Články odjinud

Samková za proklínání tureckého velvyslance dostala pokutu. A co svoboda projevu? Komentář V. Bucherta

Samková za proklínání tureckého velvyslance dostala pokutu. A co svoboda projevu? Komentář V. Bucherta

Česká advokátní komora potrestala advokátku Kláru Samkovou za slova, kterými „proklela“ tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který je akreditovaný v České republice. Komora tvrdí, že Samková se nezachovala čestně, slušně a důstojně, jak to popisují etická pravidla profesionálního chování advokátů. Přestože nejsem ani právník, ani advokát, dovolím si upozornit na některé společensko-politické aspekty této kauzy.

Klára Samková je dlouhé roky známá kvůli některým razantním prohlášením. Ta vyplývají z jejího psychologického ustrojení. Jak by se lidově řeklo, je to „žena od rány“. To ale neznamená, že by jen tak povídala nějaké nesmysly. Podívejme se proto, co se při „prokletí“ tureckého diplomata vlastně stalo.

I nesprávný názor je názor

V květnu 2016 Samková v Poslanecké sněmovně na semináři „Máme se bát islámu?“ kromě jiného řekla: „Islám si osobuje právo budovat paralelní právní systém,“ prohlásila advokátka a to bychom podle ní neměli v žádném případě dopustit. Řekla, že samotná podstata islámu by měla být označená za zločinnou. „Islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,“ prohlásila. „Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovován s odporem,“ dodala ještě.

Turecký velvyslanec Bigali po projevu Samkové na protest společně s dalšími diplomaty opustil sál, advokátku posléze obvinil z urážky islámu a vyzval k jejímu stíhání. Na podporu Samkové se pak v červnu 2016 sešlo několik desítek lidí před tureckým velvyslanectvím a advokátka tam na adresu velvyslance Ahmeta Bigaliho emotivně prohlásila: „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti.“ Dovolávala se u toho příkladů českých žen z historie. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny,“ pohrozila.

Celý komentář naleznete na Reflex.cz.

 

Články odjinud