimálně 3,2 miliardy korun, a obžalovaným byl proto zajištěn majetek v celkové hodnotě přesahující 2,7 miliard korun. Většina je zadržována dodnes.

Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota náhle zemřel a další z obviněných Pavel Musela se záhadně zranil a byl zbaven svéprávnosti.

Navzdory tomu majetek zabavený Měkotovi stále zůstává zadržený. O odblokování zajištěných peněz žádala jeho sestra coby jediná dědička, městský soud v Praze ale její žádost loni na podzim zamítl. Má totiž důvodné podezření, že peníze pochází z trestné činnosti.

TEXT VYŠEL NA WEBU HLÍDACÍ PES.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1