Šéf evropské justice Lenaerts promluví v Praze o uprchlících. Chystá se i hvězdná návštěva z Itálie | info.cz

Články odjinud

Šéf evropské justice Lenaerts promluví v Praze o uprchlících. Chystá se i hvězdná návštěva z Itálie

Předseda Soudního dvoru Evropské unie Koen Lenaerts promluví příští týden v Praze o kontroverzním tématu. Na pondělí totiž chystá přednášku nazvanou Soudní dvůr EU a uprchlická krize. Akce bude přístupná široké veřejnosti a s šéfem evropské justice bude možné rovněž diskutovat. Hned v pátek pak rovněž na právnické fakultě vystoupí ještě emeritní šéf italského ústavního soudu Antonio Baldassarre.

Podle právnického spolku Common Law Society, který pondělní akci pořádá ve spolupráci s pražskou právnickou fakultou, se bude řešit například to, jakou roli hraje Soudní dvůr EU v uprchlické krizi, jaké s ní spojené výzvy nás ještě čekají či jaké důsledky bude mít tato krize pro Evropskou unii a pro její právo. Přednáška proběhne v pondělí od 12:00 hodin v největší posluchárně fakulty, která má číslo 100.

„Přednáška profesora Lenaertse se uskuteční na pozvání spolku Common Law Society, k němuž se rádo připojilo vedení fakulty,“ říká proděkan právnické fakulty Michal Tomášek.

„Akce vyplývá z dlouhodobé koncepce katedry evropského práva zapojit do přednáškové činnosti z tohoto oboru co nejvíce významných odborníků z praxe evropského práva. Kromě pravidelných přednášek soudkyně Tribunálu Ireny Pelikánové a generálního advokáta Michala Bobka jde o další, i když mimořádnou akci. V tomto trendu hodláme pokračovat i v dalších letech,“ dodává.

Belgický právník Koen Lenaerts působí v evropské justici nepřetržitě od roku 1989, v říjnu 2012 se stal historicky prvním místopředsedou Soudního dvora EU a následně jeho předsedou. Lenaerts je rovněž vysokoškolským profesorem.

Diskuse s emeritním šéfem italského ústavního soudu?

Příští pátek pak čeká pražskou právnickou fakultu další hvězdná návštěva. Tentokrát půjde o emeritního předsedu italského ústavního soudu Antonia Baldassarra. Ten promluví od 14:00 hodin o aktuálních otázkách ústavnosti Italské republiky.

Profesor Baldassarre pracoval jako ústavní soudce devět let, a to v 80. a v 90. letech, kdy patřil k vůbec nejmladším zástupcům této instituce. V roce 1995 byl krátce rovněž předsedou tohoto vrcholu italské justice.

O obou akcích informuje Právnická fakulta UK v Praze na svém webu.

V červnu přijedou další evropští soudci

Nebude to ale poslední možnost, jak se v dohledné době setkat se špičkami evropské justice. Například na červnové Karlovarské právnické dny přijedou také zástupci evropského Tribunálu.

Půjde o soudkyni a profesorku obchodního práva Irenu Pelikánovou, která chystá prakticky na jedinou akci, na níž v České republice pravidelně vystupuje, příspěvek nazvaný Právní osobnost a útvary bez právní osobnosti. A rovněž o soudce Viktora Kreuschitze, jenž bude mluvit o arbitrovatelnosti v právu EU a zaměří se na judikaturu Soudního dvora EU k dohodám o ochraně investic.

Na květnové Olomoucké právnické dny by měl z waleského Cardiffu dorazit například profesor Jiří Přibáň. Více se dozvíte na webech obou akcí (ZDE a ZDE).

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud