Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prolomení mlčenlivosti advokátů? Klíčový výbor doporučil poslancům schválit sporné změny, právníci se brání

Prolomení mlčenlivosti advokátů? Klíčový výbor doporučil poslancům schválit sporné změny, právníci se brání

Poskytovat úřadům informace potřebné nejen pro mezinárodní správu daní, ale i pro jejich tuzemský výběr budou muset advokáti, notáři, daňoví poradci, auditoři i exekutoři. Půjde o případy daňových úniků nad půl milionu korun, což je částka, kterou trestní zákoník označuje za značnou škodu. Ke schválení to doporučil poslancům rozpočtový výbor, který před závěrečným schvalováním projednával pozměňovací návrhy ke kritizované vládní novele daňového řádu.

Novela v předložené podobě počítala s tím, že zmíněné profese by poskytovaly údaje jen pro mezinárodní správu. Proti rozšíření na advokáty již protestovala advokátní komora. Ministerstvo financí však s rozšířením souhlasí.

Novela daňového řádu na základě evropské směrnice DAC 5 zavádí povinnost bank, poskytovatelů platebních služeb nebo advokátů a poradců poskytovat daňové správě údaje vyplývající ze zákona o boji proti praní špinavých peněz. Jde o informace, které už nyní musí poskytovat Finančnímu analytickému úřadu.

Informace by měly podle směrnice sloužit k mezinárodní spolupráci při správě daní, ministerstvo však šlo nad rámec směrnice a chce, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Poslanci Pirátů ve Sněmovně předložili pozměňovací návrh, který tuto povinnost rozšiřuje i na advokáty a další profese jako jsou daňoví poradci nebo notáři. Pirátům přijde nelogické, aby se získané údaje daly využívat jen pro mezinárodní správu daní, ale už ne pro tuzemskou, zdůvodnil to dnes jejich poslanec Mikuláš Ferjenčík.

"Tady nejde o žádné budování velkého bratra, jak je nám podsouváno," řekla dnes před členy výboru ministryně financí Alena Schillerová. Uvedla, že ministerstvo o toto rozšíření stálo již v době, kdy novelu připravovalo, narazilo s tím však v Legislativní radě vlády, a proto od toho ustoupilo.

"Tady se prolamují ústavní práva pro běžnou tuzemskou správu daní," varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle stanoviska České advokátní komory by přijetí návrhu Pirátů znamenalo zásadní a protiústavní zásah do ochrany důvěrnosti informací sdělovaných advokátovi.

Výbor doporučil schválit také návrh ústavně právního výboru, který některá navrhovaná opatření zmírňuje. Například správci daní by už neměli mít právo získat od bank třeba IP adresy, z nichž se klienti připojují k bankovním službám, nebo telefonní čísla klientů. Ministryně Schillerová to také podpořila. Podle doporučení výboru by o informace žádalo Generální finanční ředitelství a komunikovalo by výhradně s vedením dané profesní komory.

Novelu by mohla Sněmovna schvalovat příští týden. Dnešní usnesení rozpočtového výboru je pro ni doporučením. Pokud poslanci předlohu schválí, dostane ji k projednání Senát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1