Krádež pěti tisíc jen jako přestupek? Válková chce prosadit revoluční změny trestního zákoníku

Jan Januš

Bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně Helana Válková (ANO) hodlá výrazně posunout současný trestní zákoník. Chce totiž, aby se poprvé od roku 2001 změnily částky, pomocí nichž se právě pro účely trestního postihu určuje výše škody. Zatímco ta základní by měla podle Válkové zůstat na pěti tisících, hranice pro závažnější prohřešky by se měly až zčtyřnásobit. Znamenalo by to třeba, že nejzávažnější podvod by nezačínal tak jako nyní na pěti milionech korun, ale až na 20, což by následně mělo mít vliv na výši trestu. Pokud se ale tyto hranice legislativně skutečnou otevřou, možná nevydrží ani základní hranice pěti tisíc u krádeže.

„Běhám a snažím se infikovat poslance svými myšlenkami,” usmívala se profesorka trestního práva Helena Válková na konferenci Od dekriminalizace ke kriminalizaci, od depenalizace k penalizaci, kterou pořádala Unie obhájců ČR s olomouckou právnickou fakultou. Zbytečná kriminalizace podle ní škodí a na místě je naopak dekriminalizace.

Společnost se totiž vyvíjí a trestní politika by to měla podle Válkové reflektovat.  Bývalá ministryně spravedlnosti by tak ráda posunula hranice výše škody, podle nichž se posuzuje trestnost nežádoucího jednání a výše souvisejících trestů.

Další změny trestního zákoníku by se podle ní měly dotknout propouštění odsouzených dříve, než si odpykají celý trest. Více z nich by se tak na svobodu mohlo podle záměru této poslankyně dostat už po absolvování třetiny trestu.

Základní hranici škody, od níž jsou například krádež či podvod v základní variantě trestným činem, by chtěla Válková ponechat. Její snížení by totiž brala „řada občanů jako neúctu ke své práci”, pět tisíc totiž pro ně znamená stále hodně peněz. Další hranice už by ale bývalá ministryně ráda výrazně posunula.

O jaké částky by nově šlo?

Hranice škody nikoliv malé by se měla podle její přestavy, kterou konzultovala i s některými soudci Nejvyššího soudu či státními zástupci z pražského vrchního státního zastupitelství, posunout z dnešních 25 tisíc na 50 tisíc, větší škody z 50 tisíc na 200 tisíc, značné škody z 500 tisíc na dva miliony a škody velkého rozsahu z pěti milionů na 20 milionů korun.

Tyto posuny by měly vliv na posouzení závažnosti jednotlivých prohřešků a tím pádem i na výši trestů, které za ně padají. Podle Válkové jde sice možná o odvážné úvahy, odpovídají ale ekonomickému vývoji.

sinfin.digital