Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikánová končí jako evropská soudkyně. A v Brně začíná boj o nového děkana. Týden v právu komentuje Jan Januš

Pelikánová končí jako evropská soudkyně. A v Brně začíná boj o nového děkana. Týden v právu komentuje Jan Januš

Zpráva, že profesorka Irena Pelikánová skončí příští rok jako soudkyně evropského Tribunálu, úplně zapadla. Na její místo by měla nastoupit Petra Škvařilová-Pelzl, pokud tedy projde dalším schvalováním. Na brněnské fakultě mají o místo děkana zájem hned tři lidi, bude to drsný boj. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal oslavil 65. narozeniny. A jak se na univerzitního profesora sluší, stalo se tak reprezentativní monografií, jíž mu věnovali kolegové těch nejzvučnějších jmen.

Ministerstvo spravedlnosti předminulý pátek oznámilo, že komise odborníků, vedená ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO), vybrala novou kandidátu na soudkyni evropského Tribunálu. Tedy na místo, které v současnosti zastává profesorka obchodního práva Irena Pelikánová. 

Ze čtyř kandidátů zvolila odbornou pracovnici Ředitelství výzkumu a dokumentace Soudního dvora EU Petru Škvařilovou-Pelzl. Jako náhradníka komise vybrala vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martina Smolka. Druhým českým soudcem Tribunálu by měl i po srpnu roku 2019 zůstat Jan M. Passer. 

„V případě kandidátky komise ocenila dosavadní dlouholeté vysoce odborné působení na Soudním dvoře EU, jazykovou vybavenost a rovněž vědecké a publikační působení uchazečky. V případě prvního náhradníka komise konstatovala rovněž mimořádně kvalitní odbornou způsobilost a dlouholetou praxi na pozici vládního zmocněnce,” uvedlo ministerstvo na svém webu. 

Proč není větší zájem o místo evropského soudce? 

Mezi uchazeči o post nového soudce evropského Tribunálu se objevily rovněž soudkyně okresního soudu Irena Hladíková a asistentka generálního advokáta Soudního dvora EU Magdalena Ličková. 

Jména kandidátů jsou, až na jednu výjimku, překvapivě prakticky neznámá. Zůstává s podivem, že tak prestižní post, jakým bezesporu místo evropského soudce je, daleko více neláká například soudce nejvyšších soudů či profesory a další akademiky, stejně jako ty nejzkušenější advokáty. 

Naopak komise, volící nejvhodnějšího uchazeče, byla skutečně reprezentativní: vedle zmíněného ministra spravedlnosti v ní z pozice náměstka zasedal příští ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, budoucí předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger, ředitel odboru OSN ministerstva zahraničních věcí Petr Gajdušek, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a děkanka olomoucké právnické fakulty Zdenka Papoušková. 

Začnou soudci více využívat domácího vězení? 

V pátek, kdy si stovky právníků připomínaly v Luhačovicích 100 let české a slovenské advokacie, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek v Praze oznamoval, že je již několikrát avizovaný provoz elektronických náramků už skutečně ostrý. 

Konečně, nový trestní zákoník totiž už od roku 2010 nabízí alternativní trest, jímž je domácí vězení. Kontrola jeho dodržování ale dosud byla velmi obtížná a nutně musela probíhat osobně, prostřednictvím pracovníků Probační a mediační služby. 

„Výhodou elektronických náramků je možnost ponechat odsouzeného k trestu domácího vězení na svobodě, nezatěžovat již tak přetížený vězeňský systém, a zároveň provádět spolehlivě kontrolu chování odsouzeného. Intenzivní výchovné působení PMS na pachatele, možnost odsouzeného zůstat v kontaktu s rodinou a docházet do zaměstnání jsou způsoby, jak podpořit pozitivní změnu v jeho chování a odklonit ho od dalšího páchání trestné činnosti,” shrnuje na svém webu zcela přesně ministerstvo spravedlnosti. Tak snad se to celé zase nějak nezasekne. 

Kdo bude novým děkanem brněnské právnické fakulty? 

Poslední dny jsou na personálie skutečně bohaté. Rovněž v závěru minulého týdne Právnická fakulta Masarykovy univerzity zveřejnila jména kandidátů na nového děkana a taktéž jejich programy. 

Současnou děkanku Markétu Seluckou vyzývá vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Filip Křepelka, který se proti ní dlouhodobě a velmi silně vymezuje, a proděkan a právní teoretik Martin Škop, jenž je rovněž asistentem místopředsedkyně Ústavního soudu Milady Tomkové. 

O tom, kdo brněnskou fakultu povede, by mělo být jasno 12. listopadu, kdy nového šéfa vybere Akademický senát. Minimálně je dobře, že má současná děkanka protikandidáty. Pak to jsou teprve ty pravé volby. Každopádně ale o žádnou selanku nepůjde. 

Všechno nejlepší, pane předsedo! 

Pokračuje i legislativní debata ohledně takzvané oddlužovací novely, my se ale raději věnujme něčemu příjemnějšímu. Již zmíněný předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal oslavil v pondělí 65. narozeniny. Kolegové mu, jak je v akademických kruzích pěkným zvykem, věnovali reprezentativní monografii nazvanou Pocta Pavlu Šámalovi k 65. narozeninám s podtitulem Čtvrtstoletí hledání spravedlnosti na Nejvyšším soudu. 

Do knihy, za níž jako editor stojí advokát a akademik Tomáš Gřivna, přispělo zhruba 40 odborníků těch nejzvučnějších jmen. Je mezi nimi například předseda Soudního dvora EU Koen Lenaerts, rovněž již zmíněný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) či advokát Tomáš Sokol. 

Jak vypadají právní systémy Dálného východu? 

Další zajímavou monografii představil ve stejný den profesor Michal Tomášek. Jde o druhý díl knihy Právní systémy Dálného východu, který by měl vyjít v listopadu v nakladatelství Karolinum. Proděkan pražské právnické fakulty v ní porovná právní systémy Číny, Japonska, Koreje, Mongolska a Vietnamu s jejich původními předobrazy. 

„Ukazuje, jak byly cizí právní pojmy a instituty přejímány do dálněvýchodního právního prostředí a jak byly v průběhu času aplikovány. Srovnání současného soudcovského výkladu recipovaného práva v jednotlivých zemích Dálného východu s výkladem týchž pojmů a institutů v zemích jejich původu dává odpověď na řadu otázek, včetně dalšího směřování dálněvýchodního práva,” dočteme se v oficiální anotaci chystané monografie. 

I v souvislosti se zamýšleným projektem nové Hedvábné cesty je jen dobře, že takovéto knihy vznikají a že i u nás najdeme odborníky na takto složité otázky. K představení monografie došlo v předvečer konání konference 40 let reforem: od otevření se světu k novým hedvábným stezkám, za níž stálo Středisko bezpečnostní politiky Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a její Česko-čínské centrum. 

Přichází Metoo i do justice? 

Nedokážeme na tomto místě plně posoudit to, co se teď děje kolem kandidáta na nového soudce Nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha. Nabízí se ale otázka, jak je možné, že se vlna kampaně Metoo, zatím minimálně zdánlivě, vyhnula justici i právnímu prostředí. 

Pokud se totiž tyto věci děly a dějí třeba ve filmovém průmyslu, jistě k nim dochází i v advokacie a soudnictví. Čeká nás tedy další dějství MeToo, tentokrát spojené s těmi ještě vlivnějšími? A jak v něm obstojí české prostředí?

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1