Články odjinud

Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé

Plagiátorství je hanebné, říká Bezouška z Legislativní rady, který spustil petici proti Malé

Člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška, který je zároveň odborným asistentem na olomoucké právnické fakultě a působí například i v advokátní kanceláři PRK Partners, inicioval petici za odvolání ministryně spravednosti Taťány Malé (ANO), a to kvůli jejím plagiátorským aférám. „Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat,” říká Bezouška pro INFO.CZ.

Inicioval jste petici za odvolání ministryně Taťány Malé kvůli jejím plagiátorským aférám. Důvody uvádíte v úvodním dopise, který je adresovaný předsedovi vlády Andreji Babišovi. Proč jste se do této věci osobně vložil?

Plagiátorství považuji za hanebný čin. Na stole jsou jasné důkazy, že paní Malá podváděla. Opisovala slovo od slova i s chybami, zdroje nikde neuvedla. Byla to pro mne taková poslední kapka. Sám nerad vystupuji ze své komfortní zóny akademického pracovníka, odborníka, ale když se paní Malá ani neomluvila, nebyla tam projevena žádná lítost, řekl jsem si, že zkusím akademickou obec vyburcovat. Nejen podle mne má tato vláda řadu závažnějších problémů, ale s těmi velkými já sotva pohnu. S tímto však něco dělat mohu, proto ten otevřený dopis.

V minulosti jste se jako proděkan podílel na obnově plzeňské právnické fakultě, kterou před několika lety rovněž zasáhla velmi silná plagiátorská aféra. Jsou tak pro vás tyto otázky citlivější?

Sám jsem o tom přemýšlel a asi to tak je.

Petici podepsalo více než 2000 lidí, řada z nich má vysoké akademické tituly, někteří přímo řídí právnické fakulty. Dá se tak podle vás říct, že právní stav je v této otázce jednotný?

To nevím. Mohu říci, že bych byl rád, kdyby jednotný byl, a to nejen právnický stav. Prostě opisovat se nemá, to nás provází již od základní školy. Podle mne je důležité, že se podepisují nejen členi právnické akademické obce, ale i lidé z jiných oblastí - z různých fakult z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické, Vysokého učení technického, Vysoké školy ekonomické a dalších vysokých škol, přidávají se i lidé z Akademie věd. Podepisují se doktorandky a doktorandi, často působící na zahraničních vysokých školách. Samozřejmě, když se pod dopis podepíší obě děkanky právnických fakult v Olomouci a v Brně, má to svoji nezanedbatelnou symboliku. Mne nejvíce těší zájem studentů, kterých jsou pod dopisem podepsány stovky. Je vidět, že jim na základních akademických pravidlech záleží.

Ověřoval jste pravost jmen jednotlivých petentů?

Přes víkend jsem prošel podpis po podpisu, už jich bylo více než 2000. Ověřoval jsem si, zda Ti lidé existují, jaké uvedli e-mailové adresy, zda to odpovídá tomu, co o sobě uvádějí. Akademici často používají své pracovní e-maily a je-li jejich podpis přes tento e-mail ověřen, nemám důvod pochybovat, že to jsou opravdu oni.

Jak s peticí hodláte dále naložit? Zašlete ji přímo premiérovi? Kdy?

Dopis je určen předsedovi vlády, takže mu jej zašlu. Počkám na vývoj v dalších dnech, ale týdny s tím otálet nebudu. Předpokládám též, že se z médií o této iniciativě dozví.

V souvislosti s jmenováním nové ministryně se řešil například i její možný střet zájmů, který ale Taťána Malá odmítá, či obhajoba Andreje Babiše. Jsou podle vás i tyto věci problematické?

Ten výrok o stíhání byl hodně nešťastný. A je na něm hezky vidět, jak se na paní ministryni nalepil a je jí připomínán při každé příležitosti. Takhle to bude i s jejím plagiátorstvím, bude ho s sebou vláčet jako balvan.

 

Jste členem Legislativní rady vlády, fakticky tedy v současnosti i podřízeným Taťány Malé, která je její předsedkyní. Pokud ve funkci setrvá, odejdete ze své pozice?

Tohle je věc, kterou zvažuji jako druhou alternativu. Nejdřív jsem si říkal, že prostě prásknu dveřmi a odejdu z Legislativní rady vlády, nakonec jsem se v první fázi rozhodl pro tento dopis. Zůstane-li paní Malá ve funkci, neumím si představit, že bych v Legislativní radě vlády zůstal. Ta práce mne sice stále baví, je svým způsobem hodně tvůrčí, což mi vyhovuje, navíc se při ní setkávám s kolegy, kterých si vážím.

Předpokládáte, že vás budou následovat i další členové Legislativní rady vlády? Koordinujete nějak svůj postup?

Nekoordinujeme a nevím.

Setkáváte se jako vyučují s podobnými praktikami studentů? Jak jsou časté?

Osobně se s těmito praktikami setkávám velmi zřídka, na olomoucké fakultě zatím vůbec. Jsem-li vedoucí kvalifikační práce, snažím se být se studentem v kontaktu, na začátku mu osvětlit, co po něm chci, jak má postupovat, nechám si posílat průběžné výsledky jeho psaní. To je nejlepší prevence, aby k opsání nedošlo. Navíc je dobré zadávat témata, která ještě nebyla zpracována, i to nutí studenta více k samostatné práci.

Jak je řešíte?

Pokud by k něčemu takovému došlo a byla předložena práce k obhajobě, která by nesla znaky plagiátorství, je to na zahájení disciplinárního řízení.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818