Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Právnická firma roku: Češi si odnesli ze Slovenska jen jeden titul, je to pro ně nejslabší ročník v historii

Právnická firma roku: Češi si odnesli ze Slovenska jen jeden titul, je to pro ně nejslabší ročník v historii
 

V letošním slovenském žebříčku Právnická firma roku slavily úspěchy také slovenské kanceláře několika českých advokátních firem. Na vrchol ale dosáhla jediná, a to PRK Partners, která si odnesla cenu za daňové právo. Od vzniku soutěže, na které spolupracuje týdeník Trend a Epravo.sk, jde pro české advokáty co do počtu získaných trofejí o nejslabší ročník v historii.

PRK Partners, která má kancelář na Slovensku od roku 2005, byla z českých firem nejúspěšnější i pokud jde o počet obsazených míst na úrovni velmi doporučovaných a doporučovaných kanceláří. Kromě vítězství v kategorii daňové právo je velmi doporučovanou kanceláří v oblasti práva obchodních společností, hospodářské soutěže, developerských projektů a nemovitostí, fúzí a akvizic, duševního vlastnictví, telekomunikací a práva informačních technologií, pracovního práva a veřejných zakázek. Doporučovanou kanceláří je pak v restrukturalizacích a insolvencích, bankovnictví a financích a rovněž ve sporové agendě.

PRK Partners je jedinou advokátní kanceláří, primárně spojenou s Českou republikou, která letos dosáhla v některé z kategorií na absolutní vítězství. Ostatní skončily jen mezi velmi doporučovanými nebo doporučovanými. Podobná situace nastala i loni, PRK Partners ale tehdy brala ještě cenu za fúze a akvizice.

Žebříček Právnická firma roku se na Slovensku poprvé vyhlašoval v roce 2013. Tehdy vyhrály slovenské kanceláře spojené s vysloveně českými firmami dvě trofeje: Rowan Legal si odnášela cenu za sporovou agendu, PRK Partners za daňové právo. Alespoň na dvě ceny si pak čeští advokáti přišli i v každém z následujících ročníků.

Nejúspěšnější byli v roce 2015, kdy PRK Partners dostala cenu za daňové právo, Havel, Holásek & Partners za fúze a akvizice a Rowan Legal za kategorii, která spojovala duševní vlastnictví, telekomunikace a právo informačních technologií.

Velmi doporučovaní jsou také Havel nebo Peterka

V letošním žebříčku uspěla také kancelář Havel & Partners. Velmi doporučovanou kanceláří je v oblasti hospodářské soutěže, developerských projektů a nemovitostí, telekomunikací a práva informačních technologií, veřejných zakázek a daňového práva. Doporučovanou kanceláří je v kategorii práva obchodních společností, restrukturalizací a insolvencí a fúzí a akvizic.   

Ve slovenské právnické firmě roku se ale objevují také názvy dalších kanceláří, spojených původně s Českou republikou. Jde o Peterka & Partners, která se dostala mezi velmi doporučované kanceláře za pracovní a také trestní právo a mezi doporučované v oblasti práva obchodních společností, fúzí a akvizic, bankovnictví a financí, duševního vlastnictví, telekomunikací a práva informačních technologií, veřejných zakázek a daňového práva.

V hospodářské soutěži pak uspěla firma Nedelka Kubáč Oršulová advokáti, a to jako velmi doporučovaná. Slovenská kancelář Glatzová & Co. je doporučovanou v kategoriích práva obchodních společností a pracovního práva.

Kancelář  Rowan Legal, která se v minulých letech umísťovala velmi vysoko, se letošního ročníku soutěže neúčastnila.

Celková vítězství beze změn

Letošní žebříček tradičně vyhrály kanceláře Růžička Csekes, která se stala domácí advokátní kanceláří a Allen & Overy Bratislava, ta byla vyhlášena mezinárodní advokátní kanceláří roku. Obě firmy vládnou anketě prakticky po celou dobu její existence, jen v roce 2013 vyhrála mezi mezinárodními firmami kancelář White & Case.

Právě kancelář Allen & Overy byla, pokud porovnáme velké mezinárodní kanceláře, nejúspěšnější také pokud jde o počty ostatních ocenění. Vyhrála totiž rovněž v oblasti bankovnictví a financí a ve většině dalších kategorií se objevila mezi velmi doporučovanými nebo doporučovanými kancelářemi.

Kancelář Růžička Csekes si odnesla ceny rovněž za právo obchodních společností a veřejné zakázky. Ve všech zbývajících jedenácti kategoriích pak byla vyhodnocena jako velmi doporučovaná.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744