Revoluce v zakládání firem. Všechno stihnete za den a k notáři nebudete muset osobně | info.cz

Články odjinud

Revoluce v zakládání firem. Všechno stihnete za den a k notáři nebudete muset osobně

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Notářská komora připravují osvětovou kampaň, v níž ukáží, jak jednoduché je založit v České republice společnost s ručením omezeným. Dá se to stihnout i za jeden den. Vymezí se tak rovněž proti zprávě Světové banky Doing business, která na to počítá s termínem téměř 25 dnů. Z tohoto údaje přitom při návrhu některých změn vychází například i Pirátská strana. Zakládání společností ale čeká v dohledné době zcela revoluční změna.

Ministerstvo tak společně s notáři nabídne během několika měsíců veřejnosti jasné informace, které názorně vysvětlí, jak se lze takto rychle k nové firmě dostat.

„S ministerstvem průmyslu a obchodu teď připravujeme společnou iniciativu a osvětu. Chtějí vylepšit Portál občana, živnostenské oprávnění půjde získat ještě rychleji,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ, který vyjde zítra, prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Jak dlouho trvá založení s.r.o.?

„U notáře založíte takovou společnost za jeden jediný den a hned podnikáte, nepotřebujete žádné prostředníky pro přeprodej hotových firem. Jenže lidé toto většinou neví, a věří tomu, že je to komplikované, drahé a stojí to čas. Třeba Piráti říkají, že u nás založení společnosti trvá 25 dní, vycházejí ze zprávy Doing Business Světové banky,“ popisuje Neubauer.

Číslo ale podle něj neodpovídá skutečnosti. „Metodika Světové banky je založena na modelovém příkladu, v němž se na vyřízení každého dokumentu počítá jeden celý den, v praxi tomu tak ale není. Navíc studie počítá 17 dní na registraci k DPH a takto vznikne 25 dní, to je ale chiméra. Lidé by o tom, že jsme v Evropě v tomto ohledu na špičce, měli vědět,“ říká v rozhovoru prezident Notářské komory a jeho slova potvrzuje i ministerstvo.

Právě k tomu, že je prezentovaný údaj s ohledem na praxi nesprávný, se v rámci svého vystoupení na předávání ocenění Zákon roku dostal minulý týden i náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. V České republice podle něj určitě netrvá založení firmy 24,5 dne a živnost založíte během pár minut.

Problémy ale v praxi bývají právě s registrací k DPH, která může celou věc skutečně protáhnout. „Také jsme jednali i na Generálním finančním ředitelství, zda by nebylo možné provést registraci k DPH u nás. Finanční správa ale nechce na systému nic měnit. Přitom každá společnost, která prodává ready-made firmy, vám nabídne i ty registrované k DPH. Stojí ne 20 tisíc, ale 100 tisíc. Ale kdo chce dělat velké karuselové obchody, takovýto náklad vydá. Myslet si tedy, že tímto něčemu takovému zabráníme, je liché, zvláště když existuje například kontrolní hlášení,“ myslí si Neubauer.

Notář na telemostu

Zakládání společností ale každopádně čekají výrazné změny. „Brzy dojde v rámci Evropské unie k schválení takzvaného balíčku práva obchodních společností. Ten zavede povinnost pro státy do dvou let přizpůsobit legislativu tak, aby bylo možné zakládat společnosti s ručením omezeným i bez fyzické účasti člověka u notáře. Musíme se tak připravit třeba na situace, kdy dva společníci budou sedět u nás v kanceláři a třetí bude on-line třeba ve Španělsku,“ upozorňuje Neubauer.

Důležité tak bude zabezpečení celé komunikace a rovněž správné ověřování identity jednotlivých lidí: „Musíme vybudovat zabezpečený kanál pro elektronickou telekonferenci, abychom mohli zajistit totožnost účastníků jednání. Naše představa je taková, že využijeme i nové občanské průkazy s elektronickými čipy a základní registry. Ale samozřejmě musíme změnit i naše myšlení. V Rakousku už takováto pravidla fungují, máme se tak kde inspirovat.“

Podle Neubauera je ale otázkou, jak často budou lidé právě tuto možnost využívat: „Založit společnosti totiž není stejné jako si třeba koupit spotřební elektroniku. Lidé se o tom chtějí pobavit, mají právní otázky.“ Každopádně je to podle něj výzva a také cesta správným směrem.

„Samozřejmostí bude volba účastníka, zda úkon provede v listinné podobě, nebo elektronicky. My tu výzvu rádi přijímáme, naše poslání je služba občanům. Musíme ale věnovat extrémní pozornost zjištění totožnosti toho, kdo konkrétní právní krok činí. Už z dědických řízení a z ověřování třeba víme, že občanské průkazy či platební karty starších lidí často drží jejich děti, které za ně činí různá podání, platí na internetu. Máme tedy obavy, aby nedocházelo zneužívání totožností. I směrnice počítá s tím, že pokud vznikne pochybnost ohledně krádeže identity, budeme mít možnost člověka osobně pozvat,“ uzavírá toto téma Radim Neubauer v rozhovoru, který vyjde zítra na INFO.CZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud