Články odjinud

Protikorupční speciál na odpis. Vláda ho neplánuje, boj o něj vzdali i sami státní zástupci

Protikorupční speciál na odpis. Vláda ho neplánuje, boj o něj vzdali i sami státní zástupci

Takzvaný protikorupční speciál, tedy státní zastupitelství dohlížející na vyšetřování korupce a nejzávažnější hospodářské kriminality, nakonec nejspíš nevznikne. Třeba v programovém prohlášení Babišovy vlády o něm nestojí ani slovo. A boj o speciál nakonec vzdávají i sami státní zástupci.

Přibližně od roku 2014 byl přitom zamýšlený speciál hitem protikorupčního boje i předmětem ostrých sporů mezi státními zástupci a politiky.

Ve vládním programovém prohlášení je o zákoně o státním zastupitelství jediná zmínka. „Předložíme nový zákon o státním zastupitelství, který nově nastaví nezávislost státních zástupců na výkonné moci.”

O speciálu, který byl snem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, naopak jakákoli zmínka chybí. A nenajdeme ji ani v části, která se přímo týká boje s korupcí.

„Budeme dále bojovat proti korupci ve všech oblastech. Za tím účelem zejména předložíme zákon na ochranu whistleblowingu a zákon o regulaci lobbingu vycházející z mezinárodních doporučení,” slibují v prohlášení Andrej Babiš a jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO).

Není vhodný čas

Myšlenku na speciál pomalu opouštějí i sami státní zástupci. Nebo přesněji řečeno pragmaticky hodnotí situaci, která velkému otevírání platného zákona o státním zastupitelství příliš nepřeje.

„Naučili jsme se s ním žít,“ říká prezident Unie státních zástupců Jan Lata v rozhovoru, který HlídacíPes.org pořídil v rámci projektu Mapa justice.

„V tuto chvíli nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu řeší vrchní státní zastupitelství v Praze i v Olomouci. Mně se zdá, že dělají svou práci dobře,“ říká Lata.

Dá se tedy říct, že státní zástupci pod vlivem okolností ustoupili od požadavku na zřízení protikorupčního speciálu? „Řekněme, že nevidíme nejvhodnější dobu na zásadní zasahování do zákona o státním zastupitelství,” říká Jan Lata.

Vratké postavení Pavla Zemana

Prezident unie ovšem zmiňuje jiný problematický bod platné úpravy, a to je postavení nejvyššího státního zástupce. Toho může vláda kdykoli odvolat, a to bez vysvětlování. A to vláda jakákoli, tedy i vláda bez důvěry a v demisi.

Hypoteticky se tak uzavírá kruh, v němž ministři vlády trestně stíhaného premiéra řídí resorty vnitra a spravedlnosti, které se podílejí na stíhání předsedy vlády. A případné odvolání nejvyššího státního zástupce jako hlavy veřejné žaloby by minimálně vyvolalo otázky o střetu zájmů.

Lata tuto konkrétní hypotézu komentovat nechtěl, v obecné rovině ale postavení nejvyššího státního zástupce považuje za největší slabinu platného zákona.

„Odvolání nejvyššího státního zástupce není spojeno s žádnými důvody, tento je jmenován a odvoláván vládou na návrh ministra spravedlnosti, a jeho postavení je tudíž velmi vratké,” řekl.

Postavení nejvyššího státního zástupce je tak podle Laty důvodem, proč zákon otevřít.

„Jestli se mě ptáte na největší problém zákona o státním zastupitelství, tak je to nejisté postavení nejvyššího státního zástupce jako hlavy žaloby,” řekl prezident Unie státních zástupců.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho zveřejňuje se souhlasem redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud