Řecko odsoudilo českého řidiče k úhradě celního dluhu 25 milionů, je v bezvýchodné situaci | info.cz

Články odjinud

Řecko odsoudilo českého řidiče k úhradě celního dluhu 25 milionů, je v bezvýchodné situaci

Řecko odsoudilo českého řidiče k úhradě celního dluhu 25 milionů, je v bezvýchodné situaci
 

ČESKÁ JUSTICE | Řecko odsoudilo českého řidiče kamionu k úhradě celního dluhu 25 milionů korun. Řekové mu doměřili celní dluh za firmu deset let poté, co vezl zboží pro zaměstnavatele z Makedonie do Řecka, přičemž v Řecku už vykonal jeden trest. Dnes otec tří dětí dluží 44 milionů korun a ocitl se v bezvýchodné situaci.

Česká Celní správa začala peníze pro Řecko na základě mezinárodní pomoci vymáhat srážkami z platu, ale jednat se soudy v Řecku může jen tamní místně příslušný advokát. Česká advokátní komora nemá s Řeckem dohodu, konkurs ani oddlužení nejsou možné.

Bizarní případ se nestal v zemi třetího světa na druhé straně planety, nýbrž v členské zemi Evropské unie. Je jedním z posledních, které vyřizoval Stanislav Křeček ve funkci zástupce ombudsmanky. Advokátovi českého řidiče odepsal, že pravomoci úřadu ombudsmana nesahají do zahraničí: „Nemohu tedy hodnotit například včasnost doručení odvolání řeckému soudu ani to, jakým způsobem tento soud doručuje svá rozhodnutí. Rovněž nemohu hodnotit postup řeckého velvyslance,“ uvedl Stanislav Křeček s doporučením obrátit se na Národní komisi pro lidská práva v Řecku.

O tom, že jde o případ brutální, svědčí vyjádření Stanislava Křečka k postupu Celního úřadu pro Jihomoravský kraj, který podle zákona o mezinárodní pomoci vymáhá na řidiči pohledávku řeckého státu podle „jednotného dokladu“ z roku 2013, přičemž jako exekutor nemůže hodnotit zákonnost nebo správnost dokladu: „V návaznosti na to vyzval Vašeho klienta k úhradě nedoplatku. Protože nedoplatek nebyl uhrazen, zahájil celní úřad exekuci příkazy k provedení srážek ze mzdy a přikázání pohledávky z účtu Vašeho klienta dne 10. dubna 2014. Kromě nedoplatku ve výši více než 25 mil. Kč zahrnovaly příkazy rovněž úrok z prodlení ve výši přes 4 mil. Kč a náklady nařízení exekuce ve výši 500 000 Kč. Výše náhrady nákladů exekučního řízení činí 2 % z vymáhané částky, maximálně však 500 000 Kč. Z doložených dokladů nesprávnému postupu celního úřadu při zahájení exekuce nic nenasvědčuje,“ uvádí v dopisu advokátovi českého řidiče, který se obrátil i na veřejného ochránce práv.

Náklad paprik z Makedonie

Český řidič ovšem dnes nedluží 30 milionů korun, jak tomu bylo loni na konci listopadu, kdy Stanislav Křeček odpovídal jeho advokátovi, ale už jde o 44 milionů. Tato částka se měsíčně zvyšuje o sto tisíc korun. České justici to sdělil advokát řidiče Vilém Fránek z Blanska. Ten popsal, jak k situaci došlo: Řidič vezl v roce 2000 pro firmu náklad paprik z Makedonie do Řecka. Mezi nákladem mu celníci našli kartony cigaret. Podle advokáta to zřejmě souvisí s předmětnou firmou, kdy si s ní někdo vyřizoval účty, řidiče zřejmě někdo udal. „Majitele firmy zastřelili snad Ukrajinci, firma zanikla a dnes neexistuje,“ vyložil na dotaz České justice, jak se něco takového může stát.

Jediným potrestaným tak zůstal český řidič, kterého v Řecku odsoudili na tři roky do vězení, z trestu vykonal 14 měsíců a po jedné třetině byl propuštěn. Jenže v roce 2010, když začala Evropská unie tlačit na Řecko, aby si udělalo pořádek v účtech, byl českému řidiči doručen přípis oznamující, že má celní dluh. „Můj klient se stal jediným odpovědným za celní dluh. Tehdy to byl jeden a půl milionu euro, které nezaplatil,“ vysvětluje advokát Vilém Fránek.

Text vyčel na serveru Česká justice, pokračování čtěte zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud