Slovenský ústavní soud se může kvůli Ficovi vyprázdnit. Výběr nových soudců se odkládá | info.cz

Články odjinud

Slovenský ústavní soud se může kvůli Ficovi vyprázdnit. Výběr nových soudců se odkládá

Slovenský parlament po dosud nedořešeném sporu mezi koalicí a opozicí, zda expremiér Robert Fico (Smer) splňuje podmínky pro kandidaturu na ústavního soudce, posunul termín volby kandidátů na zmiňovaný post. Nově se budou poslanci touto záležitostí zabývat až příští týden, tedy krátce před tím, než většině stávajících soudců skončí funkční období. Nové ústavní soudce z předloženého širšího seznamu kandidátů vybírá a jmenuje prezident.

Původně se očekávalo, že o návrhu na volbu kandidátů na ústavní soudce bude parlament jednat již ve středu, koalice ale prosadila posunutí termínu o týden. Devíti z celkového počtu 13 ústavních soudců skončí 12leté funkční období 16. února.

Ústavněprávní výbor slovenské sněmovny se minulý týden nedokázal shodnout, zda předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico splňuje, nebo nesplňuje podmínky pro kandidaturu na ústavního soudce. Podle opozice i některých právníků Ficovi na základě jím předložených podkladů k potřebné 15leté právnické praxi chybí více než rok.

Mezitím se koaliční poslanec Peter Kresák vzdal členství v ústavněprávním výboru, bez jehož hlasu koalice ve výboru neměla většinu. Kresák o Ficovi a dalších poslancích nehlasoval z důvodu, že sám má o talár zájem. Zatím není známo, kdo Kresáka ve výboru nahradí.

Předseda parlamentu Andrej Danko o víkendu oznámil, že až do vyjasnění situace kolem Fica nebude možné v parlamentu o kandidátech na ústavní soudce hlasovat.

Fico je sice docentem práva, dlouhá léta ale působí v politice a má pozastavený výkon advokátní praxe. Pochybnosti o splnění předepsané praxe vznesla opozice již minulý týden během Ficova slyšení před výborem.

Sněmovna by podle ústavy měla hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament bude volit 18 kandidátů, o talár se včetně Fica uchází 40 zájemců.

Slovenský list Denník N dříve napsal, že prezident Andrej Kiska odmítl možnost, že by Fica jmenoval ústavním soudcem. Prezidentská kancelář tuto informaci nepotvrdila. Slovenská média již spekulovala, že koalice by ve snaze protlačit Fica na funkci ústavního soudce mohla přistoupit k obstrukci tak, aby například část nových soudců vybíral až nový prezident. Ten vzejde z březnových přímých voleb, ve kterých je za jednoho z favoritů považován stávající místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jemuž prezidentskou kandidaturu nabídl Fico.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud