Rodiče začínají mít problém platit výživné. Co mají dělat?

Několik týdnů trvající nouzový stav už má citelné dopady na příjmy lidí. To má mimo jiné za následek potíže s placením výživného. Vyplývá to alespoň z dat Koroporadny Unie rodinných advokátů, která po celou dobu nouzového stavu nabízí pomoc především v oblasti rodinného práva. Co je možné v takové situaci dělat?

Otázky se v průběhu karantény proměňují. Od dotazů na vracení zájezdů, které chodily v úplném začátku, jsme se posunuli k problémům s předáváním dětí mezi rodiči v nouzovém stavu. Dnes se nejčastěji objevují dotazy na placení výživného. Někteří rodiče už třetí týden nemají žádné příjmy a ptají se nás, jak se dá stanovené výživné snížit.

Dočasný výpadek příjmů není podle občanského zákoníku či soudní judikatury důvodem pro úpravu alimentů, úbytek příjmů by musel trvat delší dobu. Advokáti proto doporučují oběma stranám vstřícný přístup a v nejhorším případě poměrné snížení alimentů a vlídné vysvětlení, které povinný rodič adresuje druhé straně.

Zkolabují exekutoři i soudy a z věřitelů se stanou dlužníci, varuje před změnami šéf exekutorů Plášil

I době nouzového stavu stále platí všechny druhy vyživovací povinnosti, soudních rozhodnutí a dohod o výživném. Dočasné snížení příjmu po dobu nouzového stavu, a dokonce ani úplný výpadek za dobu tří týdnů až dvou měsíců nejsou důvodem pro změnu soudního rozhodnutí. Minimalizovat škody a zabránit následným soudním i jiným sporům lze například následujícím způsobem:

- zvažte, jaké výživné jste schopni aktuálně platit (například snížené na 80 % či na 60 %).

- nepřestávejte v řádném hrazení výživného, byť v mírně nižší výši.

- napište druhému rodiči slušný e-mail, informujte ho o aktuálním poklesu příjmu, poproste ho o trpělivost a pochopení a dodejte informaci o dočasném snížení výživného a slib, že jakmile se situace zlepší, vrátíte se k původně placené částce.

- zvažte možnost jiného protiplnění pro dítě (větší péče, naturální plnění, pomoc s výukou a domácími úkoly apod.).

Firmy se chystají na boj o peníze. Klienti už se nás ptají na odpovědnost státu za škody, říká Novotná

Prodloužení nouzového stavu o další týdny může vyvolat rovněž značnou nejistotu v psychice jednotlivce. Naši členové doporučují fyzickou aktivitu, nemlčet o svých starostech před nejbližšími a nebát se telefonicky požádat o odbornou pomoc.

Koroporadna, kterou založila Unie rodinných advokátů, vyřídila za tři týdny své existence už téměř 3000 dotazů. Tazatelům po celou dobu slouží e-mailová adresa koroporadna@uracr.cz. Členové padesátičlenného týmu odpovídají tazateli adresně do druhého dne. Tři desítky vzorových otázek a odpovědí najdou zájemci přímo na webu Unie rodinných advokátů.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital