Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Portugalský trh se podobá tomu českému, právo je tam ale přísnější, říká šéf česko-portugalské komory

Portugalský trh se podobá tomu českému, právo je tam ale přísnější, říká šéf česko-portugalské komory
 

Řídící partner pražské kanceláře PwC Legal Bořivoj Líbal vede také Česko-portugalskou obchodní komoru. A do Lisabonu, ve kterém studoval, úspěšně láká české podnikatele. Radit jim chce i při výběru místních advokátních kanceláří. „Portugalci patří ke starým kulturním národům a advokáti si zakládají na vážnosti. Nevídáme tam open spacy, ale spíše staré dubové stoly. Je to hodně konzervativní prostředí,” říká Líbal v rozhovoru pro INFO.CZ.

Na konci dubna organizujete pro několik podnikatelů cestu do Lisabonu. Co je na Portugalsku obchodně zajímavého?

Je poměrně daleko, autem určitě, musíte tam létat. Portugalský trh je ale podobný tomu českému, pokud jej chcete ovládnout, můžete počítat se zhruba stejnou velikostí. Španělský trh je samozřejmě daleko větší. Geografická vzdálenost je ale vlastně i výhodná. Hlavními konkurenty tam bývají právě Španělé, pro každou další zemi je to téměř tak obtížné jako pro Českou republiku. Teď je tam třeba obrovský boom nemovitostí. Novinkou je, že Portugalci například některé volné nemovitosti ve vlastnictví státu začínají dlouhodobě pronajímat investorům v oblasti turismu, výměnou za jejich renovaci.

Vidím tam příležitost pro obchodní spolupráci v nejrůznějších oblastech. Lisabon znám určitě lépe než Prahu a všichni podnikatelé, kteří tam se mnou už byli, si ho zamilovali a chtějí tam jet znovu. Trik na úspěch je jednoduchý, smrsknu svou znalost Lisabonu do prodlouženého víkendu. Loni Portugalsko takto okouzlilo třeba Ladislava Blažka. Znali jsme se už dříve, navíc PwC Legal jeho společnosti poskytuje vybrané právní služby. Do Lisabonu jsme však jeli cíleně vybrat zajímavá místa, kde by mohl fotit a natáčet. Vznikla z toho nakonec kampaň na jaro a léto, která ostatně stále běží.

Založil jste i Česko-portugalskou obchodní komoru, jejímž jste předsedou. Jak se jí daří?

Komora vznikla již v únoru 2016, nicméně formální zahájení její činnosti proběhlo před rokem v březnu, má zatím jen 11 členů. Nikoho jsme však neoslovovali aktivně, všichni se k nám připojili sami od sebe. Záměr byl nejdříve ukázat, co vše umíme a pak teprve řešit zajímavé členy. Za rok naší činnosti za sebou máme například přes desítku akcí, přičemž jednu bych si dovolil jmenovitě zmínit, a to první ročník velkého festivalu portugalských vín, který se konal v říjnu v hotelu Jalta jako podpora pro tuzemské dovozce portugalských vín a surovin. Přišlo přes 200 pozvaných korporátních návštěvníků. Druhý ročník plánujeme pro velký úspěch i na letošek a věříme, že program bude ještě zajímavější.

Teprve teď tedy aktivně začneme oslovovat potenciální členy. Pro ně bychom měli do budoucna sloužit jako jakýsi klub a platforma pro vzájemná setkávání a networking. Členům však třeba také poskytujeme ekonomické či obchodní informace, pomáháme vyhledat kontakty na případné obchodní partnery, směřujeme je na správné lidi a vůbec asistujeme s orientací v Portugalsku či České republice dle potřeby.

Jak vypadá portugalská advokacie?

Pracovní trh pro právníky je v Portugalsku velmi těžký. Fakulty, jen v Lisabonu jsou minimálně tři, tam totiž chrlí příliš mnoho nových právníků. Mám ze studií několik kamarádů, dva teď dělají taxikáře, někdo si raději otevřel restauraci, někteří pracují v asistenčních službách či u policie a jen velmi malá část se nějak pohybuje v oblasti práva. Hodně studentů je také z bývalých portugalských kolonií, takže ti vzhledem k obtížnému pracovnímu trhu po dostudování fakulty raději odjíždí zpátky do svých rodných zemí, kde se lépe uplatní. Málokdo si uvědomuje, že Portugalsko takto často vzdělává právníky portugalsky mluvících afrických zemí, což je velmi prospěšné.

Advokátní kanceláře tam jsou ale skvělé. Portugalci patří ke starým kulturním národům a advokáti si zakládají na vážnosti a neokázalé důstojnosti tohoto povolání. Nevídáme tam open spacy, ale spíše staré dubové stoly. Je to hodně konzervativní prostředí.

Jsou to spíše lokální značky, nebo i mezinárodní?

I mezinárodní, ale donedávna tam platily určité restrikce, jedna společnost například nemohla mít advokátní kancelář i auditní služby pod jednou značkou, teď narážím třeba na PwC. Málokterá z mezinárodních kanceláří, které působí v České republice, ale má pobočku i v Portugalsku. Nevidí tam patrně synergie, jde o malý trh, odříznutý od světa. Česká republika má přece jen více možných, teritoriálně blízkých, investorů. Ceny advokátních kanceláří jsou na podobné úrovni jako tady a vždy se dá srovnatelná cena dohodnout.

A kvalita tamního právního prostředí?

Je na dobré úrovni. Některé kodexy jsou ale poměrně staré a nejsou aktualizované. Například při prodeji podniku musíte pracovat s několika předpisy, právní řád je trochu složitější. Velmi tvrdě přistupují třeba k černým stavbám, dodatečné schválení tam moc nefunguje. Jsou celkově přísnější, týká se to třeba také policie.

Pojďme ještě k advokátní kanceláři, kterou vedete. Nedávno jste oznámili, že budete společně s Kocián Šolc Balaštík poskytovat právní služby GSA. Půjde o širší spojenectví?

Zúčastnili jsme se konsorcia, které mělo největší šanci na úspěch. V konsorciu je ještě německé PwC a také advokátní kancelář Heuking. Je to spojenectví, které je založeno na společných referencích a znalostech.

Plánujete další spolupráci s Kocián Šolc Balaštík?

Nelze to vyloučit, ale nebylo to zatím předmětem žádné dosavadní diskuse. Narozdíl například od Moreno & Vlk Asociados, s nimiž na rozvodových a trestních věcech často spolupracujeme.

PwC Legal jste začal šéfovat před třemi lety a na konci loňského roku z firmy odešel šéf střední a východní Evropy Michael Mullen, který vás do funkce spoluvybíral. Jak jste teď velcí?

Máme kolem 20 právníků, ale klidně bychom si troufli být i větší. Musíme teď kvůli nedostatku kapacity odmítat práci, což je opravdu šílené a nikdy bych si nemyslel, že to zažijeme. Bude to znamenat přirozený tlak na navyšování cen právních služeb. Pokud by dalších 10 let nepřišla krize, odhaduji, že bychom se mohli dokonce vrátit na sazby před krizí, o kterých se říká, že již nenastanou. Podobná situace je i u kolegů, třeba v auditu.

A další lidi nepřijímate kvůli tomu, že na trhu nejsou?

Odpovídáte si správně, je minimální nezaměstnanost, a nábor je tak velmi těžký, pokud si chcete zachovat kvalitu kandidátů. Z toho přirozeně vyvozuji, pokud má být zachována vysoká kvalita, nutný tlak na cenu právních služeb. Lidi prostě nejsou. A pokud je budete chtít nabrat, budete je muset zaplatit a to se v ceně logicky musí dříve nebo později projevit.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1