Sex, vraždy i právní rozbory pohádek. Daniela Kovářová napsala děsivé povídky. Právní tipy na léto 2 | info.cz

Články odjinud

Sex, vraždy i právní rozbory pohádek. Daniela Kovářová napsala děsivé povídky. Právní tipy na léto 2

Dvanáctá kniha bývalé ministryně spravedlnosti, advokátky a spolupracovnice INFO.CZ Daniely Kovářové nese název Podivné povídky. Jde i o trefnou charakteristiku 25 příběhů, které spojují překvapivé tečky, humor i mrazení z neviděné přítomnosti a možné budoucnosti. Kovářová navíc plně využívá právní pohled na svět, stejně jako svou specializaci na rodinné právo. Hlavně ji ale není nic svaté, neváhá tak cokoliv shodit a mezi řádky se vysmívá i současné politické a společenské korektnosti.

Možná budete mít štěstí a Podivné povídky dostanete, aniž byste si je museli kupovat. Daniela Kovářová i vydavatel Jan Tuláček, ředitel Nakladatelství Leges, totiž sami vyzývají k tomu, aby čtenáři knihu nechávali po přečtení třeba ve vlaku nebo v hotelu. Jde totiž o klasické letní čtení, rychlé a zábavné.

Brožovaná kniha menšího formátu, mající lehce přes 120 stran, se totiž vejde prakticky do jakéhokoliv zavazadla a je tak skutečně ideální na cesty. I tím, že povídky, které vznikly pro různé antalogie či časopisy, mají většinou jen pár stránek a čtenář jednu zvládne za pár minut.

Skutečně jde o rychlé a zábavné čtení, skrývá se za ním ale daleko více. Zvláště, když čtenář dostane tyto texty takto pohromadě.

Kovářová před námi mnohdy přehrává dobře známé situace, které přináší zcela běžný život. Takové, které jsme sami zažili se svými rodiči, dětmi či partnery, nebo takové, které si dokážeme jednoduše představit. Ty, o nichž sníme, ale hlavně ty, kterých se bojíme a které mnohdy ani nedokážeme pojmenovat nahlas. Také řeší dětské starosti a strachy, racionální i neracionální.

Spisovatelka se však ničeho nebojí. Otevřeně píše o lidské nevraživosti, likvidaci nových partnerů, vraždění koček a třeba i o právu žen na sexuální uspokojení. Vždy ale zároveň s jasně patrnou ironií až sarkasmem a pomrkutím směrem ke čtenáři, že realita je přece jen někde jinde. Nebo není?

Co vidí právník v Prodané nevěstě a v Perníkové chaloupce

Mnohé z povídek ale přece jen spojuje to, že je Daniela Kovářová zkušenou advokátkou a na svět se tak chtě nechtě dívá i právním pohledem. A znát je i její specializace na rodinné právo a zkušenosti s řešením závětí, handrkování se rodičů o alimenty, nebo třeba úskalí střídavé péče.

Kovářová i svými povídkami posílá jasný vzkaz: i při rodinných sporech je lepší se nějak dohodnout a soud do nich vůbec netahat. 

Nejzábavnější jsou pak právní rozbory Prodané nevěsty a Perníkové chaloupky, patrně dokonce odpovídající standardní klientské práci. Tady si dovolíme citovat závěrečná shrnutí, protože tím snad případným čtenářům zážitek nijak nezkazíme.

„Nejoblíbenější česká opera popisující typické jednání lidových vrstev obsáhla během dvou hodin nemálo neplatných smluv s nemožným plněním, společensky nebezpečných trestných činů, podvodných jednání a sankcí za nedodržení slibů. Věru, typický rys národní povahy a skvělý příklad pro budoucí generace,“ ukončuje Daniela Kovářová povídku Prodaná nevěsta, nebo spíše její právní rozbor.

A k podobným závěrům dospěje i v případě Perníkové chaloupky: „Pohádka O perníkové chaloupce by měla být podrobena revizi, očištěna o diskriminační tendence, protiprávní jednání i negativní návody a v souvislosti s novým pojetím svobody slova přepracována do stravitelné a neškodné, ba dokonce výchovné podoby. Právně se totiž jeví kompletně pochybená. Jedna z vědeckých teorií dokonce nabízí kriminální výklad této pohádky, podle něhož se pod poetickým označením Perníková chaloupka v objektu nacházela varna nitrožilně aplikovatelné drogy vysoké kvality, jejímž vedlejším účinkem nebylo strádání na těle a na duchu, ale naopak přibírání na váze. Osvobození Jeníčka s Mařenkou tak vedle útěku zahrnovalo i odvykací kůru.”

Tím to ale zdaleka nekončí: „S touto paralelní verzí pohádky se však převažující část odborníků z oblasti práva neztotožňuje, přesto doporučujeme, aby se s pohádkou v její původní archaické podobě seznamovaly jen osoby dospělé, s plnou svéprávností, s vybalancovanými rodinnými poměry a bezpečnostním prověřením na stupeň přísně tajné.“

Na jiném místě, v povídce Systém OSDs, najdeme chmurnou vizi budoucnosti, kdy jsou pošlapána základní lidská práva neustálým sledováním všeho a všech, a to za souhlasu Ústavního soudu.

Klíčovou roli zde hraje vrchní státní zástupce Ugo Uštvan, který se následně stane dokonce prezidentem. Snad moc neprozradíme, když k tomu dodáme, že i tato povídka má konec, který všechno napsané zcela shodí.

Korektnost, která má ovládat naše myšlení

Nejde ale jen o mezilidské a rodinné vztahy, mezi nimiž vyčnívají glosy o přetahování mužů a žen a mnohdy i ironicky pozdvižené obočí, častěji nad tím silnějším pohlavím. Kovářová se vyjadřuje k dění ve společnosti, k nastupujícím trendům i korektnosti.

Činí tak v mixu žánrů, některé povídky lze označit za hororové, jiné za vědecko-fantastické, další zase za pohádkové. Kovářová se nechává inspirovat i klasickou literaturou, Boženou Němcovou i Antoinem de Saint-Exupérym. Její hrdinové se navíc nepohybují ve vzduchoprázdnu, Kovářová využívá i popkulturu, když kulisy dění tvoří třeba plakáty z Harryho Pottera či Pirátů z Karibiku a stále důležitější místo zabírají počítačové hry. Některé povídky vypráví v první osobě, jiné se zase vyznačují spíše oficiálnějším až úředním stylem.

Podivné povídky jsou už pátou povídkovou sbírkou Daniely Kovářové a celkově její 12. beletristickou knihou, odbornou literaturu nepočítaje. Nesou však jeden důležitý prim, vydalo je totiž Nakladatelství Leges, které se jinak specializuje na právní literaturu. Sama Kovářová v něm již vydala knihy Vyživovací povinnost po rekodifikaci a Dědické právo podle nového občanského zákoníku. Vlastně ale i v případě spisovatelky znamená kniha určitou premiéru. Obsahuje totiž vůbec první povídku, co kdy napsala. Jmenuje se Viktorka. Je dobře, že nezůstalo jen u ní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud