Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé | info.cz

Články odjinud

Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé

Člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška, který je zároveň odborným asistentem na olomoucké právnické fakultě a působí například i v advokátní kanceláři PRK Partners, inicioval petici za odvolání ministryně spravednosti Taťány Malé (ANO), a to kvůli jejím plagiátorským aférám. „Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat,” říká Bezouška pro INFO.CZ.

Inicioval jste petici za odvolání ministryně Taťány Malé kvůli jejím plagiátorským aférám. Důvody uvádíte v úvodním dopise, který je adresovaný předsedovi vlády Andreji Babišovi. Proč jste se do této věci osobně vložil?

Plagiátorství považuji za hanebný čin. Na stole jsou jasné důkazy, že paní Malá podváděla. Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat. Nejen podle mne má tato vláda řadu závažnějších problémů, ale s těmi velkými já sotva pohnu. S tímto však něco dělat mohu, proto ten otevřený dopis.

V minulosti jste se jako proděkan podílel na obnově plzeňské právnické fakultě, kterou před několika lety rovněž zasáhla velmi silná plagiátorská aféra. Jsou tak pro vás tyto otázky citlivější?

Sám jsem o tom přemýšlel a asi to tak je.

Petici podepsalo více než 2000 lidí, řada z nich má vysoké akademické tituly, někteří přímo řídí právnické fakulty. Dá se tak podle vás říct, že právní stav je v této otázce jednotný?

To nevím. Mohu říci, že bych byl rád, kdyby jednotný byl, a to nejen právnický stav. Prostě opisovat se nemá, to nás provází již od základní školy. Podle mne je důležité, že se podepisují nejen členi právnické akademické obce, ale i lidé z jiných oblastí - z různých fakult z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické, Vysokého učení technického, Vysoké školy ekonomické a dalších vysokých škol, přidávají se i lidé z Akademie věd. Podepisují se doktorandky a doktorandi, často působící na zahraničních vysokých školách. Samozřejmě, když se pod dopis podepíší obě děkanky právnických fakult v Olomouci a v Brně, má to svoji nezanedbatelnou symboliku. Mne nejvíce těší zájem studentů, kterých jsou pod dopisem podepsány stovky. Je vidět, že jim na základních akademických pravidlech záleží.

Ověřoval jste pravost jmen jednotlivých petentů?

Přes víkend jsem prošel podpis po podpisu, už jich bylo více než 2000. Ověřoval jsem si, zda Ti lidé existují, jaké uvedli e-mailové adresy, zda to odpovídá tomu, co o sobě uvádějí. Akademici často používají své pracovní e-maily a je-li jejich podpis přes tento e-mail ověřen, nemám důvod pochybovat, že to jsou opravdu oni.

Jak s peticí hodláte dále naložit? Zašlete ji přímo premiérovi? Kdy?

Dopis je určen předsedovi vlády, takže mu jej zašlu. Počkám na vývoj v dalších dnech, ale týdny s tím otálet nebudu. Předpokládám též, že se z médií o této iniciativě dozví.

V souvislosti s jmenováním nové ministryně se řešil například i její možný střet zájmů, který ale Taťána Malá odmítá, či obhajoba Andreje Babiše. Jsou podle vás i tyto věci problematické?

Ten výrok o stíhání byl hodně nešťastný. A je na něm hezky vidět, jak se na paní ministryni nalepil a je jí připomínán při každé příležitosti. Takhle to bude i s jejím plagiátorstvím, bude ho s sebou vláčet jako balvan.

 

Jste členem Legislativní rady vlády, fakticky tedy v současnosti i podřízeným Taťány Malé, která je její předsedkyní. Pokud ve funkci setrvá, odejdete ze své pozice?

Tohle je věc, kterou zvažuji jako druhou alternativu. Nejdřív jsem si říkal, že prostě prásknu dveřmi a odejdu z Legislativní rady vlády, nakonec jsem se v první fázi rozhodl pro tento dopis. Zůstane-li paní Malá ve funkci, neumím si představit, že bych v Legislativní radě vlády zůstal. Ta práce mne sice stále baví, je svým způsobem hodně tvůrčí, což mi vyhovuje, navíc se při ní setkávám s kolegy, kterých si vážím.

Předpokládáte, že vás budou následovat i další členové Legislativní rady vlády? Koordinujete nějak svůj postup?

Nekoordinujeme a nevím.

Setkáváte se jako vyučují s podobnými praktikami studentů? Jak jsou časté?

Osobně se s těmito praktikami setkávám velmi zřídka, na olomoucké fakultě zatím vůbec. Jsem-li vedoucí kvalifikační práce, snažím se být se studentem v kontaktu, na začátku mu osvětlit, co po něm chci, jak má postupovat, nechám si posílat průběžné výsledky jeho psaní. To je nejlepší prevence, aby k opsání nedošlo. Navíc je dobré zadávat témata, která ještě nebyla zpracována, i to nutí studenta více k samostatné práci.

Jak je řešíte?

Pokud by k něčemu takovému došlo a byla předložena práce k obhajobě, která by nesla znaky plagiátorství, je to na zahájení disciplinárního řízení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud