Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky

Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek se ohradil vůči kritice České advokátní komory. Ta otevřeným dopisem reagovala na pirátský návrh, který by podle ní v praxi znamenal absolutní prolomení advokátní mlčenlivosti a otevřel prostor pro zneužití citlivých informací. Michálek tvrdí, že jde o nepochopení návrhu – mlčenlivosti advokátů se prý v zásadě netýká.

Navrhované změny vyvolaly v odborných kruzích ostrou kritiku. Advokátní komora v otevřeném dopise psala o bezprecedentní snaze prolomit či zrušit základní principy důvěry mezi advokáty a klienty. „I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ stojí v dopise.

Piráti ale obavy mírní. Poslanec Michálek uvedl, že prohlášení o prolomení mlčenlivosti jsou „absolutní lež“.

Podle Michálka se nejedná o případy zastupování před soudem či právního poradenství. Tyto případy jsou podle něj z návrhu explicitně vyňaty a mlčenlivosti v těchto případech by se materiál údajně nijak nedotkl. „Týká se výlučně případů, kdy advokát svým jménem zakládá firmy a uzavírá obchody, které mohou být zneužitelné ke skrytí identity klienta a následně k daňovým únikům,“ vysvětlil ve sněmovně.

Podle Pirátů v Česku existuje „daňový kombajn“ zaměřený na boj proti drobnějším daňovým únikům, nedaří se ale bojovat s rozsáhlými případy. „Velké kamuflované struktury, prostřednictvím kterých se zakrývá původ finančních prostředků, perou se špinavé peníze a uniká se před řádným zdaněním,“ popsal Michálek o jaké případy má jít.

Advokáti tvrdí, že návrh je zneužitelný a to s fatálními dopady. Advokátní mlčenlivost by podle nich prakticky neexistovala v případech, kdy existuje pouhé podezření, že plátce daně někdy v budoucnu nesplní povinnost „ve výši přesahující hodnotu 500 000 Kč“.

„Při troše dobré vůle, a ta úředníkům chybí v takových případech jen málokdy, totiž bude možné požadovat jakoukoliv informaci,“ konstatoval v komentáři pro INFO.CZ advokát Tomáš Sokol, který je i jedním z právníků podepsaných pod otevřeným dopisem.

Sokol spolu s tím v textu nastínil možné praktické dopady: „Daňový úřad bude moci vyzvat všechny advokáty, aby jim sdělili jména klientů, kteří se s nimi v posledním roce radili o daňových záležitostech. Z toho pak vyrobí seznam a z něho vyberou transparentním způsobem – nabízí se například něco ve stylu karlovarské losovačky – ty klienty, u kterých se provede hloubkový průzkum advokátní dokumentace. Advokát také bude vyslechnut k tomu, co se od klienta při poskytování právní pomoci dozvěděl. A tak se nutně nabízí otázka, kdo by takovému advokátovi mohl důvěřovat.“

Chystané změny v daňovém řádu vyvolaly ostrou debatu už na ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny, další střety se očekávají při projednávání novely přímo ve sněmovně.

1080p 720p 360p
Jakub Michálek byl před časem hostem pořadu Štrunc!

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1