Samková za proklínání tureckého velvyslance dostala pokutu. A co svoboda projevu? Komentář V. Bucherta | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samková za proklínání tureckého velvyslance dostala pokutu. A co svoboda projevu? Komentář V. Bucherta

Samková za proklínání tureckého velvyslance dostala pokutu. A co svoboda projevu? Komentář V. Bucherta

Česká advokátní komora potrestala advokátku Kláru Samkovou za slova, kterými „proklela“ tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který je akreditovaný v České republice. Komora tvrdí, že Samková se nezachovala čestně, slušně a důstojně, jak to popisují etická pravidla profesionálního chování advokátů. Přestože nejsem ani právník, ani advokát, dovolím si upozornit na některé společensko-politické aspekty této kauzy.

Klára Samková je dlouhé roky známá kvůli některým razantním prohlášením. Ta vyplývají z jejího psychologického ustrojení. Jak by se lidově řeklo, je to „žena od rány“. To ale neznamená, že by jen tak povídala nějaké nesmysly. Podívejme se proto, co se při „prokletí“ tureckého diplomata vlastně stalo.

I nesprávný názor je názor

V květnu 2016 Samková v Poslanecké sněmovně na semináři „Máme se bát islámu?“ kromě jiného řekla: „Islám si osobuje právo budovat paralelní právní systém,“ prohlásila advokátka a to bychom podle ní neměli v žádném případě dopustit. Řekla, že samotná podstata islámu by měla být označená za zločinnou. „Islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,“ prohlásila. „Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovován s odporem,“ dodala ještě.

Turecký velvyslanec Bigali po projevu Samkové na protest společně s dalšími diplomaty opustil sál, advokátku posléze obvinil z urážky islámu a vyzval k jejímu stíhání. Na podporu Samkové se pak v červnu 2016 sešlo několik desítek lidí před tureckým velvyslanectvím a advokátka tam na adresu velvyslance Ahmeta Bigaliho emotivně prohlásila: „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti.“ Dovolávala se u toho příkladů českých žen z historie. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny,“ pohrozila.

Celý komentář naleznete na Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.