Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji míří do Česka. Přijíždějí ale i další právní hvězdy

Šéf Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji míří do Česka. Přijíždějí ale i další právní hvězdy

Nejvyšší soud přivátá na své výroční listopadové konferenci několik mezinárodních právních hvězd. Tou nejzářivější bude nový předseda Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji. Nigerijského právníka bude na akci doprovázet i Robert Fremr, který je prvním místopředsedou tohoto soudu.

Program předsedy Mezinárodního trestního soudu proběhne částečně v Praze a částečně v Brně, a to 5. a 6. listopadu. „Pan předseda Mezinárodního trestního soudu spolu s prvním místopředsedou JUDr. Robertem Fremrem přiletí do Prahy v průběhu dne 5. listopadu 2018. Oba se spolu s předsedou Nejvyššího soudu prof. Pavlem Šámalem zúčastní ještě tentýž den odpoledne v Praze návštěvy u předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha,” popsal pro INFO.CZ tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. 

„Poté pojedou do Brna na zahajovací večerní recepci naší mezinárodní konference Nejvyšší soudy v měnící se době. Konference se budou oba pánové účastnit po celý den 6. listopadu, avšak do Bratislavy 7. listopadu se už nechystají. Je otázkou, zda se zúčastní večerní slavnostní recepce 6. listopadu na zámku ve Slavkově, nebo budou konferenci opouštět po odborném programu ještě před touto recepcí,” dodal Tomíček.

Chile Eboe-Osuji promluví na konferenci podle oficiálních webových stránek na téma Potřeba soudcovské nezávislosti při stíhání nejzávažnějších trestných činů, a to v panelu Výzvy soudnictví v moderní době – nezávislost v kontextu národní a mezinárodní politiky, který bude moderovat soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Mezinárodní trestní soud má nové vedení od letošního března. Eboe-Osuji by měl stát v jeho čele tři roky. U trestního tribunálu tento právník působí již šest let, před tím působil u Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Ještě dříve pracoval třeba u Zvláštního soudu pro Sierra Leone nebo u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Akademicky působil například na ottawské univerzitě.

Dobré vztahy s Mezinárodním trestním soudem

Eboe-Osuji touto svou cestou do Brna vlastně i oplácí návštěvu předsedovi českého Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi. „Pan předseda Nejvyššího soudu prof. Šámal navštívil sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu na jaře proto, že letos poprvé tento soud zorganizoval slavnostní zahájení soudního roku a pan předseda byl mezi pozvanými hosty,” vysvětlil Tomíček.

Spolupracuje tedy Nejvyšší soud s tím mezinárodním více než tomu bylo v minulosti? Má v tomto ohledu nějaké další plány? „Vzhledem k tomu, jaké případy (agendu) Mezinárodní trestní soud řeší, není bohužel dost dobře možné uvažovat o užší spolupráci. Nicméně, právě v osobě JUDr. Fremra, který v roce 2013 do Haagu odešel právě z pozice předsedy senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu a po své „misi“ v Haagu se do Brna na Nejvyšší soud hodlá vrátit, jsou vzájemné vztahy mezi oběma soudy jistě na velmi dobré úrovni,” říká Tomíček.

Kdo ještě přijede?

Chile Eboe-Osuji ale nebude podle na webu zveřejněného programu jedinou mezinárodní hvězdou konference Nejvyšší soudy v měnící se době. Ve stejném panelu po něm promluví lord Jonathan Mance, který byl ještě nedávno místopředsedou Nejvyššího soudu Spojeného království, a to na téma Zajištění právního státu za současného uznání institucionální role exekutivy, legislativy a soudnictví.

S řečí Nezávislost soudce v Lucemburku – vnější a vnitřní aspekty následně vystoupí Jean-Claude Wiwinius, předseda Nejvyššího soudu a Ústavního soudu Lucemburského velkovévodství. S tématem Soudcovská nezávislost coby podmínka demokracie je poté doplní Marek Safjan, soudce Soudního dvora Evropské unie.

Ale i v dalším panelu Přípustnost dovolání – vede široký přezkum k efektivnější spravedlnosti?, který bude moderovat soudce evropského Tribunálu Jan M. Passer, vystoupí vedle profesora Šámala jen řečníci činní na mezinárodní či zahraniční úrovni. Vedle generálního advokáta Soudního dvora EU Michala Bobka jde o Pétera Daráka, jenž je předsedou Kúrie Maďarska a o soudce finského Nejvyššího soudu Jukku Sippa.

Řada zahraničních hostů ale promluví také druhý den v Bratislavě, například Elisabeth Lovreková, předsedkyně Nejvyššího soudního dvora Rakouské republiky, Damijan Florjančič, předseda Nejvyššího soudu Slovinské republiky, Juraj Schwarcz, soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie či Andreas Zünd, soudce švýcarského federálního nejvyššího soudu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1