Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Říkat nepřístojnosti mi šlo ve funkci vždycky dobře, loučil se Robert Pelikán s podnikovými právníky

Říkat nepřístojnosti mi šlo ve funkci vždycky dobře, loučil se Robert Pelikán s podnikovými právníky

Ministrovi spravedlnosti Robertovi Pelikánovi (ANO) jeho ohlášený konec ve funkci svědčí. Ve čtvrtek večer se usmíval na předávání cen Podnikový právník 2018 a svou nezvykle pokornou zdravicí bavil publikum. Přitom se na galavečer podle svých slov vůbec netěšil. „Bojím se, abych zase neřekl nějakou nepřístojnost, to víte, že mi vždycky šlo dobře v té funkci. Naštěstí to za mě zvládl pan moderátor hned na začátku večera,“ otevřel svou řeč v  pražském Sacre Coeur odcházející ministr.

Narážel tak na slova moderátora Jaroslava Kramera, který večer v nadsázce označil za rozlučkovou party ministra spravedlnosti.

Pelikán následně vzpomínal na to, jak na začátku 90. let jezdil se svou matkou, nynější soudkyní evropského Tribunálu profesorkou Irenou Pelikánovou, do Francie. Setkali se tam i s vedením místní asociace podnikových právníků: „Chovali se k nim všichni s takovou obrovskou úctou a respektem. My jsme tomu moc nerozuměli, protože tou dobou nebylo podnikový právník sousloví, které by mělo zrovna skvělý zvuk. Byla doba, kdy všichni chtěli být advokáty nebo ještě lépe komerčními právníky.“ 

„Myslím, že díky tomu, kam se posunula naše země, ale i díky neochvějné snaze Marie Brejchové (prezidentka Unie podnikových právníků - pozn. autora), dnes Unie podnikových právníků má tak dobrý zvuk jako ta asociace ve Francii. Patří jí dík a myslím, že je to zcela zasloužené, protože to povolání je, myslím, nesmírně důležité. Mě se na něm líbí, že je vlastně svým způsobem nesobecké, protože podnikový právník není vidět. On se nemůže pyšnit svými vlastními úspěchy. Jeho úspěchem je, když jeho společnost nebo jeho skupina dobře funguje a nemá žádné právní problémy,“ složil Pelikán podnikovým právníkům svůj hold.

Vyhrála UPC i právníci z Lega či České spořitelny

Řada z nich si následně odnesla ceny, které Unie podnikových právníků již tradičně uděluje. Nejlepší podnikovou právní kanceláří má tak pro letošek firma UPC, samostatnou podnikovou právničkou se stala Jitka Piňosová ze společnosti Lego. Za občanské a obchodní právo si cenu odnesl Petr Liška, který šéfuje právníkům České spořitelny a je rovněž docentem na pražské právnické fakultě.

V kategorii compliance Unie rozdala čtyři ceny, a to Miroslavě Rybové z Agrofertu, Kláře Novotné z Novartisu, Drahomíře Brejchové z L’Oréalu a Vandě Kellerové z T-Mobilu.

Ve správním právu Unie ocenila Vlastimila Diviše z ČEPSu, v procesním Miroslava Mrázka z Českých Radiokomunikací. Cenu Perspektiva 2018 si odnesl Martin Kotva ze Siemensu.

1080p 720p 360p
Zeman se mi už mstil, nečekalo by mě nic dobrého. Poslanci ANO nemají ideály, říká končící Pelikán v pořadu Štrunc!

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1