Články odjinud

Propagační palba české legislativy, která se už připravuje na příští volby. Komentář Karla Havlíčka

Propagační palba české legislativy, která se už připravuje na příští volby. Komentář Karla Havlíčka

Hodnocení liberálního, socialistického či konzervativního způsobu vládnutí je nepochybně velmi složitou záležitostí, ve které se mísí náhledy politologické, právní, ekonomické, sociální a bůhvíjaké další. Navíc – liberalismus, socialismus ani konzervativismus se v čisté formě dnes v euroatlantickém prostoru vyskytuje, je-li to možné, ještě méně, než je množství dosti malé na to, abychom si toho povšimli. Dnešní postpravdový svět je tvořen generiky všech myslitelných ideologií a typů politiky, jejichž obsah se formuje jako podivná sloučenina: pravice zastává mnohdy myšlenky tradičně vlastní levici a etatistickým proudům, určité části levice posunul vývoj k ultraliberalistickému progresivismu, jiné kruhem doputovaly až k silnému nostalgickému konzervativismu, politický střed v podstatě neexistuje, pokud si neřekneme, že všichni jsou ve středu. Kdo se v tom má vyznat?

Možná lze určité zajímavé trendy vypozorovat, separujeme-li laboratorně nějaký vzorek činností a budeme jej zkoumat podrobněji. Podívejme se, co nám říká pohled na letošní dosavadní legislativní produkci.

Silný akcent lze pozorovat zejména v posledních měsících v oblasti sociální politiky. Zákon č. 191/2018 Sb., který se mění zákon o důchodovém pojištění, zavádí zvýšení procentní výměry vypláceného důchodu u seniorů ve vyšším věku (85, 100 let) o 1000, resp. 2000 korun měsíčně. Nedávno bylo přijato nařízení vlády č. 212/2018 Sb., o zvýšení příplatků k důchodu v roce 2019. Jeho obsahem je jediná parametrická změna, která zvyšuje příplatek přiznaný před 1. lednem příštího roku o 3,4 %. V nařízení vlády č. 213/2018 Sb. přináší zvýšení základní výměry důchodu o 570 Kč a procentní zvýšení výměry důchodu o 3,4 % od stejného data.

Poměrně velkou pozornost médií přitáhlo nařízení vlády č. 136/2018 Sb., jímž byly zakotveny podmínky pro získání úvěrů na modernizaci a pořízení obydlí. Je zaměřeno na mladá manželství a registrovaná partnerství nebo mladé osoby pečující o dítě. Zajímavé zjištění: kritika se mj. snášela opět na parametrické údaje, zejména na nízké zastropování takto získatelného úvěru. K tomu bychom mohli připočíst některé detailní dílčí kroky legislativy tímtéž směrem. S jistou dávkou zjednodušení tedy platí: systém se nemění, ale v rámci toho daného dochází k postupnému rozšiřování a zvyšování vyplácených částek. Jde o zřetelný socializující trend, který je nadto nejen odbory a dalšími institucemi a skupinami, které to „mají v popisu práce“, ale zejména pravicovou částí politického spektra kritizován jako nedostatečně silný, přičemž se odkazuje na to, že při současném tempu hospodářského růstu by bylo třeba docílit větších změn tímtéž směrem. Přitom na tomto místě ani nemá valného smyslu zmiňovat trvající „válku“ o to, kdo navrhne a provede razantnější legislativní valuaci platů a mezd.

Další téma: zdravotnictví a otázky spojené. Už v březnu (tedy ještě v době vlády v demisi) došlo k drobné změně zákona o léčivech. Byť novela (zákon č. 36/2018 Sb.) byla obsahově celkem útlá a změny se týkaly z pohledu veřejnosti obtížně čitelných detailů fungování transfuzní služby, šlo o předznamenání zvýšené aktivity. Volně navázala vyhláška č. 130/2018 Sb., o lidské krvi, výrazněji vyhlášky č. 204/2018 Sb., o správní lékárenské praxi, a č. 205/2018 Sb., o registraci léčivých přípravků.

Aktivní trend potvrdila vyhláška č. 37/2018 Sb., která přinesla některé nové prvky do problematiky zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. V červnu následovala drobná technická změna vyhlášky o zkouškách lékařů, zubních lékařů a farmaceutů, která ve veřejnosti prošla nepovšimnuta, ale je třeba ji brát jako další důkaz významu péče o detail (vyhláška č. 118/2018 Sb.).

Podstatně více, ovšem jen v samotném systému zdravotnictví, rezonovala vyhláška č. 117/2018 Sb., o zkušebním řádu aprobační zkoušky. Veřejnost opět zůstala celkem chladná, ačkoliv zde se formují podmínky pro to, aby české zdravotnictví mohlo fungovat na personálním základu, pro který už zdaleka nemá formativní význam jen to, kolik absolventů medicíny každoročně vyprodukují tuzemské školy a kolik lékařů všech profesí je třeba prozkoušet ze schopnosti „odborně se vyjadřovat v českém jazyce v rozsahu nezbytně nutném k výkonu zdravotnického povolání, a to slovem i písmem.“

Volně souvisejí i nařízení vlády č. 164/2018 Sb., vyhlášky č. 152/2018 Sb. a č. 153/2018 Sb., o nástavbových a specializačních oborech vzdělávání pracovníků v medicíně. Když budeme tyto předpisy hodnotit, je nutno ocenit systematičnost, s jakou legislativa resortu zdravotnictví po drobných krůčcích pokračuje směrem ke zpřísňování a zpřesňování podmínek. Zásadní věci zdravotnické právo zatím většinou nově neřeší, ale působí to jako budování předpolí na politicky dobře bodovaném úseku.

Další frekventovaná legislativní témata jsou ekologie, školství, potraviny atd. Ve všech těchto případech se projevuje určitý slabý liberalizační proud, který se ale neprezentuje nijak okázale.

Na druhé straně jsou tu především obory klasického soudního práva (především občanské a trestní právo hmotné i procesní), na které se v podstatě nedostalo. Jasnou prioritu si udržují oblasti veřejného práva.

V krátkém komentáři není místo pro nějakou hloubkovou analýzu jevu. Ponechme stranou, že průvodním znakem legislativy zůstává její novelizační charakter, na který opakovaně poukazuji (nejde tedy často o tvorbu nových ucelených právních předpisů), stejně pomiňme i dlouhodobě a masivně působící fakt, že naprostá většina změn se v českém právu odehrává na celkem jednoduché lince transpozice evropských norem do tuzemského právního řádu, kde nejkreativnější součástí výkonu zůstává překlad (což je ovšem nejen dosti málo, ale především je to cesta k dalšímu zaplevelení už tak značně nehezkého a zbytečně nesrozumitelného právního jazyka).

Zdá se však, že vláda, která se sotva může honosit nějakou přehnanou přízní médií, velmi dobře ví, kde jsou skryty – řečeno sportovní terminologií – potenciálně politicky nejbodovanější oblasti. Možná se mýlím, ale připadá mi, že jsme svědky promyšlené strategické dělostřelecké přípravy, která sahá až k příštím parlamentním volbám. Ještě rok a pak začne kanonáda velkých kalibrů. Kdyby to znamenalo, že se například pohnou stojaté a zahnívající vody zásadních procesních předpisů, zejména civilního a trestního soudního řádu, byla by letošní spíše propagační palba českých legislativců možná předzvěstí trochu nadějnější budoucnosti zdejšího práva.    

Karel Havlíček je zakladatelem Stálé konference českého práva

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818