Články odjinud

Revoluce ve vymáhání dluhů: Jeden exekutor na jednoho dlužníka a povinné zálohy. Co může uspět?

Ministerstvo spravedlnosti předloží do konce listopadu vládě upravené znění novely exekučního řádu, uvedl na nedávném sympoziu Ondřej Zezulka z jeho legislativního odboru. Jaké změny by tak exekuce měly v dohledné době čekat? A co z resortního návrhu má šanci projít Poslaneckou sněmovnou? Prosadí se například nové pravidlo, podle něhož by se měl o vymáhání všech dluhů od jednoho člověka starat stejný exekutor? A začnou se skutečně vybírat povinné zálohy na exekuce? O mnohém vypovídají vystoupení jednotlivých aktérů z řad poslanců, exekutorů i dalších právních expertů na odborných fórech a ve veřejném prostoru.

O novelách exekučního řádu se v posledních měsících mluví tak často a tolika různými způsoby, že logicky vzniká zmatek v tom, co skutečně platí, co neplatí, co je plánováno a co není a také v tom, co má šanci projít dalším legislativním procesem a naopak. Pojďme si v tom tedy udělat pořádek.

Návrhy změn v exekucích, které by mělo do konce listopadu předložit vládě ministerstvo spravedlnosti, se budou podle Ondřeje Zezulky z jeho legislativního odboru týkat zejména níže vypočtených témat. Zezulka tyto oblasti představil na sympoziu Aktuální právní problémy exekucí, které proběhlo v rámci Pražského právnického podzimu.

Podívejme se na ně ale v kontextu a přidejme rovněž vyjádření dalších aktérů exekuční legislativy.

Změna č. 1: Jeden dlužník, jeden exekutor

V případě úspěchu ministerské novely exekučního řádu, dojde k zavedení pravidla, podle něhož bude na jednoho dlužníka připadat i jeden soudní exekutor. Resort navrhne podle Zezulky celkem jednoduchý mechanismus: Oprávněný, který se chce dostat ke svým penězům, si prvního exekutora volně zvolí, následně ale již dojde ke koncentraci řízení. To se však má týkat pouze nově nařízeních exekučních řízení.

Při schvalování této změny ale patrně půjde o ten největší boj. Omezení volné soutěže mezi exekutory je dlouhodobým tématem, spojeným zejména s debatou o takzvané teritorialitě, neboli místní příslušnosti. Podle ní by si věřitelé nemohli exekutory volně vybírat, ale ti by byli určování na základě zeměpisných kritérií, například na základě jejich působení v jednotlivých krajích, nebo v soudních okresech.

Vedení Exekutorské komory ČR zavedení místní příslušnosti dlouhodobě podporuje, hlásí se k ní i prezident komory Vladimír Plášil. Jejich přístup je ale opatrný a spočívá zejména v tom nic moc neuchvátat a důsledně analyzovat zkušenosti ze zahraničí, zejména ze sousedního Slovenska.

Zavedení krajské teritoriality přitom požaduje i aktuální návrh Pirátů, vláda k němu ale vydala nesouhlasné stanovisko a vzhledem k dlouhodobosti a závažnosti tématu nelze očekávat, že by právě tato změna měla sněmovnou jednoduše projít.

O tomto problému na zmíněném sympoziu navíc mluvil rovněž poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), předseda sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, který také nedávno ohlásil svou kandidaturu na šéfa strany.

Nejméně nevýhod by podle něj obsahovalo pravidlo, podle něhož by dluhy vymáhal exekutor, který sídlí nejblíže místu trvalého bydliště dlužníka. Právě omezení práv věřitele při volbě exekutorů je totiž podle Výborného nevýhodou. Poslanec v této souvislosti připomíná, že věřitel není automaticky lichvářem a zdůrazňuje například matky samoživitelky.

Kdo tedy získá pro svůj návrh většinu? Skutečně to bude ministerstvo spravedlnosti, respektive vláda? Nebo to téma zůstane dále legislativně zamrzlé? Tady je možné prakticky všechno.

Změna č. 2: Výběr povinných záloh

Věřitelé budou, v případě schválení novely, až na výjimky platit exekutorům povinné zálohy. Jejich výběr umožňuje už současné znění exekučního řádu, například podle bývalé prezidentky Exekutorské komory Pavly Fučíkové je ale téměř nikdo z exekutorů nepožaduje, a to kvůli konkurenčnímu boji a tlaku na cenu.

Fučíková tento stav dlouhodobě kritizuje, neúspěšná řízení totiž pak musejí exekutoři platit ze svého. Navíc nemohou vymáhání pohledávek odmítnout ani ve chvíli, kdy předpokládají, že budou neúspěšní. Zákon jim to neumožňuje.

Podle návrhu novely by se ale tyto zálohy měly změnit na skutečně povinné. Některé typy pohledávek ale budou podle Zezulky osvobozeny, logicky by šlo například o ty spojené s výživným či s pracovními úrazy. Dále by také do věci mohl vstoupit soud a v individuálních případech umožnit oprávněnému, aby zálohu nemusel skládat.

Znamená to rovněž to, že v případě schválení těchto pravidel, se postavení jednotlivých soudců ještě zvýrazní a v případě dlužníků a věřitelů budou rozhodovat o daleko více věcech než v současnosti.

Připomeňme totiž v této souvislosti i nedávné schválení novely insolvenčního zákona, rozšiřující pravidla pro takzvané oddlužení. I v těchto případech totiž bude často na soudcích, zda uznají, že se povinný snažil ke svým dluhů postavit tak, jak jen mohl, a že se tedy sluší mu zbytek závazků odpustit.

Vzhledem k výše popsanému by tak mohlo jít o spíše méně konfliktní oblast změn, i když zvláště ty největší exekutorské úřady mohou spatřovat v zavedení takovéhoto pravidla své oslabení v konkurenčním boji.

Změna č. 3: Zastavování exekucí

Neúspěšné exekuce se budou po dvou letech bezvýsledného vymáhání zastavovat. Podle Zezulky k tomu povinně dojde, pokud během tohoto období exekutor nevymůže od dlužníka žádné peníze. Věřitel ale bude moci trvat na tom, aby exekutor ve své činnosti pokračoval, ale jenom ve chvíli, kdy složí další zálohu. Tento pokyn, spojený s penězi, se bude moci v průběhu času zopakovat až třikrát. Vymáhání by totiž mohlo trvat maximálně osm let.

Tedy za předpokladu, že navrhované změny projdou. Tady lze s velkou pravděpodobností očekávat rozsáhlou debatu, výsledné znění pravidel se může ještě posouvat. Řadě věřitelů se totiž nebude líbit, že by měli po určitém čase o peníze automaticky přijít. Opakovaně o tom mluvila i zmíněná Pavla Fučíková a kritizovala nesoudnost některých věřitelů. Řada z nich totiž k věci přistupuje tak, že dlužník může v budoucnu k penězům přece jen nějak přijít, například mu můžou spadnout do klína díky dědictví. Tak proč se této možnosti zříkat?

Mezi poslanci si ale tento návrh jistě své příznivce najde. Například Marek Výborný volal na zmíněném sympoziu právě po zavedení vyváženostních mechanismů, spojených s placením záloh a řešením velkého počtu exekucí. Otevřel ale rovněž dvě důležité souvislosti. Jednak jde o to umožnit věřitelům, aby si tyto pohledávky z vyšší části odepsali, jednak o to, že některých peněz by se toto pravidlo tak jako tak týkat nemělo. Zejména plateb spojených s výživným.

V rámci svého vystoupení zmínil i možnost vůbec nezačínat vymáhání u předem marných exekucí. Problém ale podle něj je, jak takovéto pravidlo legislativně nastavit. Z jeho slov šlo dokonce vyvodit, že jde o legislativně prakticky neřešitelný problém.

Změna č. 4: To ostatní

Novela má mít dopad do řady dalších sfér, například podle Zezulky posílí postavení zaměstnavatelů, kteří exekuce spravují. Dalších oblastí se pak dotkne spíše technicky.

Ministerstvo spravedlnosti například podle legislativce nepočítá s tím, že by se do budoucna měnil počet exekutorských úřadů, návrh však bude mít podle jeho slov dopad na výběrová řízení na jednotlivé exekutorské úřady. Vedení Exekutorské komory si totiž dlouhodobě stěžuje, že o vstup do jejich profese je stále nižší zájem a je tak problematické obsazovat uvolněné oblasti. Do konkurzů se totiž příliš zájemců nehlásí. Ministerstvo by nově mohlo do těchto, dosud stavovských záležitostí, vstoupit, mělo by mít rovněž vliv například na jmenování zástupce soudního exekutora.

Ministerstvo spravedlnosti pak podle Ondřeje Zezulky hodlá příští rok rovněž předložit návrh, podle něhož by se vymáhání justičních pohledávek, tedy například nezaplacených soudních poplatků přesunulo na celní správu. Tato informace však vyvolala na popisovaném sympoziu určité zneklidnění v sálu, rovněž o tomto tématu tak lze rovněž očekávat hlasitou debatu.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818