Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy?

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy?

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová opouští podle informací INFO.CZ Nejvyšší správní soud, zamířit by měla k Městskému soudu v Praze. Zpráva o jejím odchodu přichází v době, kdy se intenzivně hledá nový šéf správního soudnictví a kdy se také o Zemanové mluvilo jako o možné nástupkyni současného předsedy tohoto soudu Josefa Baxy. Daniela Zemanová nechtěla tyto informace komentovat.

U Městského soudu v Praze, kam by měla Daniela Zemanová podle informací INFO.CZ v případě souhlasu ministerstva spravedlnosti nastoupit, navíc dojde v příštích letech k řadě personálních přesunů. Zemanová by se tak mohla výhledově stát například místopředsedkyní tohoto krajského soudu, který je vůbec největší v České republice.

Její aktuálně chystaný odchod z Nejvyššího správního soudu patrně souvisí zejména s tím, že jeden z vrcholů české justice sídlí v Brně. Většina aktivit šéfky Soudcovské unie je ale logicky spojená s Prahou, kde sídlí jak ministerstvo spravedlnosti, tak další důležité instituce a rovněž vedení dalších právních profesních komor. Zemanová navíc do Brna dojíždí ze severu Čech.

Kvůli odchodu do hlavního města Zemanová nejspíše vypadne i ze hry o křeslo nového šéfa Nejvyššího správního soudu. Na začátku října vyprší mandát jeho předsedovi Josefu Baxovi i místopředsedovi Michalu Mazancovi. O Zemanové se v souvislosti s hledáním nových šéfů správního soudnictví také mluvilo. Její aktuální krok ji ze seznamu možných kandidátů vyřazuje.

První žena v čele soudců

Daniela Zemanová působí u Nejvyššího správního soudu od roku 2006, ještě před tím zde absolvovala stáž jako soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Není přitom řadovou soudkyní, ale předsedkyní senátu.

Soudcovské unii šéfuje od roku 2014 a je první ženou na vrcholu této stavovské organizace. V jejím čele nahradila ústavního soudce Tomáše Lichovníka, s nímž dříve spolupracovala z pozice první viceprezidentky. Loni v říjnu svůj mandát obhájila. Porazila tehdy místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu. O něm se rovněž spekuluje jako o možném nástupci Josefa Baxy.

Velkým tématem Daniely Zemanové je soudcovská samospráva, dlouhodobě usiluje o vytvoření Nejvyšší rady soudnictví. Angažuje se například také v otázkách výběru nových soudců, vstupu do justice či emeritních soudců.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.