Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sex, vraždy i právní rozbory pohádek. Daniela Kovářová napsala děsivé povídky. Právní tipy na léto 2

Sex, vraždy i právní rozbory pohádek. Daniela Kovářová napsala děsivé povídky. Právní tipy na léto 2

Dvanáctá kniha bývalé ministryně spravedlnosti, advokátky a spolupracovnice INFO.CZ Daniely Kovářové nese název Podivné povídky. Jde i o trefnou charakteristiku 25 příběhů, které spojují překvapivé tečky, humor i mrazení z neviděné přítomnosti a možné budoucnosti. Kovářová navíc plně využívá právní pohled na svět, stejně jako svou specializaci na rodinné právo. Hlavně ji ale není nic svaté, neváhá tak cokoliv shodit a mezi řádky se vysmívá i současné politické a společenské korektnosti.

Možná budete mít štěstí a Podivné povídky dostanete, aniž byste si je museli kupovat. Daniela Kovářová i vydavatel Jan Tuláček, ředitel Nakladatelství Leges, totiž sami vyzývají k tomu, aby čtenáři knihu nechávali po přečtení třeba ve vlaku nebo v hotelu. Jde totiž o klasické letní čtení, rychlé a zábavné.

Brožovaná kniha menšího formátu, mající lehce přes 120 stran, se totiž vejde prakticky do jakéhokoliv zavazadla a je tak skutečně ideální na cesty. I tím, že povídky, které vznikly pro různé antalogie či časopisy, mají většinou jen pár stránek a čtenář jednu zvládne za pár minut.

Skutečně jde o rychlé a zábavné čtení, skrývá se za ním ale daleko více. Zvláště, když čtenář dostane tyto texty takto pohromadě.

Kovářová před námi mnohdy přehrává dobře známé situace, které přináší zcela běžný život. Takové, které jsme sami zažili se svými rodiči, dětmi či partnery, nebo takové, které si dokážeme jednoduše představit. Ty, o nichž sníme, ale hlavně ty, kterých se bojíme a které mnohdy ani nedokážeme pojmenovat nahlas. Také řeší dětské starosti a strachy, racionální i neracionální.

Spisovatelka se však ničeho nebojí. Otevřeně píše o lidské nevraživosti, likvidaci nových partnerů, vraždění koček a třeba i o právu žen na sexuální uspokojení. Vždy ale zároveň s jasně patrnou ironií až sarkasmem a pomrkutím směrem ke čtenáři, že realita je přece jen někde jinde. Nebo není?

Co vidí právník v Prodané nevěstě a v Perníkové chaloupce

Mnohé z povídek ale přece jen spojuje to, že je Daniela Kovářová zkušenou advokátkou a na svět se tak chtě nechtě dívá i právním pohledem. A znát je i její specializace na rodinné právo a zkušenosti s řešením závětí, handrkování se rodičů o alimenty, nebo třeba úskalí střídavé péče.

Kovářová i svými povídkami posílá jasný vzkaz: i při rodinných sporech je lepší se nějak dohodnout a soud do nich vůbec netahat. 

Nejzábavnější jsou pak právní rozbory Prodané nevěsty a Perníkové chaloupky, patrně dokonce odpovídající standardní klientské práci. Tady si dovolíme citovat závěrečná shrnutí, protože tím snad případným čtenářům zážitek nijak nezkazíme.

„Nejoblíbenější česká opera popisující typické jednání lidových vrstev obsáhla během dvou hodin nemálo neplatných smluv s nemožným plněním, společensky nebezpečných trestných činů, podvodných jednání a sankcí za nedodržení slibů. Věru, typický rys národní povahy a skvělý příklad pro budoucí generace,“ ukončuje Daniela Kovářová povídku Prodaná nevěsta, nebo spíše její právní rozbor.

A k podobným závěrům dospěje i v případě Perníkové chaloupky: „Pohádka O perníkové chaloupce by měla být podrobena revizi, očištěna o diskriminační tendence, protiprávní jednání i negativní návody a v souvislosti s novým pojetím svobody slova přepracována do stravitelné a neškodné, ba dokonce výchovné podoby. Právně se totiž jeví kompletně pochybená. Jedna z vědeckých teorií dokonce nabízí kriminální výklad této pohádky, podle něhož se pod poetickým označením Perníková chaloupka v objektu nacházela varna nitrožilně aplikovatelné drogy vysoké kvality, jejímž vedlejším účinkem nebylo strádání na těle a na duchu, ale naopak přibírání na váze. Osvobození Jeníčka s Mařenkou tak vedle útěku zahrnovalo i odvykací kůru.”

Tím to ale zdaleka nekončí: „S touto paralelní verzí pohádky se však převažující část odborníků z oblasti práva neztotožňuje, přesto doporučujeme, aby se s pohádkou v její původní archaické podobě seznamovaly jen osoby dospělé, s plnou svéprávností, s vybalancovanými rodinnými poměry a bezpečnostním prověřením na stupeň přísně tajné.“

Na jiném místě, v povídce Systém OSDs, najdeme chmurnou vizi budoucnosti, kdy jsou pošlapána základní lidská práva neustálým sledováním všeho a všech, a to za souhlasu Ústavního soudu.

Klíčovou roli zde hraje vrchní státní zástupce Ugo Uštvan, který se následně stane dokonce prezidentem. Snad moc neprozradíme, když k tomu dodáme, že i tato povídka má konec, který všechno napsané zcela shodí.

Korektnost, která má ovládat naše myšlení

Nejde ale jen o mezilidské a rodinné vztahy, mezi nimiž vyčnívají glosy o přetahování mužů a žen a mnohdy i ironicky pozdvižené obočí, častěji nad tím silnějším pohlavím. Kovářová se vyjadřuje k dění ve společnosti, k nastupujícím trendům i korektnosti.

Činí tak v mixu žánrů, některé povídky lze označit za hororové, jiné za vědecko-fantastické, další zase za pohádkové. Kovářová se nechává inspirovat i klasickou literaturou, Boženou Němcovou i Antoinem de Saint-Exupérym. Její hrdinové se navíc nepohybují ve vzduchoprázdnu, Kovářová využívá i popkulturu, když kulisy dění tvoří třeba plakáty z Harryho Pottera či Pirátů z Karibiku a stále důležitější místo zabírají počítačové hry. Některé povídky vypráví v první osobě, jiné se zase vyznačují spíše oficiálnějším až úředním stylem.

Podivné povídky jsou už pátou povídkovou sbírkou Daniely Kovářové a celkově její 12. beletristickou knihou, odbornou literaturu nepočítaje. Nesou však jeden důležitý prim, vydalo je totiž Nakladatelství Leges, které se jinak specializuje na právní literaturu. Sama Kovářová v něm již vydala knihy Vyživovací povinnost po rekodifikaci a Dědické právo podle nového občanského zákoníku. Vlastně ale i v případě spisovatelky znamená kniha určitou premiéru. Obsahuje totiž vůbec první povídku, co kdy napsala. Jmenuje se Viktorka. Je dobře, že nezůstalo jen u ní.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1