Roli vládního prošetřovatele převzal Dušan Uher | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roli vládního prošetřovatele převzal Dušan Uher

Roli vládního prošetřovatele převzal Dušan Uher

Ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) vystřídal v roli prošetřovatele protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů Dušan Uher. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, informoval novináře Kněžínek, který se členem kabinetu Andreje Babiše (ANO) stal před třemi týdny po odstoupení své předchůdkyně Taťány Malé (ANO).

Kněžínka ustanovil prošetřovatelem před třemi roky kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). V této funkci řešil i případ úředníků ministerstva financí vedeného tehdy Babišem, kteří chtěli zjišťovat u Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) informace k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Babiš zákon neporušil. Funkce prošetřovatele se Kněžínek vzdal dva dny po jmenování ministrem.

Uher je ředitelem odboru kompatibility na úřadu vlády, kde působí od roku 2000. "Dle nominace úřadu vlády byl vybrán jako kandidát vhodný zejména z hlediska morálních předpokladů a společenského kreditu," stálo v návrhu pro kabinet. Uher vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a technickou kybernetiku na Českém vysokém učení technickém.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.