Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky

Piráti se ostře ohradili proti kritice od Advokátní komory: absolutní lži, chceme odkrýt velké daňové úniky

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek se ohradil vůči kritice České advokátní komory. Ta otevřeným dopisem reagovala na pirátský návrh, který by podle ní v praxi znamenal absolutní prolomení advokátní mlčenlivosti a otevřel prostor pro zneužití citlivých informací. Michálek tvrdí, že jde o nepochopení návrhu – mlčenlivosti advokátů se prý v zásadě netýká.

Navrhované změny vyvolaly v odborných kruzích ostrou kritiku. Advokátní komora v otevřeném dopise psala o bezprecedentní snaze prolomit či zrušit základní principy důvěry mezi advokáty a klienty. „I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ stojí v dopise.

Piráti ale obavy mírní. Poslanec Michálek uvedl, že prohlášení o prolomení mlčenlivosti jsou „absolutní lež“.

Podle Michálka se nejedná o případy zastupování před soudem či právního poradenství. Tyto případy jsou podle něj z návrhu explicitně vyňaty a mlčenlivosti v těchto případech by se materiál údajně nijak nedotkl. „Týká se výlučně případů, kdy advokát svým jménem zakládá firmy a uzavírá obchody, které mohou být zneužitelné ke skrytí identity klienta a následně k daňovým únikům,“ vysvětlil ve sněmovně.

Podle Pirátů v Česku existuje „daňový kombajn“ zaměřený na boj proti drobnějším daňovým únikům, nedaří se ale bojovat s rozsáhlými případy. „Velké kamuflované struktury, prostřednictvím kterých se zakrývá původ finančních prostředků, perou se špinavé peníze a uniká se před řádným zdaněním,“ popsal Michálek o jaké případy má jít.

Advokáti tvrdí, že návrh je zneužitelný a to s fatálními dopady. Advokátní mlčenlivost by podle nich prakticky neexistovala v případech, kdy existuje pouhé podezření, že plátce daně někdy v budoucnu nesplní povinnost „ve výši přesahující hodnotu 500 000 Kč“.

„Při troše dobré vůle, a ta úředníkům chybí v takových případech jen málokdy, totiž bude možné požadovat jakoukoliv informaci,“ konstatoval v komentáři pro INFO.CZ advokát Tomáš Sokol, který je i jedním z právníků podepsaných pod otevřeným dopisem.

Sokol spolu s tím v textu nastínil možné praktické dopady: „Daňový úřad bude moci vyzvat všechny advokáty, aby jim sdělili jména klientů, kteří se s nimi v posledním roce radili o daňových záležitostech. Z toho pak vyrobí seznam a z něho vyberou transparentním způsobem – nabízí se například něco ve stylu karlovarské losovačky – ty klienty, u kterých se provede hloubkový průzkum advokátní dokumentace. Advokát také bude vyslechnut k tomu, co se od klienta při poskytování právní pomoci dozvěděl. A tak se nutně nabízí otázka, kdo by takovému advokátovi mohl důvěřovat.“

Chystané změny v daňovém řádu vyvolaly ostrou debatu už na ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny, další střety se očekávají při projednávání novely přímo ve sněmovně.

1080p 720p 360p
Jakub Michálek byl před časem hostem pořadu Štrunc!

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1