Další problém s přesčasy? Nejpřísnější pohotovost se začíná počítat do limitu pracovní doby

Jan Januš

Soudní dvůr EU podpořil zhruba před měsícem belgického hasiče, který musel držet pohotovost na telefonu a v případě potřeby do osmi minut dorazit na stanici. Podle soudu jde o tak přísnou pracovní pohotovost, že musí být zahrnuta do pracovní doby. Zaměstnavatelům to značně zkomplikuje život. „Je to problém i pro české firmy, které musejí toto rozhodnutí zohlednit. Zaměstnanci totiž mohou pracovat jen 48 hodin týdně a do tohoto limitu se nově započítávají také tyto přísné pracovní pohotovosti. Běžná česká firma ale neví, že by to měla řešit,“ upozornil v rozhovoru pro INFO.CZ advokát Tomáš Procházka, který je partnerem kanceláře Dvořák Hager & Partners.

Tomáš Procházka ale zdůrazňuje, že nové pravidlo dopadá opravdu jen na nejpřísnější formy pracovní pohotovosti. „Zaměstnanec byl velmi omezený, musel být stále doma, nemohl nikam jít. Pořád musel být připravený dorazit do práce. Do osmi minut od zavolání musel být oblečený na stanici,“ popisuje specifika případu hasiče z belgického města Nivelles.

„Zaměstnanec to subjektivně nemohl vnímat jako dobu odpočinku. To automaticky znamená, že jde o pracovní dobu, protože u každého zaměstnance je každá minuta buď pracovní dobou, nebo dobou odpočinku,” dodává Procházka.

Skandál na druhou: Facebook přiznal, že Cambridge Analytica předal údaje 87 milionů lidí

sinfin.digital