Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Právo v době digitální 2: Menší hráče chrání před obry úřady. Ne ale jen proto, že jsou malí

Právo v době digitální 2: Menší hráče chrání před obry úřady. Ne ale jen proto, že jsou malí

Složitá situace, panující na digitálním trhu mezi největšími technologickými obry, jako je Facebook či Google, a menšími hráči, vede Evropskou komisi k přípravě nové regulace. Právo ale umí případné spory firem řešit už v současnosti, a to prostřednictvím soutěžních úřadů. „Menší hráče by měla situace spíše motivovat. V případě pochybností by se neměli bát si na postup velkých hráčů stěžovat,“ říká například odborník na právo hospodářské soutěže Martin Nedelka.

Martin Nedelka, který je partnerem kanceláře Nedelka Kubáč advokáti, totiž argumentuje postupnými proměnami trhu: „Oblast IT se neskutečně rychle vyvíjí. To, že má dnes někdo menší postavení na trhu, nemusí zítra platit. Řada zákazníků preferuje řešení či produkty menších hráčů. Nelze tedy vyloučit, že sami zákazníci „určí strukturu trhu“ bez nutnosti veřejnoprávních zásahů. Menší hráči tak nemusí mít tak nevýznamné postavení.“

„Bavíme se o technologických trzích, které se nesmírně rychle vyvíjejí. Pro ně je typické, že ten, kdo se v určité době zdál byl neotřesitelným hegemonem určitého odvětví, musel často za několik let ustoupit novým hráčům, kteří zcela předefinovali parametry soutěže, často tím, že začali hrát na jiném hřišti, které bylo atraktivní pro zákazníky,“ říká pak Robert Neruda, partner kanceláře Havel & Partners, který dříve působil jako místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Připomíná při tom, jak vypadal trh mobilních telefonů před nástupem smartfonů nebo trh operačních systémů před nástupem cloudu.

Pokud tedy nastanou problémy, nebo pokud se to alespoň některé ze stran zdá, ke slovu mohou přijít opět soutěžní úřady, dohlížející i na férovost podnikání. „Myslím, že tato vlastnost dynamických trhů je velkou nadějí pro společnosti, které jsou dnes malé. Měly by se pokusit o změnu hřiště. No a soutěžní úřady by měly dbát o to, aby tento trvale destruktivní proces nebyl uměle narušován dnes velkými hráči. Pokud však tito bojují férovými prostředky, neměly by soutěžní úřady zasahovat, neměly by tedy malé hráče podporovat jen proto, že jsou malí,“ upozorňuje Neruda.

Co si může koupit Facebook?

A jak se právo dívá na nákupy velkých firem? Je například podle pravidel hospodářské soutěže v pořádku, když internetový obr koupí menší platformu a argumentuje tím, že jde o jiný segment trhu? „To, zda si dvě společnosti konkurují, je třeba posoudit v každém jednotlivém případě. Soutěžní právo umožňuje soutěžním úřadům zakázat spojení pouze tehdy, pokud vede k omezení soutěže na trhu, typicky vznikem nebo posílením dominance na konkrétním trhu. Naopak, není možné spojení zakázat jen proto, že se nám nelíbí, že spojením se předmětná společnost zvětšuje – velikost firmy je z pohledu soutěžního irelevantní,“ vysvětluje Neruda.

Danou situaci můžeme ilustrovat například nákupy, které dělá Facebook. „Pokud si tedy Facebook a platforma, kterou nakupuje, fakticky nekonkurují, pokud tedy jejich služby jsou z pohledu uživatelů nezastupitelné, spotřebitelé je používají z jiných důvodů, pak takové spojení opravdu může být neproblematické. Ale opět, je to komplexní otázka. Jinak se posuzují spojení zcela nesouvisejících aktivit a jinak spojení hráčů, působících na souvisejících trzích – v posléze uvedeném případě si zásah antimonopolního úřadu dovedu představit,“ dodává Neruda.

„Uvedený postup lze posoudit z hlediska kontroly fúzí a následně zneužívání dominance,“ říká pak Martin Nedelka.

Vedoucí Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity Radim Polčák v této souvislosti odhaduje nástup nové regulace: „V tomto případě se jedná o takzvanou vertikální koncentraci. Jednotlivé trhy jsou v tomto případě samozřejmě vzájemně provázané, byť mezi příslušnými komoditami není přímá závislost nebo zaměnitelnost. V energetice je tato problematika velmi rigorózně regulována a opatrně předpokládám, že podobná regulace nemine ani služby informační společnosti.“

Budou se spory mezi obry a menšími hráči řešit online?

Advokát Zbyněk Loebl, který pracuje pro kancelář PRK Partners, pak v této souvislosti připomíná právě zamýšlenou evropskou regulaci. Její pozadí popisuje takto: „Řadu let na internetu probíhá proces, kdy největší hráči mají stále rostoucí podíl na online reklamách a tím také větší a větší příjmy, zatímco podíly menších platforem na příjmech a na online reklamách stále klesají. Největší hráči tak mohou nabízet a nabízejí stále dokonalejší služby pro uživatele (založené na stále dokonalejším trackingu) a tím jednak jejich zisky dále rostou a jednak se dostávají do přímých konkurenčních střetů s menšími platformami – svými zákazníky. V těchto střetech zatím velcí hráči vyhrávají.“

Jak ale připomíná, nejde přitom jen o zpravodajství, ale rovněž o další segmenty trhu: „Menší platformy již několik let upozorňují na to, že jsou ze strany největších platforem nekale poškozovány, zejména netransparentností a nekalým upřednostňováním vlastních služeb velkých platforem, nebo služeb poskytovaných firmami se zvláštním vztahem k těmto velkým hráčům.“ Velcí hráči se na to samozřejmě dívají jinak.

Evropská komise tak začala pracovat na nové regulaci. „Proces začal zpracováním několika studií a průzkumů trhu, které potvrdily, že na tomto trhu existuje řada podezřelých jevů, včetně těch, které uvádějí menší platformy,“ rekapituluje Loebl a dodává, že regulace se bude týkat zejména transparentnosti ve vztahu k online reklamám a také k pořadí, v jakém jsou informace v prohlížeči prezentovány uživatelům, přinese také pravidla zabraňující tomu, aby velcí hráči upřednostňovali své služby vůči službám svých zákazníků.

„Zajímavé je, že komise počítá s tím, že nařízení bude nutit velké hráče, aby svolili spory s platformami řešit pomocí online řešení sporů včetně alternativních sudišť, tedy rychleji a účinněji než před klasickými soudy. To je významné, protože menší platformy tak budou opravdu moci svá práva účinně prosazovat v praxi,“ uvádí Loebl.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1