Nadává a vyhrožuje vám šéf? Může to být v pořádku, záleží na situaci, rozhodl Nejvyšší soud

Jan Januš

Nejvyšší soud rozhodl v poslední době v několika kauzách, jež se týkají zaměstnanců a peněz, které jim náleží. Svými rozsudky tak vrchol české justici vymezil přesnější pravidla například pro konkurenční doložky, řešení nesprávně vyplacených mezd či škody způsobené bossingem. „Poněkud překvapivě je podle Nejvyššího soudu přijatelné i hrubé a vulgární chování manažera, včetně křiku a vyhrůžek zaměstnancům, které vede k jejich psychickému zhroucení, pokud to odpovídá kontextu situace,“ vysvětluje advokát Tomáš Procházka, který je partnerem kanceláře Dvořák Hager & Partners. Vybrané rozsudky okomentoval pro INFO.CZ.

Nejvyšší soud se nedávno zabýval pravidly konkurenční doložky a nároků na vyplacení související smluvní pokuty. Připomeňme, že konkurenční doložka zakazuje bývalému zaměstnanci působit po určitou dobu ve stejném oboru jako jeho dosavadní zaměstnavatel. Za to náleží pracovníkovi finanční odměna, která činí alespoň polovinu jeho průměrného výdělku. Pokud zaměstnanec konkurenční doložku poruší, musí naopak on firmě vyplatit sjednanou smluvní pokutu.

Posuzovaná kauza (dohledatelná pod spisovou značkou 21 Cdo 1922/2018) spočívala v porušení konkurenční doložky na pouhé tři dny. Zaměstnanec tedy nastoupil jako obchodní manažer ke konkurenci, během zkušební doby ale v nové práci dobrovolně skončil. Jeho původní zaměstnavatel přesto chtěl, aby zaplatil celou smluvní pokutu za porušení konkurenční doložky. Ta měla činit jeho roční mzdu. 

„Nejvyšší soud rozhodl, že roční mzda je přiměřenou výší smluvní pokuty za porušení konkurenční doložky. Zároveň ale uvedl, že pokud zaměstnanec pracoval v nové firmě jen tři dny, bylo by nefér, aby musel platit celou sumu. Nejvyšší soud tak rozhodl, že zaměstnanec nemusí platit nic,“ popisuje judikát Tomáš Procházka. 

Hrozí nám odklad spravedlnosti, kritizuje chystané změny místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala

sinfin.digital