Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti odkryli karty: Takto chtějí zkrotit sdílené ubytování

Piráti odkryli karty: Takto chtějí zkrotit sdílené ubytování

Ze sdíleného ubytování prostřednictvím digitální platformy, jako jsou například Airbnb nebo Booking.com, by se měly platit poplatky. Do ceny 1000 korun za noc by se vybíralo 50 Kč, při vyšší částce maximálně pět procent z ceny ubytování. Počítá s tím návrh nového zákona o místních poplatcích, který na konferenci o krátkodobém ubytování dnes představil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. V zákoně je podle něj třeba jasně definovat, co je to digitální platforma.

„Současná úprava místních poplatků je založena na jednotném přístupu k výši poplatku, která není přizpůsobena jednotlivým lokalitám a jejich specifikům. Stejná výše tak platí jak pro lokality turisticky příliš nenavštěvované, kde cena ubytování nepřesáhne několik set korun za noc, tak pro centrum Prahy, kde ceny za pobyt dosahují i částek kolem 2000 až 3000 korun za noc,“ uvedl Michálek. Tento postup považuje za přežitý a jako vhodnější vidí model, který se používá například v Maďarsku, kdy je poplatek v proporci k výši ubytování.

Takto by podle něj mohl mít poplatek v případě exkluzivních lokalit skutečně regulační efekt. „To by posílilo důležitou finančně-regulační funkci v případě krátkodobého ubytování v centru Prahy, která by byla protiváhou vylidňování centrálních čtvrtí, jako je Praha 1,“ doplnil Michálek. Praha podle něj kvůli tomu, že nevybírá poplatky z krátkodobého pronájmu, přichází o 120 milionů korun ročně.

Podle návrhu by se poplatek nevztahoval například na osoby mladší 15 nebo starší 75 let, dále na držitele průkazu ZTP/P a jejího průvodce nebo osobu, která v obci vykonává sezonní práce pro právnickou nebo podnikající fyzickou osobu.

Plátce poplatku by byl povinen vést v listinné nebo elektronické podobě evidenční knihu, do které by zapisoval údaje týkající se osoby, které poskytuje pobyt. Plátce poplatku by měl povinnost uchovávat evidenční knihu po dobu šesti let od posledního zápisu.

Podle Michálka je třeba rovněž novelizovat občanský zákoník tím, že v něm bude definována takzvaná digitální platforma. „Jedná se o zvláštní formu zprostředkování uzavírání smluv. Na tuto úpravu poté navazují změny dalších zákonů, které už předpokládají vymezení digitální platformy. To, že v současné době není definována, se jeví jako dlouhodobě neudržitelný stav,“ uvedl dále Michálek.

Vlastník bytu by měl podle návrhu bez zbytečného odkladu oznámit osobě odpovědné za správu domu, že je byt nebo jeho část nabízena k ubytování. Společenství vlastníků by také mělo možnost vyloučit nabízení nebo využívání bytu podnikatelem k ubytování, které v souhrnu přesahuje 60 dní v roce.

Podle ředitelky datového výzkumu pro Airbnb Anity Rothové počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. V mimopražských regionech se zvýšil o 108 procent. Ubytovali se zhruba u 11.000 hostitelů. Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa a USA, průměrně zde přespali 3,3 noci. Mimo Prahu je největší zájem o jižní Moravu a Slezsko.

Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867