Články odjinud

Pelikánová končí jako evropská soudkyně. A v Brně začíná boj o nového děkana. Týden v právu komentuje Jan Januš

Pelikánová končí jako evropská soudkyně. A v Brně začíná boj o nového děkana. Týden v právu komentuje Jan Januš

Zpráva, že profesorka Irena Pelikánová skončí příští rok jako soudkyně evropského Tribunálu, úplně zapadla. Na její místo by měla nastoupit Petra Škvařilová-Pelzl, pokud tedy projde dalším schvalováním. Na brněnské fakultě mají o místo děkana zájem hned tři lidi, bude to drsný boj. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal oslavil 65. narozeniny. A jak se na univerzitního profesora sluší, stalo se tak reprezentativní monografií, jíž mu věnovali kolegové těch nejzvučnějších jmen.

Ministerstvo spravedlnosti předminulý pátek oznámilo, že komise odborníků, vedená ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO), vybrala novou kandidátu na soudkyni evropského Tribunálu. Tedy na místo, které v současnosti zastává profesorka obchodního práva Irena Pelikánová. 

Ze čtyř kandidátů zvolila odbornou pracovnici Ředitelství výzkumu a dokumentace Soudního dvora EU Petru Škvařilovou-Pelzl. Jako náhradníka komise vybrala vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martina Smolka. Druhým českým soudcem Tribunálu by měl i po srpnu roku 2019 zůstat Jan M. Passer. 

„V případě kandidátky komise ocenila dosavadní dlouholeté vysoce odborné působení na Soudním dvoře EU, jazykovou vybavenost a rovněž vědecké a publikační působení uchazečky. V případě prvního náhradníka komise konstatovala rovněž mimořádně kvalitní odbornou způsobilost a dlouholetou praxi na pozici vládního zmocněnce,” uvedlo ministerstvo na svém webu. 

Proč není větší zájem o místo evropského soudce? 

Mezi uchazeči o post nového soudce evropského Tribunálu se objevily rovněž soudkyně okresního soudu Irena Hladíková a asistentka generálního advokáta Soudního dvora EU Magdalena Ličková. 

Jména kandidátů jsou, až na jednu výjimku, překvapivě prakticky neznámá. Zůstává s podivem, že tak prestižní post, jakým bezesporu místo evropského soudce je, daleko více neláká například soudce nejvyšších soudů či profesory a další akademiky, stejně jako ty nejzkušenější advokáty. 

Naopak komise, volící nejvhodnějšího uchazeče, byla skutečně reprezentativní: vedle zmíněného ministra spravedlnosti v ní z pozice náměstka zasedal příští ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, budoucí předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger, ředitel odboru OSN ministerstva zahraničních věcí Petr Gajdušek, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a děkanka olomoucké právnické fakulty Zdenka Papoušková. 

Začnou soudci více využívat domácího vězení? 

V pátek, kdy si stovky právníků připomínaly v Luhačovicích 100 let české a slovenské advokacie, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek v Praze oznamoval, že je již několikrát avizovaný provoz elektronických náramků už skutečně ostrý. 

Konečně, nový trestní zákoník totiž už od roku 2010 nabízí alternativní trest, jímž je domácí vězení. Kontrola jeho dodržování ale dosud byla velmi obtížná a nutně musela probíhat osobně, prostřednictvím pracovníků Probační a mediační služby. 

„Výhodou elektronických náramků je možnost ponechat odsouzeného k trestu domácího vězení na svobodě, nezatěžovat již tak přetížený vězeňský systém, a zároveň provádět spolehlivě kontrolu chování odsouzeného. Intenzivní výchovné působení PMS na pachatele, možnost odsouzeného zůstat v kontaktu s rodinou a docházet do zaměstnání jsou způsoby, jak podpořit pozitivní změnu v jeho chování a odklonit ho od dalšího páchání trestné činnosti,” shrnuje na svém webu zcela přesně ministerstvo spravedlnosti. Tak snad se to celé zase nějak nezasekne. 

Kdo bude novým děkanem brněnské právnické fakulty? 

Poslední dny jsou na personálie skutečně bohaté. Rovněž v závěru minulého týdne Právnická fakulta Masarykovy univerzity zveřejnila jména kandidátů na nového děkana a taktéž jejich programy. 

Současnou děkanku Markétu Seluckou vyzývá vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Filip Křepelka, který se proti ní dlouhodobě a velmi silně vymezuje, a proděkan a právní teoretik Martin Škop, jenž je rovněž asistentem místopředsedkyně Ústavního soudu Milady Tomkové. 

O tom, kdo brněnskou fakultu povede, by mělo být jasno 12. listopadu, kdy nového šéfa vybere Akademický senát. Minimálně je dobře, že má současná děkanka protikandidáty. Pak to jsou teprve ty pravé volby. Každopádně ale o žádnou selanku nepůjde. 

Všechno nejlepší, pane předsedo! 

Pokračuje i legislativní debata ohledně takzvané oddlužovací novely, my se ale raději věnujme něčemu příjemnějšímu. Již zmíněný předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal oslavil v pondělí 65. narozeniny. Kolegové mu, jak je v akademických kruzích pěkným zvykem, věnovali reprezentativní monografii nazvanou Pocta Pavlu Šámalovi k 65. narozeninám s podtitulem Čtvrtstoletí hledání spravedlnosti na Nejvyšším soudu. 

Do knihy, za níž jako editor stojí advokát a akademik Tomáš Gřivna, přispělo zhruba 40 odborníků těch nejzvučnějších jmen. Je mezi nimi například předseda Soudního dvora EU Koen Lenaerts, rovněž již zmíněný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) či advokát Tomáš Sokol. 

Jak vypadají právní systémy Dálného východu? 

Další zajímavou monografii představil ve stejný den profesor Michal Tomášek. Jde o druhý díl knihy Právní systémy Dálného východu, který by měl vyjít v listopadu v nakladatelství Karolinum. Proděkan pražské právnické fakulty v ní porovná právní systémy Číny, Japonska, Koreje, Mongolska a Vietnamu s jejich původními předobrazy. 

„Ukazuje, jak byly cizí právní pojmy a instituty přejímány do dálněvýchodního právního prostředí a jak byly v průběhu času aplikovány. Srovnání současného soudcovského výkladu recipovaného práva v jednotlivých zemích Dálného východu s výkladem týchž pojmů a institutů v zemích jejich původu dává odpověď na řadu otázek, včetně dalšího směřování dálněvýchodního práva,” dočteme se v oficiální anotaci chystané monografie. 

I v souvislosti se zamýšleným projektem nové Hedvábné cesty je jen dobře, že takovéto knihy vznikají a že i u nás najdeme odborníky na takto složité otázky. K představení monografie došlo v předvečer konání konference 40 let reforem: od otevření se světu k novým hedvábným stezkám, za níž stálo Středisko bezpečnostní politiky Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a její Česko-čínské centrum. 

Přichází Metoo i do justice? 

Nedokážeme na tomto místě plně posoudit to, co se teď děje kolem kandidáta na nového soudce Nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha. Nabízí se ale otázka, jak je možné, že se vlna kampaně Metoo, zatím minimálně zdánlivě, vyhnula justici i právnímu prostředí. 

Pokud se totiž tyto věci děly a dějí třeba ve filmovém průmyslu, jistě k nim dochází i v advokacie a soudnictví. Čeká nás tedy další dějství MeToo, tentokrát spojené s těmi ještě vlivnějšími? A jak v něm obstojí české prostředí?

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818