Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti odkryli karty: Takto chtějí zkrotit sdílené ubytování

Piráti odkryli karty: Takto chtějí zkrotit sdílené ubytování

Ze sdíleného ubytování prostřednictvím digitální platformy, jako jsou například Airbnb nebo Booking.com, by se měly platit poplatky. Do ceny 1000 korun za noc by se vybíralo 50 Kč, při vyšší částce maximálně pět procent z ceny ubytování. Počítá s tím návrh nového zákona o místních poplatcích, který na konferenci o krátkodobém ubytování dnes představil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. V zákoně je podle něj třeba jasně definovat, co je to digitální platforma.

„Současná úprava místních poplatků je založena na jednotném přístupu k výši poplatku, která není přizpůsobena jednotlivým lokalitám a jejich specifikům. Stejná výše tak platí jak pro lokality turisticky příliš nenavštěvované, kde cena ubytování nepřesáhne několik set korun za noc, tak pro centrum Prahy, kde ceny za pobyt dosahují i částek kolem 2000 až 3000 korun za noc,“ uvedl Michálek. Tento postup považuje za přežitý a jako vhodnější vidí model, který se používá například v Maďarsku, kdy je poplatek v proporci k výši ubytování.

Takto by podle něj mohl mít poplatek v případě exkluzivních lokalit skutečně regulační efekt. „To by posílilo důležitou finančně-regulační funkci v případě krátkodobého ubytování v centru Prahy, která by byla protiváhou vylidňování centrálních čtvrtí, jako je Praha 1,“ doplnil Michálek. Praha podle něj kvůli tomu, že nevybírá poplatky z krátkodobého pronájmu, přichází o 120 milionů korun ročně.

Podle návrhu by se poplatek nevztahoval například na osoby mladší 15 nebo starší 75 let, dále na držitele průkazu ZTP/P a jejího průvodce nebo osobu, která v obci vykonává sezonní práce pro právnickou nebo podnikající fyzickou osobu.

Plátce poplatku by byl povinen vést v listinné nebo elektronické podobě evidenční knihu, do které by zapisoval údaje týkající se osoby, které poskytuje pobyt. Plátce poplatku by měl povinnost uchovávat evidenční knihu po dobu šesti let od posledního zápisu.

Podle Michálka je třeba rovněž novelizovat občanský zákoník tím, že v něm bude definována takzvaná digitální platforma. „Jedná se o zvláštní formu zprostředkování uzavírání smluv. Na tuto úpravu poté navazují změny dalších zákonů, které už předpokládají vymezení digitální platformy. To, že v současné době není definována, se jeví jako dlouhodobě neudržitelný stav,“ uvedl dále Michálek.

Vlastník bytu by měl podle návrhu bez zbytečného odkladu oznámit osobě odpovědné za správu domu, že je byt nebo jeho část nabízena k ubytování. Společenství vlastníků by také mělo možnost vyloučit nabízení nebo využívání bytu podnikatelem k ubytování, které v souhrnu přesahuje 60 dní v roce.

Podle ředitelky datového výzkumu pro Airbnb Anity Rothové počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. V mimopražských regionech se zvýšil o 108 procent. Ubytovali se zhruba u 11.000 hostitelů. Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa a USA, průměrně zde přespali 3,3 noci. Mimo Prahu je největší zájem o jižní Moravu a Slezsko.

Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744