Články odjinud

Skončí s Pelikánem a Baxou také přestřelky na Twitteru? S ministrem se přel i vlastní bratr

Skončí s Pelikánem a Baxou také přestřelky na Twitteru? S ministrem se přel i vlastní bratr

Končící ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je na české poměry značně aktivní na sociální síti Twitter. Ve svých příspěvcích si mnohdy nebere servítky. Nedávno se například přel s několika právníky o to, jak velký problém jsou bezpečnostní prohlídky advokátů. Jindy celkem ostře debatoval s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. I ten Twitter často aktivně používá, z předsedů hlavních soudů v zemi jako jediný. Oba ale ve svých funkcích letos skončí, je tak otázkou, zda právnické přestřelky na Twitteru brzy neskončí.

O právnících se říká, že jsou konzervativní. Jejich přístup k sociálním sítím to vlastně obecně dokládá, i když postupem času vznikají další a další účty právních a justičních institucí a na sítích se objevují také významní jednotlivci. Prostřednictvím Twitteru tak v současnosti oficiálně komunikuje například ministerstvo spravedlnosti, Ústavní soud, Nejvyšší soud či Nejvyšší správní soud. Aktivní jsou rovněž některé profesní organizace: Česká advokátní komora, Soudcovská unie, Exekutorská komora, Unie státních zástupů či Unie obhájců. 

Z předsedů nejvyšších soudů je aktivní jen šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sice v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny sociální sítě silně kritizoval, zároveň ale uvedl, že na nich nikde nebude. Na Twitteru se pohybují třeba také bývalí ministři spravedlnosti Jiří Pospíšil, Daniela Kovářová a Helena Válková, ani ona už ale není příliš aktivní.

Nejste trochu zimperlich?

Uvidíme ale, zda s avizovaným odchodem Roberta Pelikána z ministerstva spravedlnosti, nezmizí z Twitteru také ty nejzajímavější právnické přestřelky.

Nedávno například advokát Petr Toman reagoval na nepříjemnost svého kolegy Tomáše Sokola. Ten si měl při bezpečností kontrole u ždárského soudu sundat opasek, což ale odmítl a od soudu odešel. Nakonec se situace sice vyřešila, pro Českou advokátní komoru však jde o principiální záležitost. Dlouhodobě totiž kritizuje, že zatímco u soudu platí rovnost stran, státní zástupci nemusejí na rozdíl od advokátů kontrolou procházet.

Toman tedy sdílel příslušný článek serveru Česká justice s tím, že „ponižujjící prohlídky advokátů u některých soudů stále probíhají” a ptal se právě Pelikána, zda je na to připraven, když se vrací do advokacie a za celou dobu svého působení na resortu tomu přihlížel.

Pelikán odpověděl typicky po pelikánovsku: „Copak Vám provedli, pane kolego, že se cítíte ponížen? Jestli Vy nejste trochu zimperlich. Deset let jsem těmi prohlídkami procházel a nic ponižujícího jsem na nich nezaznamenal.”

Následně reagoval Tomanův kolega z Unie obhájců Lukáš Trojan: „Nepochopení podstaty rovného přístupu, který definuje ve svém konečném důsledku spravedlivý proces, je úsměvné. Nemám problém svléknout se do naha, pokud vedle mě bude stát v identické pozici předseda soudu, státní zástupce, bufetářka soudu, zapisovatelka či topič.”

A vůbec nejpikantnější je, že se v poměrně rozsáhlé a živé debatě ozval také ministrův bratr, advokát Tomáš Pelikán: „Nejde jen o ponižování. Jde o to, že to po mém soudu zasahuje do advokátního tajemství, když mi někdo u soudu rentgenuje tašku a šacuje kapsy. A to, že státní zástupce, soudce, ba ani topiče a uklízečky nikdo nekontroluje, je pouze výraz pohrdání základními principy spravedlnosti.”

Toman ještě dále vysvětlil, v čem vidí problém: „Sundávání opasků od kalhot za přihlížení klientů a novinářů v okamžiku, kdy kolem bez obdobné osobní prohlídky prochází státní zástupce, mi vadí a považuji takový postup za ponižující a diskriminační. Mrzí mě, že můj názor nesdílíte.”

Ministr ale ve své rétorice příliš neubral: „Zbytečné asi ano, ostatně intenzivně pracuji s předsedy soudů na změně. Ale ponižující? V dnešní době člověk přece prochází takovými kontrolami na každém rohu. Nemáte nějaký problém se sebevědomím?”

Ministr umí být pořádně ostrý, to dokázal mnohokrát. Pokud by ale Roberta Pelikána na ministerstvu spravedlnosti skutečně vystřídal jeho současný politický náměstek Jeroným Tejc, jak se o tom také mluví, podobná „zábava” by patrně skončila. Tejc je na sociální síti zdrženlivější a nic na ni nenapsal skoro půl roku. Naposledy na Twitteru oznámil svůj odchod z ČSSD.

Když se rozčílí Josef Baxa…

Twitter je proti Facebooku poměrně otevřená sociální síť; pokud si uživatel nezamkne účet, jeho příspěvky může sledovat kdokoliv. I možná z tohoto důvodu jsou například soudci v této své prezentaci spíše zdrženliví. Vedle již zmíněného Josefa Baxy je na Twitteru například prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, její kolega z Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn či soudce Ústavního soudu David Uhlíř.

Josef Baxa bývá ve svých vyjádřeních spíše zdrženlivý, nedávno ale sdílel článek serveru Česká justice a kritizoval, že elektronizaci justice povede ministerstvo financí: „Moc hezké, ale kde zůstala dělba moci? Účastníci řízení budou mít pod kontrolou naše systémy? Budou nahlížet do živých spisů? Trochu moc velký bratr…”

Vyvolalo to zajímavý a veřejnosti nezvykle přístupný rozhovor s ministrem spravedlnosti. Robert Pelikán totiž Baxovi napsal, že jen využijí jejich vývojáře. „Hm, škoda, že recipročně nemůžete nabídnout MF, že budete vytvářet a spravovat elektronické daňové spisy,” reagoval pak předseda Nejvyššího správního soudu

„Aby nedošlo k mýlce: věcné řešení a správa výsledného systému je samozřejmě věcí justice,” kontroval Pelikán. A Baxa odpověděl: „Ale já vím. Jako všechno ostatní. Např. datové schránky, které pro změnu spravuje MV. Prostě někdo jiný než soud sám, má v rukou data jemu patřící…” Čistě v jejich twitterovém rozhovoru měl poslední slovo Pelikán: „Nene, všechna data budou výhradně v rukou justice.”

Měla se ta konference zakázat?

V poslední době nešlo ale o jediný rozhovor z těch, které dříve zůstávaly v kuloárech. O něco dříve se totiž Josef Baxa opřel do kontroverzní akce o právních aspektech kampaně “MeToo”, a to i přesto, že na ni osobně nebyl: „Konference o MeToo v pátek v Karolinu. Název, obsah, diskutující, mimo žánr. Kde zůstalo jádro problému, tedy že někdo používá svou moc, aby dostal něco, co by jinak neměl? Mluvil tam o tom někdo? Aby bylo jasno, nemyslím jen sex.”

Jeho tweet pak sdílel soudce Ústavního soudu David Uhlíř s tímto komentářem: „Byl jsem tam, poslouchal a taky mluvil, mj. o Istanbulské úmluvě. S mnohými řečníky jsem nesouhlasil, ale víc než oni mě znepokojil apriorně negativní postoj, který k nim většina médií a mladých aktivistů zaujala. Nejradši by konferenci zakázali.” Baxa reagoval: „Já bych nic nezakazoval, jen mám pocit, že to bylo spíše protestní shromáždění proti kampani MeToo než konference nebo sympozium, jak to taky někdo nazval.”

Poslední slovo měl Uhlíř: „Oni si spíš někteří účastníci dělali z MeToo legraci, jak je u nás v Česku zvykem. Mám z toho jakousi pachuť na jazyku. Z některých přednášejících, ale i z mediální odezvy.” Akce byla součástí projektu Pražské právnické jaro, jehož je INFO.CZ mediálním partnerem.

Podobně jako Robert Pelikán i Josef Baxa ze své pozice letos odejde. Na Twitteru oba pravděpodobně zůstanou. Uvidíme, kam budou směřovat jejich další profesní kroky a zda jejich twitterové rozhovory budou mít i nadále pikantní příchuť vrcholu tuzemské justice.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818