Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky | info.cz

Články odjinud

Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek se ohradil vůči kritice České advokátní komory. Ta otevřeným dopisem reagovala na pirátský návrh, který by podle ní v praxi znamenal absolutní prolomení advokátní mlčenlivosti a otevřel prostor pro zneužití citlivých informací. Michálek tvrdí, že jde o nepochopení návrhu – mlčenlivosti advokátů se prý v zásadě netýká.

Navrhované změny vyvolaly v odborných kruzích ostrou kritiku. Advokátní komora v otevřeném dopise psala o bezprecedentní snaze prolomit či zrušit základní principy důvěry mezi advokáty a klienty. „I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ stojí v dopise.

Piráti ale obavy mírní. Poslanec Michálek uvedl, že prohlášení o prolomení mlčenlivosti jsou „absolutní lež“.

Podle Michálka se nejedná o případy zastupování před soudem či právního poradenství. Tyto případy jsou podle něj z návrhu explicitně vyňaty a mlčenlivosti v těchto případech by se materiál údajně nijak nedotkl. „Týká se výlučně případů, kdy advokát svým jménem zakládá firmy a uzavírá obchody, které mohou být zneužitelné ke skrytí identity klienta a následně k daňovým únikům,“ vysvětlil ve sněmovně.

Podle Pirátů v Česku existuje „daňový kombajn“ zaměřený na boj proti drobnějším daňovým únikům, nedaří se ale bojovat s rozsáhlými případy. „Velké kamuflované struktury, prostřednictvím kterých se zakrývá původ finančních prostředků, perou se špinavé peníze a uniká se před řádným zdaněním,“ popsal Michálek o jaké případy má jít.

Advokáti tvrdí, že návrh je zneužitelný a to s fatálními dopady. Advokátní mlčenlivost by podle nich prakticky neexistovala v případech, kdy existuje pouhé podezření, že plátce daně někdy v budoucnu nesplní povinnost „ve výši přesahující hodnotu 500 000 Kč“.

„Při troše dobré vůle, a ta úředníkům chybí v takových případech jen málokdy, totiž bude možné požadovat jakoukoliv informaci,“ konstatoval v komentáři pro INFO.CZ advokát Tomáš Sokol, který je i jedním z právníků podepsaných pod otevřeným dopisem.

Sokol spolu s tím v textu nastínil možné praktické dopady: „Daňový úřad bude moci vyzvat všechny advokáty, aby jim sdělili jména klientů, kteří se s nimi v posledním roce radili o daňových záležitostech. Z toho pak vyrobí seznam a z něho vyberou transparentním způsobem – nabízí se například něco ve stylu karlovarské losovačky – ty klienty, u kterých se provede hloubkový průzkum advokátní dokumentace. Advokát také bude vyslechnut k tomu, co se od klienta při poskytování právní pomoci dozvěděl. A tak se nutně nabízí otázka, kdo by takovému advokátovi mohl důvěřovat.“

Chystané změny v daňovém řádu vyvolaly ostrou debatu už na ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny, další střety se očekávají při projednávání novely přímo ve sněmovně.

Jakub Michálek byl před časem hostem pořadu Štrunc! autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud