Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pracují advokáti 100 hodin týdně? Grishamova Firma je po 25 letech v Česku stále aktuální. Právní tipy na léto 3

Pracují advokáti 100 hodin týdně? Grishamova Firma je po 25 letech v Česku stále aktuální. Právní tipy na léto 3

V létě můžeme sáhnout i po knihách, které nepatří zrovna ke žhavým novinkám, ale prověřil je čas. Takový je i právnický thriller Johna Grishama Firma. V České republice vyšel poprvé před 25 lety. V době, kdy tady vznikaly dnes nejdůležitější advokátní kanceláře a pomalu se etablovaly české pobočky amerických i britských firem těch nejlepších značek. Právě Firma jistě sehrála svou roli při vytváření všeobecné představy, jak vlastně špičková advokacie vypadá a čeho všeho může dosáhnout úspěšný právník. Také ale jistě způsobila své ve vnímání této profese jako jedné z nejšpinavějších prací, kde jde jenom o peníze.

Příběh Firmy asi znáte, možná i díky stejnojmennému filmu Sydneyho Pollacka s Tomem Cruisem v hlavní roli. Máte tak představu, že čerstvý absolvent Harvardu Mitchell McDeere nastupuje do advokátní kanceláře Bendini, Lambert a Locke, která se specializuje na daně a sídlí poměrně překvapivě v Memphisu. Jako nástupní plat mu nabídnou obří balík, přes 80 tisíc dolarů ročně a postupně i různé bonusy. Dostane nové BMW i výhodnou hypotéku na dům. Rychle se ale ukáže, že to všechno není jen tak.

Aby nebylo sporu – a věřme, že moc neprozradíme, když dodáme, že celá Firma má kriminální pozadí a její hlavní činností se nemůže chtít inspirovat snad vůbec nikdo - pro další text si z knihy vezmeme jen vnější fungování advokátní kanceláře. To, které by bez dalšího bylo legální. Prakticky se totiž moc neliší od běžných standartů jiných právních firem na začátku 90. let. Zajímavé je ale podívat se na to, jak se tyto rozměry advokacie skoro za 30 let posunuly.

A půjde to fakturovat?

To je prakticky základní advokátní otázka, alespoň v Grishamově pojetí. Ale praxe minimálně v oněch 90. letech nebyla o moc jiná. Bendini, Lambert a Locke očekávají od nováčků, že budou pracovat alespoň 80 hodin týdně a podstatnou část této doby bude i vykazovat klientům, minimálně za 100, v průměru ale za 175 dolarů na hodinu.

Pokud je hodně práce, právník si posedí nad spisy třeba i 100 hodin týdně, zvláště když se přiblíží termín pro podání daňových přiznání. Ti seniornější jsou na tom lépe, stejně ale pracují třeba 60 hodin týdně. Samozřejmě jsou za to skvěle placeni, společníci inkasují stovky tisíc dolarů ročně. Oni sami fakturují klientům své služby i za 500 dolarů za hodinu.

V oněch 90. letech byla v řadě největších pražských advokátních kancelářích podobná situace, i když sazby patrně až takových výšin většinou nedosahovaly. Zasloužilí advokáti ale dodnes vypráví historky o tom, kolik dní a nocí pracovali v kuse, vůbec z kanceláře neodešli domů a nespali. Pracovali tehdy na privatizacích, starali se o příchody zahraničních firem na český trh, pomáhali budovat ty tuzemské. Do úmoru, v právně neprobádaném prostředí, ale samozřejmě za skvělé taxy a s upokojením z intelektuálně náročné práce.

Krize a tlak na ceny

Sazby se ale v průběhu času začaly měnit. Velký třesk nastal zejména v souvislosti s hospodářskou krizí v roce 2008. Tehdy se klienti začali proti palmáre hlasitě vymezovat, rušili zakázky, stále častěji se spoléhali na své interní právníky. Advokátní kanceláře na to musely ve většině zareagovat, snížily ceny, nabízely slevy, vytvářely specializované balíčky.

V knize se dočteme i o tazkvaném vatování, neboli o tom, že zkušený advokát zvládne vyfakturovat více hodin, než skutečně odpracuje. Dělo se něco takového i v některých českých advokátních kancelářích? Nevíme, ale nebuďme naivní. Patrně ale i tady můžeme tvrdit, že s tím krize udělala své.

Většina šéfů v České republice působících firem začala říkat, že se sazby na úroveň před krizí už nikdy nevrátí. Přetahování se o cenu ale vyústilo i v další trend, který sice nastupuje velmi pozvolně, ale je stále patrnější. Mnozí podnikatelé odmítají platit hodinové sazby a naopak chtějí od začátku vědět, kolik za celou práci zaplatí. Dojednávají si tak pevnou cenu, zahrnující v některých případech třeba i takzvanou success fee, tedy odměnu za pozitivní výsledek.

Něco za něco

Představa, jak to vypadá ve špičkové advokacii, je ale samozřejmě daleko komplexnější. Nejde jen o spoustu práce a spoustu peněz, ale také o kvalitní pracovní zázemí s množstvím asistentek i asistentů a luxusní prostředí, jak v kancelářích, tak třeba v restauracích, v nichž se obědvá a slaví.  Také to jsou obleky na míru, hedvábné kravaty, manžetové knoflíčky. Advokát musí dobře vypadat, musí navenek ukazovat, že se mu daří. Tohle možná dnes platí ještě více než v 90. letech.

Najdeme ale i jiné přístupy. Proč by naše prostory měly vypadat velkolepě? Proč bychom měli dávat v zasedacích místnostech na odiv drahé zařízení? Aby si klienti začali říkat, že nám možná platí až příliš, když si můžeme něco takového dovolit? I takto přemýšlejí někteří advokáti.

Má to ale ještě další rozměr. Skutečně si můžete případného luxusu naplno užít, když pracujete třeba 18 hodin denně, a to často i o víkendech? Lidské tělo takové tempo nevydrží donekočna. Rychle si vybere svou daň. Třeba bolestí zad, třeba ale i infarktem.

 

Je advokacie něco špinavého?

Každopádně nejen v Grishamově Firmě si advokáti mezi sebou tak trochu konkurují a někteří skoro soutěží o to, kdo bude v kanceláři jako první a kdo z ní jako poslední odejde. Vede je k tomu základní touha: vystoupat na samý vrchol kariérního žebříčku. Stát se ze začínajícího právníka, který mimochodem může ve Firmě zamířit už po šesti týdnech k advokátním zkouškám,  společníkem, jenž bere část zisku.

Každý rok vydělávat o něco víc, dostat se k prvnímu milionu a postupně jich mít na účtu spoustu. Samozřejmě řadu advokátů stimuluje spíše snaha pomoci spravedlnosti a právu či snaha věnovat se zajímavé a přemýšlivé práci. Ale ty peníze hrají mnohdy tu nejdůležitější roli, nebudeme si nalhávat, že ne.

Už jsme naznačili, že i kvůli Grishamově knize má řada čtenářů pocit, že je advokacie něco špinavého. Kriminální rozměr ale opravdu v naprosté většině nemívá. Na druhou stranu to, že advokáti obhajují i zločince, je přirozené. Existuje totiž mimo jiné právo na obhajobu.

To už bychom se ale dostávali k dalším rozměrům tohoto řemesla. Raději si tak přečtěte přímo Firmu, klidně i znovu, pořád stojí za to. Česky vyšla zatím naposledy v roce 2012 v Euromedia Group -Knižním klubu a v překladu Josefa Orla.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1