Šéfové soudů jdou za Zemanem poslechnout si jeho "pochybnosti o kvalitě a lidskosti". Kritici: nemístný zásah | info.cz

Články odjinud

Šéfové soudů jdou za Zemanem poslechnout si jeho "pochybnosti o kvalitě a lidskosti". Kritici: nemístný zásah

Předsedové Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský a Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal se dnes odpoledne sejdou s prezidentem Milošem Zemanem. Na konzultaci je pozval, aby s nimi probral kauzu společnosti H-System. Zeman kritizoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, který minulé úterý nařídil asi stovce obyvatel domů v Horoměřicích u Prahy postavených na pozemcích H-Systemu, aby se do 23. srpna vystěhovali. Šámal i Rychetský sice prezidentovo pozvání přijali, konkrétní obsah schůzky však není příliš jasný.

Rychetský na pozvánku reagoval vyjádřením, že "nemá potuchy", o čem by se mohlo jednat. Šámal zase v prohlášení zdůraznil, že s hlavou státu nemůže kvůli nezávislosti konkrétní případ probírat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru pouze uvedl, že oba soudci byli pozváni "za účelem konzultace v kauze H-System".

Prezident k týden starému verdiktu NS uvedl, že společně s dalšímu rozsudky "vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému". Za tento výrok jej kritizoval soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který se kauzou zabýval.

Zemanovu poradci jsme chtěli volat záchranku, peníze H-Systému šly i ČSSD, říká soudce Kydalka autor: INFO.CZ

Poukázal při tom na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem. Bývalá právní zástupkyně části poškozených klientů H-Systemu Hana Marvanová zase uvedla, že část peněz "vylákaných podvodem od klientů končila v pokladně ČSSD" v době, kdy byl předsedou strany Zeman.

Svolání schůzky považuje za nešťastné ústavní právník Jan Kysela, který v kroku vidí možnost zásahu politické moci do moci soudní. Zeman přitom není jediným politikem, který v posledních dnech do kauzy vstupuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejdříve označil definitivní verdikt NS za nespravedlnost, poté se chopil role prostředníka ve vyjednávání mezi poškozenými stranami a správcem konkurzní podstaty H-Systemu Josefem Monsportem. Správce na pondělním jednání přislíbil, že do vyřešení případu nebude rodiny zasažené verdiktem NS z bytů v Horoměřicích vystěhovávat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud