Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy?

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu. Míří do Prahy?

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová opouští podle informací INFO.CZ Nejvyšší správní soud, zamířit by měla k Městskému soudu v Praze. Zpráva o jejím odchodu přichází v době, kdy se intenzivně hledá nový šéf správního soudnictví a kdy se také o Zemanové mluvilo jako o možné nástupkyni současného předsedy tohoto soudu Josefa Baxy. Daniela Zemanová nechtěla tyto informace komentovat.

U Městského soudu v Praze, kam by měla Daniela Zemanová podle informací INFO.CZ v případě souhlasu ministerstva spravedlnosti nastoupit, navíc dojde v příštích letech k řadě personálních přesunů. Zemanová by se tak mohla výhledově stát například místopředsedkyní tohoto krajského soudu, který je vůbec největší v České republice.

Její aktuálně chystaný odchod z Nejvyššího správního soudu patrně souvisí zejména s tím, že jeden z vrcholů české justice sídlí v Brně. Většina aktivit šéfky Soudcovské unie je ale logicky spojená s Prahou, kde sídlí jak ministerstvo spravedlnosti, tak další důležité instituce a rovněž vedení dalších právních profesních komor. Zemanová navíc do Brna dojíždí ze severu Čech.

Kvůli odchodu do hlavního města Zemanová nejspíše vypadne i ze hry o křeslo nového šéfa Nejvyššího správního soudu. Na začátku října vyprší mandát jeho předsedovi Josefu Baxovi i místopředsedovi Michalu Mazancovi. O Zemanové se v souvislosti s hledáním nových šéfů správního soudnictví také mluvilo. Její aktuální krok ji ze seznamu možných kandidátů vyřazuje.

První žena v čele soudců

Daniela Zemanová působí u Nejvyššího správního soudu od roku 2006, ještě před tím zde absolvovala stáž jako soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Není přitom řadovou soudkyní, ale předsedkyní senátu.

Soudcovské unii šéfuje od roku 2014 a je první ženou na vrcholu této stavovské organizace. V jejím čele nahradila ústavního soudce Tomáše Lichovníka, s nímž dříve spolupracovala z pozice první viceprezidentky. Loni v říjnu svůj mandát obhájila. Porazila tehdy místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu. O něm se rovněž spekuluje jako o možném nástupci Josefa Baxy.

Velkým tématem Daniely Zemanové je soudcovská samospráva, dlouhodobě usiluje o vytvoření Nejvyšší rady soudnictví. Angažuje se například také v otázkách výběru nových soudců, vstupu do justice či emeritních soudců.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232