Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy? | info.cz

Články odjinud

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy?

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová opouští podle informací INFO.CZ Nejvyšší správní soud, zamířit by měla k Městskému soudu v Praze. Zpráva o jejím odchodu přichází v době, kdy se intenzivně hledá nový šéf správního soudnictví a kdy se také o Zemanové mluvilo jako o možné nástupkyni současného předsedy tohoto soudu Josefa Baxy. Daniela Zemanová nechtěla tyto informace komentovat.

U Městského soudu v Praze, kam by měla Daniela Zemanová podle informací INFO.CZ v případě souhlasu ministerstva spravedlnosti nastoupit, navíc dojde v příštích letech k řadě personálních přesunů. Zemanová by se tak mohla výhledově stát například místopředsedkyní tohoto krajského soudu, který je vůbec největší v České republice.

Její aktuálně chystaný odchod z Nejvyššího správního soudu patrně souvisí zejména s tím, že jeden z vrcholů české justice sídlí v Brně. Většina aktivit šéfky Soudcovské unie je ale logicky spojená s Prahou, kde sídlí jak ministerstvo spravedlnosti, tak další důležité instituce a rovněž vedení dalších právních profesních komor. Zemanová navíc do Brna dojíždí ze severu Čech.

Kvůli odchodu do hlavního města Zemanová nejspíše vypadne i ze hry o křeslo nového šéfa Nejvyššího správního soudu. Na začátku října vyprší mandát jeho předsedovi Josefu Baxovi i místopředsedovi Michalu Mazancovi. O Zemanové se v souvislosti s hledáním nových šéfů správního soudnictví také mluvilo. Její aktuální krok ji ze seznamu možných kandidátů vyřazuje.

První žena v čele soudců

Daniela Zemanová působí u Nejvyššího správního soudu od roku 2006, ještě před tím zde absolvovala stáž jako soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Není přitom řadovou soudkyní, ale předsedkyní senátu.

Soudcovské unii šéfuje od roku 2014 a je první ženou na vrcholu této stavovské organizace. V jejím čele nahradila ústavního soudce Tomáše Lichovníka, s nímž dříve spolupracovala z pozice první viceprezidentky. Loni v říjnu svůj mandát obhájila. Porazila tehdy místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu. O něm se rovněž spekuluje jako o možném nástupci Josefa Baxy.

Velkým tématem Daniely Zemanové je soudcovská samospráva, dlouhodobě usiluje o vytvoření Nejvyšší rady soudnictví. Angažuje se například také v otázkách výběru nových soudců, vstupu do justice či emeritních soudců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud