Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozsudek roku zpřehlednil postavení českých manažerů. Na jasná pravidla se čekalo 25 let

Rozsudek roku zpřehlednil postavení českých manažerů. Na jasná pravidla se čekalo 25 let

Rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se takzvaného souběhu funkcí se stalo rozsudkem roku. Soudci v něm řešili, zda je možné, aby měl jednatel společnosti s firmou zároveň uzavřenou pracovní smlouvu. „Se souběhem funkcí se setkal snad každý český manažer. Soudy se s touto problematikou snaží vypořádat již 25 let. Nedávné rozhodnutí velkého senátu Nejvyššího soudu nám ale přináší jasná pravidla,“ říká advokát Tomáš Procházka. Cenu Pocta judikátu tradičně vyhlašují organizátoři konference Karlovarské právnické dny.

Pravidla takzvaných souběhů funkcí právníci v poslední době intenzivně řešili po schválení nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Tyto předpisy, podle nichž se postupuje od začátku roku 2014, nahradily obchodní zákoník, který se už v současné době nepoužívá. „Souběhem myslíme souběžný pracovní poměr člena statutárního orgánu,“ vysvětluje Tomáš Procházka, který je partnerem kanceláře Dvořák Hager & Partners.

Podle řady právníků právě nové zákony znejasnily situaci ve chvíli, kdy měl jednatel firmy s touto společností zároveň uzavřenou pracovní smlouvu. Zatímco například hlavní autor zákona o obchodních korporacích Bohumil Havel opakovaně uváděl, že v dané situaci nová pravidla prakticky nic nezměnila, někteří jiní odborníci mu oponovali. Situace kolem souběhů ale nebyla zcela jasná ani v přecházejících letech.

Jaká pravidla teď platí?

Situaci tak nedávno zpřehlednil až senát Nejvyššího soudu, který v čele s jeho předsedou Františkem Ištvánkem vydal rozhodnutí, které lze najít pod spisovou značkou 31 Cdo 4831/2017.

„Dříve soudy v případě nedovoleného souběhu většinou prohlašovaly pracovní smlouvy za neplatné, automaticky je „házely do koše. To znamenalo, že manažer si mohl ponechat jen odměnu ze smlouvy o výkonu funkce a odměnu a benefity podle pracovní smlouvy musel firmě vrátit. Nejvyšší soud teď názor změnil a rozhodl, že by se měla pracovní smlouva posuzovat jako „dodateksmlouvy o výkonu funkce,“ popisuje Procházka.

„Ustanovení pracovní smlouvy budou pro manažera platit i v případě souběhu, dostane mzdu i benefity. Nejvyšší soud dokonce připustil dohodu o tom, že se na manažera vztáhne i zákoník práce, například ustanovení o pracovní době. Zároveň ale soud upozornil, že manažer stejně neuteče základním pravidlům výkonu funkce statutára,“ dodává.

Tato pravidla by se přitom do budoucna mohla používat i obecně. „Soud se zabýval situací podle starého obchodního zákoníku. Úprava zákona o obchodních korporacích je však velmi podobná a rozhodnutí se tak dá použít i nadále. Na rozhodnutí se navíc shodl velký senát Nejvyššího soudu. V budoucnu ho tak musí respektovat sám Nejvyšší soud i soudy nižší,“ předpokládá Tomáš Procházka.

Souběhům se raději vyhněte

Tomáš Procházka se přesto staví k souběhům funkcí stále negativně a doporučuje se jim spíše vyhýbat. Pokud se tedy, podle jeho slov, nejedná o pracovní pozice zjevně odlišné od náplně výkonu funkce statutára: „Souběh je možný, jen pokud je druhem práce v pracovní smlouvě činnost odlišná od výkonu funkce statutárního orgánu. V takovém případě je souběh přípustný a pracovní poměr se řídí zákoníkem práce. Sjednání souběžné pracovní smlouvy na vedoucí pozici je ale riskantní šedou zónou. Na tom judikát Nejvyššího soudu nic nezměnil.

Pracovní smlouvou se totiž jednatel nevyhne řadě přísných pravidel, které bývají spojeny právě s touto funkcí.

„Hlavní oblasti, kde manažerovi zákoník práce nepomůže, jsou paradoxně ty pro ně nejdůležitější. Vždy bude platit například péče řádného hospodáře a neomezená osobní odpovědnost, možnost odvolání kdykoli bez uvedení důvodu nebo povinnost nechat si smlouvu schválit valnou hromadou. Pracovní smlouva mu ani nezaloží právo na odškodění z úrazového pojištění při pracovním úrazu,“ upozorňuje na možná rizika Procházka.

Rozhodnutí ale podle něj přináší nová a nečekaná rizika také pro firmy: „Tím, že je nově dovoleno plošné vztažení zákoníku práce na výkon funkce, vzniká řada nejasných oblastí. Příkladem je odpovědnost za pracovní úrazy. Podle zákoníku práce je odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úrazy velmi přísná a neomezená. V praxi je ale řešena zákonným pojištěním zaměstnavatele. Pokud si firma ale sjedná režim zákoníku práce se statutáry, například uzavřením pracovní smlouvy, bere na sebe plnou odpovědnost podle zákoníku práce. Pokud se ale v případě úrazu nebude jednat o odlišnou pracovní pozici, půjde o nedovolený souběh a firma nemůže využít pojištění pracovních úrazů. Účet za úraz statutára tak ponese v plné výši firma sama.“

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232