Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé

Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé

Člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška, který je zároveň odborným asistentem na olomoucké právnické fakultě a působí například i v advokátní kanceláři PRK Partners, inicioval petici za odvolání ministryně spravednosti Taťány Malé (ANO), a to kvůli jejím plagiátorským aférám. „Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat,” říká Bezouška pro INFO.CZ.

Inicioval jste petici za odvolání ministryně Taťány Malé kvůli jejím plagiátorským aférám. Důvody uvádíte v úvodním dopise, který je adresovaný předsedovi vlády Andreji Babišovi. Proč jste se do této věci osobně vložil?

Plagiátorství považuji za hanebný čin. Na stole jsou jasné důkazy, že paní Malá podváděla. Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat. Nejen podle mne má tato vláda řadu závažnějších problémů, ale s těmi velkými já sotva pohnu. S tímto však něco dělat mohu, proto ten otevřený dopis.

V minulosti jste se jako proděkan podílel na obnově plzeňské právnické fakultě, kterou před několika lety rovněž zasáhla velmi silná plagiátorská aféra. Jsou tak pro vás tyto otázky citlivější?

Sám jsem o tom přemýšlel a asi to tak je.

Petici podepsalo více než 2000 lidí, řada z nich má vysoké akademické tituly, někteří přímo řídí právnické fakulty. Dá se tak podle vás říct, že právní stav je v této otázce jednotný?

To nevím. Mohu říci, že bych byl rád, kdyby jednotný byl, a to nejen právnický stav. Prostě opisovat se nemá, to nás provází již od základní školy. Podle mne je důležité, že se podepisují nejen členi právnické akademické obce, ale i lidé z jiných oblastí - z různých fakult z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické, Vysokého učení technického, Vysoké školy ekonomické a dalších vysokých škol, přidávají se i lidé z Akademie věd. Podepisují se doktorandky a doktorandi, často působící na zahraničních vysokých školách. Samozřejmě, když se pod dopis podepíší obě děkanky právnických fakult v Olomouci a v Brně, má to svoji nezanedbatelnou symboliku. Mne nejvíce těší zájem studentů, kterých jsou pod dopisem podepsány stovky. Je vidět, že jim na základních akademických pravidlech záleží.

Ověřoval jste pravost jmen jednotlivých petentů?

Přes víkend jsem prošel podpis po podpisu, už jich bylo více než 2000. Ověřoval jsem si, zda Ti lidé existují, jaké uvedli e-mailové adresy, zda to odpovídá tomu, co o sobě uvádějí. Akademici často používají své pracovní e-maily a je-li jejich podpis přes tento e-mail ověřen, nemám důvod pochybovat, že to jsou opravdu oni.

Jak s peticí hodláte dále naložit? Zašlete ji přímo premiérovi? Kdy?

Dopis je určen předsedovi vlády, takže mu jej zašlu. Počkám na vývoj v dalších dnech, ale týdny s tím otálet nebudu. Předpokládám též, že se z médií o této iniciativě dozví.

V souvislosti s jmenováním nové ministryně se řešil například i její možný střet zájmů, který ale Taťána Malá odmítá, či obhajoba Andreje Babiše. Jsou podle vás i tyto věci problematické?

Ten výrok o stíhání byl hodně nešťastný. A je na něm hezky vidět, jak se na paní ministryni nalepil a je jí připomínán při každé příležitosti. Takhle to bude i s jejím plagiátorstvím, bude ho s sebou vláčet jako balvan.

 

Jste členem Legislativní rady vlády, fakticky tedy v současnosti i podřízeným Taťány Malé, která je její předsedkyní. Pokud ve funkci setrvá, odejdete ze své pozice?

Tohle je věc, kterou zvažuji jako druhou alternativu. Nejdřív jsem si říkal, že prostě prásknu dveřmi a odejdu z Legislativní rady vlády, nakonec jsem se v první fázi rozhodl pro tento dopis. Zůstane-li paní Malá ve funkci, neumím si představit, že bych v Legislativní radě vlády zůstal. Ta práce mne sice stále baví, je svým způsobem hodně tvůrčí, což mi vyhovuje, navíc se při ní setkávám s kolegy, kterých si vážím.

Předpokládáte, že vás budou následovat i další členové Legislativní rady vlády? Koordinujete nějak svůj postup?

Nekoordinujeme a nevím.

Setkáváte se jako vyučují s podobnými praktikami studentů? Jak jsou časté?

Osobně se s těmito praktikami setkávám velmi zřídka, na olomoucké fakultě zatím vůbec. Jsem-li vedoucí kvalifikační práce, snažím se být se studentem v kontaktu, na začátku mu osvětlit, co po něm chci, jak má postupovat, nechám si posílat průběžné výsledky jeho psaní. To je nejlepší prevence, aby k opsání nedošlo. Navíc je dobré zadávat témata, která ještě nebyla zpracována, i to nutí studenta více k samostatné práci.

Jak je řešíte?

Pokud by k něčemu takovému došlo a byla předložena práce k obhajobě, která by nesla znaky plagiátorství, je to na zahájení disciplinárního řízení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744