Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznam.cz postavil vlatní právní tým. A advokáti vymýšlí, jak bojovat s firmami a státem o zaměstnance

Seznam.cz postavil vlatní právní tým. A advokáti vymýšlí, jak bojovat s firmami a státem o zaměstnance

Většina z velkých advokátních kanceláří si stěžuje na nedostatek začínajících právníků. Z ohlasů z trhu to vypadá, že se stále méně lidem chce koncipovat v advokacii, raději se vydávají do právních oddělení firem, nebo třeba do veřejného sektoru. Láká je pevná pracovní doba bez výkyvů typických pro advokacii i slušné a postupně rostoucí finanční ocenění. Advokátní kanceláře tak vymýšlejí nová lákadla: pro studenty pořádají dny otevřených dveří, organizují soutěže či rozšiřují škálu svých benefitů.

Toto konstatování ilustruje několik zpráv z poslední doby. Firma Seznam.cz tento týden oficiálně oznámila, že už několik měsíců buduje vlastní právní tým. Šéfuje mu Michal Nohel, který se ke společnosti připojil již loni po svém odchodu z Českého rozhlasu.

„Interní právní oddělení má dohromady pět právníků, dva specialisty na styk se státní správou, jednoho pověřence pro ochranu osobních údajů a jednoho koordinátora. Seznam je technologickou společností a současně rostoucím mediálním domem. Věřím, že jsme pro obě tváře Seznamu našli ty správné lidi. Pro strategické záležitosti společnosti, akvizice nebo časově či finančně náročné transakce budeme i nadále využívat služeb externích advokátních kanceláří,“ popisuje Nohel na firemním blogu svůj tým a nejbližší záměry.

Na konci června tak skončí i dlouhodobá spolupráce Seznamu s advokátní kanceláří Staňková a partneři.

Mizí zájemci o advokacii?

V této souvislosti je rovněž zajímavé podívat se na dosavadní profesní kariéru právníků, kteří se budou o Seznam starat. Šéfa týmu Michala Nohela jsme již zmínili, doplňuje ho Jan Drdla (který odešel z České televize a ještě dříve pracoval pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání), Michal Dubovan (ten se dříve na ministerstvu kultury zabýval autorským právem, regulací on-line obsahu a kolektivní správou), Petra Krupičková (specialistka na hospodářskou soutěž, správní právo a smluvní agendu, dříve z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři) a Martina Sochovská (dříve advokátka, naposledy ale působila v realitní firmě Fincentrum Reality).

Znamená to, že pouze Petra Krupičková působila před svým příchodem do Seznamu přímo v advokacii, ostatní se věnovali jiné právní práci. Jde jen o jeden případ z mnoha, který ilustruje zajímavý trend. Pro mnohé právníky přestává být atraktivní advokcie, tak jak tomu bylo zcela jistě v 90. letech a také na přelomu 20. a 21. století. Soudě z hodnocení advokátních kanceláří ale pro ně nebyla situace tak kritická, jako je tomu v současnosti.

„Je minimální nezaměstnanost, a nábor je tak velmi těžký, pokud si chcete zachovat kvalitu kandidátů. Z toho přirozeně vyvozuji, pokud má být zachována vysoká kvalita, nutný tlak na cenu právních služeb. Lidi prostě nejsou. A pokud je budete chtít nabrat, budete je muset zaplatit a to se v ceně logicky musí dříve nebo později projevit,” říkal například o současné situaci na trhu práce v rozhovoru pro INFO.CZ šéf advokátní kanceláře PwC Legal Bořivoj Líbal.

Krok Seznamu ale svědčí i o tom, že další firmy raději řeší právní služby interně a advokáty budou do budoucna využívat hlavně pro specializovanou a nejnáročnější práci. Rovněž jde o skutečnost, kterou v českém prostředí pozorujeme již několik posledních let.

Dny otevřených dveří i simulované spory

Advokáti tak zkouší nové způsoby, jak juristům ukázat, že i u nich se může pracovat příjemně. Některé firmy v poslední době pořádají dny otevřených dveří, spojené s prohlídkou pracovních prostor i dalším programem.

Například v polovině května sezvala zájemce do své firmy Vladimíra Glatzová a spolu se svými kolegy k nim promluvila na téma Co vám ve škole neřekli aneb krutá pravda o životě v advokacii. Podle pozvánky se na semináři řešilo například to, jak si vybrat advokátní kancelář, jakou roli hraje její velikost, co očekávat od této práce, jaké vlastnosti jsou k ní potřeba či různé souvislosti práce s klienty.

Advokátní kancelář Dvořák Hager & Partners pak v první polovině května uspořádala  pro studenty druhý ročník simulovaného rozhodčího řízení. Případ, který dostali studenti k dispozici, popisuje vedoucí advokát kanceláře Jan Krampera: „Paní Petra Lakomá pronajímá luxusní hotel společnosti Carlsbad Resort s.r.o., v níž je zároveň jediným společníkem a jednatelkou. Carsbad Resort s.r.o. pak podnajímá prostory v hotelu společnosti Premium Restaurants a.s., která je vlastněná panem Bohatým, který za společnost i jedná. Premium Restaurants a.s. v hotelu provozuje mimořádně ziskovou restauraci. Petra Lakomá se dohodla se společností Carlsbad Resort s.r.o. na ukončení nájemní smlouvy. Tím však automaticky končí i podnájem Premium Restaurants a.s. Premium Restaurants a.s., potažmo pan Bohatý, však konec podnájmu nepřijímá, a prostory odmítá vyklidit.”

Podle Krampery dala kancelář účastníkům absolutní volnost ve volbě procesní strategie pro vyřešení této situace a tím tento moot court odlišila od těch ostatních. Podobné simulace totiž pořádají například i přímo právnické fakulty. Jiný koncept tak dokáže podle Krampery studentům přiblížit zkušenost z reálné advokátní praxe, která je mnohdy náročnější, než se během studia může zdát.

„Pracovat a potkávat mladé a talentované lidi z oboru je pokaždé příjemnou zkušeností, které se snažíme jít naproti. Během soutěže dostaneme možnost vidět potenciální kolegy při práci,“ říká Krampera a dodává: „Soutěž neměla na rozdíl od jiných soutěží stejného rázu předem stanovený jasný scénář, který by účastníky omezoval v samotném průběhu řízení. Právní zástupci z řad studentů tak vedli spor od samého začátku, tedy od podání nabídky právních služeb přes průběžnou komunikaci s klienty, projednávání procesní strategie a postupů, až po jednotlivá podání na soud.”

O mnohém vypovídají i ceny, které si kancelář pro vítězný tým připravila. Šlo o peníze, možnost chodit na semináře kanceláře a také pracovní nabídky. O peníze a stáž v kanceláři se ostatně hraje třeba i v literární soutěži každoročně pořádané advokátní kanceláří Taylor Wessing Praha.

Advokáti se musí snažit

Zkrátka, advokátní kanceláře se musí snažit, aby začínající právníky přilákaly. Vzhledem k tomu, že se posouvají životní nároky a třeba pro mladé lidi je stále důležitější také volný čas a pocit naplnění, finanční lákadla už mohdy nestačí. Navíc mzda začínajících koncipientů nebývá až na výjimky extrémně zajímavá, ani v řadě pražských kanceláří nebude dosahovat průměrných podmínek.

Pozitivní zjištění ale je, že si i advokáti uvědomují, že by měli svůj přístup k začínajícím kolegům změnit. Na aktivitách řady z nich je to už vidět.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232