ANALÝZA: Kdy se vyplatí podnikat na živnostenský list a kdy raději upřednostnit „eseróčko“?

Jiří Matzner

ANALÝZA JIŘÍHO MATZNERA | Otázka, zda je lepší volbou podnikat jako živnostník (na tzv. živnostenský list), nebo si raději k podnikání založit společnost s ručením omezeným, je celkem komplikovaná a není na ni jednoznačná odpověď. Záleží totiž na mnoha faktorech. Obecně lze říci, že pokud je podnikatelská činnost založena primárně na osobě podnikatele, bude pravděpodobně lepší volbou živnostenské podnikání. Pokud je naopak prioritou omezené ručení za závazky nebo očekávaná budoucí expanze byznysu například do zahraničí, bude pravděpodobně výhodnější založit si společnost.

Mezi podnikáním na základě živnostenského listu jako podnikající fyzická osoba, nebo prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je jeden základní rozdíl, který bych považoval za klíčový. Je jím způsob ručení za dluhy z podnikání.

Omezené vs. neomezené ručení za dluhy

Společníci společnosti s ručením omezeným totiž ručí svým soukromým majetkem společně a nerozdílně (solidárně) jen do výše svých nesplacených vkladů, což znamená, že pokud jsou všechny vklady společníků splaceny, ručí za dluhy pouze společnost (nikoliv tedy již společníci), a to do výše svého základního kapitálu.

Prodat podíl ve firmě je snazší stávajícímu společníkovi, s třetí osobou může být problém

sinfin.digital