Články odjinud

Proč Zeman oslabuje Nejvyšší správní soud? A co se děje v Polsku? Týden v právu komentuje Jan Januš

Proč Zeman oslabuje Nejvyšší správní soud? A co se děje v Polsku? Týden v právu komentuje Jan Januš

Píše se historie. Od začátku týdne už není Josef Baxa šéfem Nejvyššího správního soudu, ale jeho řadovým členem. Na toto místo nastoupil dosavadní místopředseda Michal Mazanec. Soud ale v současnosti nemá obsazený místopředsednický post. Co by na to říkal legendární šéf Soudcovské unie Jan Vyklický, už se bohužel nedozvíme. Jak se ale tento týden ukázalo, jeho myšlenky jsou mezi právníky stále živé. Jeho jméno dokonce ponese nová pocta. A jak to teď vypadá v polské justici?

O řadě aspektů změny vedení Nejvyššího správního soudu už jsme opakovaně psali. Třeba o hrozbě, že Nejvyšší správní soud teď bude mít dvě až tři hlavy, nebo o tom, že toto těleso vůbec nečeká lehká doba.

Jeho nový předseda se nemůže spoléhat na žádných 100 dnů hájení, a to už kvůli právě probíhajícím volbám. Pokud už jste viděli jednotlivé kandidátní listiny a volební lístky, je vám asi celkem jasné, že s jejich vyplňováním může nastat celá řada problémů.

A případný volební přezkum bude právě v rukou Nejvyššího správního soudu. Ten mimochodem po posledních volbách rozhodl, že poslancem ODS nebude Petr Bendl, jak to nějakou dobu vypadalo, ale Martin Kupka.

Kdy Zeman jmenuje Pořízkovou?

Nejvyšší správní soud přitom vstupuje do hektických dnů personálně oslabený a může za to prezident Miloš Zeman. Jeho dosavadní místopředseda Mazanec se sice ujal předsednického postu, na jím uvolněné místo ale zatím nikdo nenastoupil. Prezident totiž dosud nejmenoval Barbaru Pořízkovou místopředsedkyní tohoto soudu, jak již dříve avizoval.

„Stane se tak v blízké době,” reagoval na dotaz INFO.CZ prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Otázku, z jakého důvodu se tak zatím nestalo, ponechal bez odpovědi. Náhoda to ale nejspíš nebude. Sleduje Zeman tímto svým počínám třeba nějaké další personální zájmy?

Přitom právě místopředseda soudu, v tomto případě tedy nová místopředsedkyně, zastupuje předsedu v době jeho nepřítomnosti, má ale také další důležité úkoly. A pokud je takto vysoká pozice na vrcholu tuzemské justice bezdůvodně neobsazená, nepůsobí to prostě dobře.

Mazance čeká hledání nových soudců

Uměřený styl nového předsedy je dobře znát už z tiskové zprávy, kterou jeho soud 1. října vydal: „Dnešním dnem nastupuje do funkce předsedy Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. Dosavadní místopředseda soudu obléká talár přes čtyřicet let. Michal Mazanec se velkou měrou podílel na revitalizaci správního soudnictví a přípravě soudního řádu správního a doprovodných zákonů, kterým byl Nejvyšší správní soud v roce 2003 aktivován. Jak sám říká, soudní kontrola veřejné správy je jeho celoživotní profese i zájem. Nového předsedu čeká řada úkolů, mezi nimi například řešení dlouhodobého nárůstu agendy soudu a doplňování Nejvyššího správního soudu kvalitními soudci. Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval Michala Mazance předsedou Nejvyššího správního soudu dne 18. září 2018 na Pražském hradě.”

A prakticky nic moc víc, jen odkazy na Mazancův stručný životopis a na jeho naopak obsáhlý rozhovor pro web Iurium. Ten jako titulek zvolil tento jeho citát: „V důsledku jakési legislativní vztekliny se postupně vytrácí tisícileté chápání psaného práva jako závazné normy chování. Právo se začíná podobat technickému návodu k obsluze mixéru, občas špatně přeloženému z cizí řeči.“

Tak uvidíme, jestli s tím nový předseda Nejvyššího správního soudu něco zmůže. Všichni si musíme přát, aby s tímto problémem skutečně alespoň cosi udělal.

Pokud pak Mazanec zmiňuje nutnost doplňování Nejvyššího správního soudu kvalitními soudci, je pozitivní zprávou, že by k nim měl již brzy přibýt dosavadní generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil. Zdá se, že právě pozice generálního sekretáře je pro budoucí post u Nejvyššího správního soudu ideální. Soudcem se tu totiž stal i Pospíšilův předchůdce Tomáš Langášek.

Jan Vyklický žije dál

Jasný názor na to všechno by určitě měl legendární právník Jan Vyklický, dřívější prezident Soudcovské unie a dlouholetý soudce Nejvyššího správního soudu, který letos na začátku února zemřel. Minutou ticha tento týden jeho památku znovu uctili účastníci kulatého stolu Etika právnického stavu.

Vyklický patřil na těchto setkáních k hlavním diskutérům a jak později zavzpomínal předseda Městského soudu v Praze a jeden z Vyklického následovníků v úřadu Libor Vávra, právě on trval na sepsání etických pravidel soudců. Říkal totiž, že přijdou doby, které budou potřebovat pevné kameny. A ty skutečně přišly, nebo přicházejí, dodejme.

Soudcovská unie pak chystá podle slov její prezidentky Daniely Zemanové Ocenění Jana Vyklického za mimořádný počin v oblasti justice. Podrobnosti oznámí po sněmu, který proběhne příští týden, už nyní by ale podle ní právníci měli přemýšlet o tom, kdo by byl této ceny hoden. Není přitom podle jejích slov omezena jen na soudce a vlastně ani na právníky.

Členka představenstva České advokátní komory Monika Novotná pak na zmíněné akci zavzpomínala na dalšího doyena, který zase nastavoval advokátní etická pravidla – bývalého předsedu České advokátní komory i někdejšího ministra spravedlnosti Karla Čermáka. I ten nás bohužel nedávno opustil, zemřel loni v červnu.

Co všechno se děje v Polsku?

Na stejné akci ale zazněla rovněž silná kritika současného dění v Polsku, a to z úst mluvčího Unie státních zástupců Ondřeje Šťastného. Podle něj je to, co v této zemi sledujeme, tedy demontáž nezávislého soudnictví, šokující. Ukazuje se na tom podle něj, že pokud na justici nastoupí politická síla, je bezbranná, protože nemá žádné obranné sbory.

Na místo odstraněných prokurátorů, kteří jsou degradováni, tak podle Štastného a zpráv, které má unie z Polska, nastupují mladí a ambiciozní náhradníci, kteří dlouho čekali na svou šanci. V Maďarsku podle něj sice podobné snahy narazily na Ústavní soud, bez kritiky se ale neobejde ani Slovensko. „Považujeme za varovné, že v zemích Visegrádu došlo k něčemu, co by nás před 10 lety nenapadlo, že je realizovatelné,” uvedl Šťastný.

Unie státních zástupců tak podle jeho slov uspořádá ve spolupráci se Soudcovskou unií v listopadu konferenci Vztah politické moci a justice v zemích Visegrádu, a to v Kroměříži. Do akce se zapojuje i Justiční akademie.

Talašová do White & Case, nejde ale o jedinou personálii

Během týdne se ale událo i několik dalších zajímavých personálií, nebo alespoň vyšly na povrch. Třeba o tom, že expertka na arbitráže Marie Talašová přešla z ministerstva financí do advokátní kanceláře White & Case, už jsme vás informovali, o některých dalších budeme psát v příštích dnech.

Stejně jako o velkých trestněprávních konferencích, které tento týden proběhly či probíhají. Máte se tak na co těšit, podzim je na právní události snad ještě bohatší, než se původně zdálo.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818