Šéf Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji míří do Česka. Přijíždějí ale i další právní hvězdy | info.cz

Články odjinud

Šéf Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji míří do Česka. Přijíždějí ale i další právní hvězdy

Nejvyšší soud přivátá na své výroční listopadové konferenci několik mezinárodních právních hvězd. Tou nejzářivější bude nový předseda Mezinárodního trestního soudu Chile Eboe-Osuji. Nigerijského právníka bude na akci doprovázet i Robert Fremr, který je prvním místopředsedou tohoto soudu.

Program předsedy Mezinárodního trestního soudu proběhne částečně v Praze a částečně v Brně, a to 5. a 6. listopadu. „Pan předseda Mezinárodního trestního soudu spolu s prvním místopředsedou JUDr. Robertem Fremrem přiletí do Prahy v průběhu dne 5. listopadu 2018. Oba se spolu s předsedou Nejvyššího soudu prof. Pavlem Šámalem zúčastní ještě tentýž den odpoledne v Praze návštěvy u předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha,” popsal pro INFO.CZ tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. 

„Poté pojedou do Brna na zahajovací večerní recepci naší mezinárodní konference Nejvyšší soudy v měnící se době. Konference se budou oba pánové účastnit po celý den 6. listopadu, avšak do Bratislavy 7. listopadu se už nechystají. Je otázkou, zda se zúčastní večerní slavnostní recepce 6. listopadu na zámku ve Slavkově, nebo budou konferenci opouštět po odborném programu ještě před touto recepcí,” dodal Tomíček.

Chile Eboe-Osuji promluví na konferenci podle oficiálních webových stránek na téma Potřeba soudcovské nezávislosti při stíhání nejzávažnějších trestných činů, a to v panelu Výzvy soudnictví v moderní době – nezávislost v kontextu národní a mezinárodní politiky, který bude moderovat soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Mezinárodní trestní soud má nové vedení od letošního března. Eboe-Osuji by měl stát v jeho čele tři roky. U trestního tribunálu tento právník působí již šest let, před tím působil u Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Ještě dříve pracoval třeba u Zvláštního soudu pro Sierra Leone nebo u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Akademicky působil například na ottawské univerzitě.

Dobré vztahy s Mezinárodním trestním soudem

Eboe-Osuji touto svou cestou do Brna vlastně i oplácí návštěvu předsedovi českého Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi. „Pan předseda Nejvyššího soudu prof. Šámal navštívil sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu na jaře proto, že letos poprvé tento soud zorganizoval slavnostní zahájení soudního roku a pan předseda byl mezi pozvanými hosty,” vysvětlil Tomíček.

Spolupracuje tedy Nejvyšší soud s tím mezinárodním více než tomu bylo v minulosti? Má v tomto ohledu nějaké další plány? „Vzhledem k tomu, jaké případy (agendu) Mezinárodní trestní soud řeší, není bohužel dost dobře možné uvažovat o užší spolupráci. Nicméně, právě v osobě JUDr. Fremra, který v roce 2013 do Haagu odešel právě z pozice předsedy senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu a po své „misi“ v Haagu se do Brna na Nejvyšší soud hodlá vrátit, jsou vzájemné vztahy mezi oběma soudy jistě na velmi dobré úrovni,” říká Tomíček.

Kdo ještě přijede?

Chile Eboe-Osuji ale nebude podle na webu zveřejněného programu jedinou mezinárodní hvězdou konference Nejvyšší soudy v měnící se době. Ve stejném panelu po něm promluví lord Jonathan Mance, který byl ještě nedávno místopředsedou Nejvyššího soudu Spojeného království, a to na téma Zajištění právního státu za současného uznání institucionální role exekutivy, legislativy a soudnictví.

S řečí Nezávislost soudce v Lucemburku – vnější a vnitřní aspekty následně vystoupí Jean-Claude Wiwinius, předseda Nejvyššího soudu a Ústavního soudu Lucemburského velkovévodství. S tématem Soudcovská nezávislost coby podmínka demokracie je poté doplní Marek Safjan, soudce Soudního dvora Evropské unie.

Ale i v dalším panelu Přípustnost dovolání – vede široký přezkum k efektivnější spravedlnosti?, který bude moderovat soudce evropského Tribunálu Jan M. Passer, vystoupí vedle profesora Šámala jen řečníci činní na mezinárodní či zahraniční úrovni. Vedle generálního advokáta Soudního dvora EU Michala Bobka jde o Pétera Daráka, jenž je předsedou Kúrie Maďarska a o soudce finského Nejvyššího soudu Jukku Sippa.

Řada zahraničních hostů ale promluví také druhý den v Bratislavě, například Elisabeth Lovreková, předsedkyně Nejvyššího soudního dvora Rakouské republiky, Damijan Florjančič, předseda Nejvyššího soudu Slovinské republiky, Juraj Schwarcz, soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie či Andreas Zünd, soudce švýcarského federálního nejvyššího soudu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud