Řidičský průkaz se dlužníkům vrátí až poté, co zaplatí chybějící výživné, rozhodl Ústavní soud | info.cz

Články odjinud

Řidičský průkaz se dlužníkům vrátí až poté, co zaplatí chybějící výživné, rozhodl Ústavní soud

Člověk, který dluží na výživném a kvůli tomu přišel o řidičský průkaz, by jej měl zpravidla dostat zpátky až poté, co peníze splatí. Dosažení dospělosti dítěte by v tom nemělo hrát roli. Ústavní soud se tak dnes zastal sourozenců, kteří se soudí o výživné s otcem. Muž v minulosti dostal řidičský průkaz zpět poté, co děti oslavily 18. narozeniny. Podle ústavních soudců se ale nabytím zletilosti dítěte nezměnila podstata pohledávky, která stále zůstává nedoplatkem výživného na nezletilé dítě.

Otec sourozencům z Písku dlužil peníze za několik let. Okresní soud v Písku nařídil exekuci. V říjnu 2016 exekutor rozhodl o pozastavení řidičského oprávnění. Muž se však bránil a okresní soud mu vyhověl.

Dospěl k závěru, že pozastavení řidičského oprávnění nemůže trvat poté, co obě děti nabyly zletilosti. Stejně pak rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích a Nejvyšší soud. Všechna rozhodnutí dnes Ústavní soud zrušil.

Podle ústavní stížnosti sourozenců šlo o nesprávnou interpretaci exekučního řádu ve znění platném do loňského roku. Stížnost uváděla, že pro pozastavení řidičského oprávnění je klíčové to, zda vymáhaná pohledávka vznikla v době nezletilosti dětí, a nikoliv to, kolik je jim let v době vymáhání pohledávky. Stejný závěr zaujali i ústavní soudci.

Od loňska mohou díky novele zákona exekutoři zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud