Články odjinud

Složte IQ test a dokažte odolnost vůči fake news. Jinak nesmíte na Facebook. Týden v právu komentuje Jan Januš

Složte IQ test a dokažte odolnost vůči fake news. Jinak nesmíte na Facebook. Týden v právu komentuje Jan Januš

Dění v právu a v advokacii vůbec nenasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k tolik vítanému vánočnímu zklidnění. Advent je naopak pořádně plný a do konce roku se toho může ještě hodně stát. Mohli bychom ale trochu legislativně kleknout na sociální sítě, jak se tak říká. Co se tam totiž někdy odehrává, je opravdu šílené. A po tomto týdnu můžeme rovněž přidat další kamínek do mozaiky toho, jak se Andrej Babiš zasloužil o právní osvětu a tím i o Českou republiku.

V advokacii se toho teď děje opravdu hodně. Mnohé je ale zároveň opředeno velkou neznámou a mlhou. Ty věci totiž nejsou často dořešeny, a tak o nich nikdo nechce moc mluvit.

Ale: Proslýchá se, že by se jedna velká advokátní kancelář mohla rozdělit. Mluví se rovněž o tom, kdo všechno se brzy přejmenuje, nebo alespoň rebranduje svou značku. Tento týden například Dvořák Hager & Partners oznámili, že se na český trh vrací Eversheds Sutherland.

Řeší se, jak to celé dopadne s Karlem Muzikářem a s Weil, Gotshal & Manges, kteří ke konci roku odejdou z českého trhu.

A také to, kdo bude novým předsedou občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu. Vladimíru Kůrkovi, který se na Nejvyšší soud vrátil z pozice ústavního soudce, totiž letos bylo 70 let, a tak musí s 31. prosincem chtě nechtě skončit.

Aleš Gerloch, který se bude příští rok ucházet o pozici ústavního soudce, už si možná pomalu připravuje svá vystoupení před senátory. A vyřešit bude nutné třeba i to, kdo se po něm bude na Univerzitě Karlově starat o akademické kvalifikace a kdo bude rektorovi univerzity Tomáši Zimovi krýt záda jako nový prorektor.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), který včera po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem jeho nominaci potvrdil, jsou Gerlochovy šance dobré.

Proč na sociální sítě až od 15 let?

Poslaneckou sněmovnou konečně prošly česká pravidla související s GDPR. Nyní je na řadě Senát. A předseda jeho Ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD) se v posledním letošním čísle časopisu Senát zamýšlí v souvislosti s touto legislativou nad tím, od kolika let mají děti smět na sociální sítě bez souhlasu rodičů. Zatímco ono evropské nařízení stanovuje hranici 16 let a jednotlivé státy ji mohou snížit až na 13 let, sám Antl by byl pro 15 roků.

„Já coby celoživotní trestní právník vycházím z věkové hranice trestní odpovědnosti, jež v ČR začíná dovršením 15. roku věku. Argumentuji přečinem ohrožování výchovy dítěte, který mj. upravuje trestní odpovědnost rodičů a všech, jež zodpovídají za výchovu, resp ‚nevýchovu‘ dětí (mladších 18 let), a to i při tzv. nevědomé nedbalosti, kdy postačí pachateli prokázat, že o porušování zákona ‚vzhledem k okolnostem a ke svým osobním poměrům vědět měl a mohl‘.“

„Dlouhodobě varujeme před nebezpečími a nástrahami internetu a vyzýváme k ochraně dětí. Ano, zejména děti je nutno před ‚kyber-predátory‘ chránit, ale stejně tak je nutno upozorňovat i na jejich příp. odpovědnost za kriminální chování vůči ostatním. Odpovědný pohyb na sociálních sítích je věcí ochrany, ale i odpovědnosti za chování na nich,“ dodává.

Ať děti raději sportují…

Zabývá se tak tím, od kdy by měl být člověk ‚internetově zletilý“. „I průměrné dítě nejpozději od povinné školní docházky ví, že nesmí krást, loupit, vraždit, znásilňovat, apod., ale málokterý středoškolák ví, co je tzv. morální podvod (tedy přečin poškození cizích práv), anebo zločin křivého obvinění (veřejně přístupnou počítačovou sítí) či neoprávněné nakládání s osobními údaji, porušení tajemství dopravovaných zpráv, výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií a desítky dalších,‘ rozebírá.

Antl končí dosti mravokárně: „Ostatně už samo ‚udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů v souvislosti s nabídkou služeb informační společnosti přímo jemu…‘ zní poměrně složitě i pro dospělého. Nechť děti radši sportují a mají další zájmy s bezprostředním osobním (sociálním) kontaktem. A nejlepší by bylo je od počítačů vyhnat. Takže moje odpověď na otázku shora je jasná: od patnácti let!“

Věk nebude stačit, potřeba bude i určité IQ

Dodejme však k tomu, že lidé musejí při naplňování všech svých práv nejen dosáhnout určitého věku, ale rovněž musejí být svéprávní. Projevy na internetu mnohých dospělých však často svědčí o pravém opaku.

Pojďme si tedy tak trochu fantazírovat. Pokud legislativně řešíme tyto otázky, co kdybychom iniciovali, bez ohledu na to, že formálně takovouto možnost vůbec nemáme, daleko přísnější návrh „internetové zletilosti“?

Podle něj by nestačilo dosažení daného věku, ale nutná by byla rovněž určitá mentální výbava a alespoň lehce podprůměrné IQ. Z počátku jsem tedy uvažoval o průměrné hodnotě tohoto ukazatele, ale jde také o to, aby se sociální sítě nevylidnili až příliš 

Ptejte se na Havla a na Ukrajinu

Nutností by však bylo rovněž složit zkoušku odolnosti vůči fake news. Možné by bylo se ptát zejména na reálie související s Ukrajinou, USA, Ruskem, Václavem Havlem, Andrejem Babišem, Miroslavem Kalouskem, Dominikem Ferim či určitou menšinou.

Hodilo by se možná i testování fundamentální znalosti českého pravopisu. Stačilo by se ptát na opravdové základy a psaní zcela jednoduchých slov, v nichž zdánlivě ani není možné udělat chybu. Opravdu ale jen zdánlivě. I takovýto test by znamenal velmi přísné síto.

Pokud by člověk uspěl ve všech třech oblastech, mohl by vstoupit do prostředí sociálních sítí, respektive v něm zůstat.

Kdyby se tato pravidla snad jevila jako příliš přísná, mohli bychom pustit na sociální sítě i uživatele, které by kritéria nesplnili, či jim tam ponechat přístup, ovšem s jedním výrazným omezením. Nemohli by psát pod příspěvky jakékoliv komentáře.

Samozřejmě takový návrh nikde nevznikne. Narazili bychom už na pravidla svobody projevu. A pokud by se o něčem takovém skutečně uvažovalo, zejména na lobbing těch největších internetových hráčů.

Přijde-li vám tato úvaha nehorázná, zkuste si třeba hodinu číst diskuse pod zpravodajskými texty. Možná pak navrhnete ještě něco daleko přísnějšího.

Andrej Babiš a jeho osvěta

Ale zpátky do reality. Už jsme tu jednou psali, že by si premiér Andrej Babiš (ANO) zasloužil státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Za to všechno, co už v této zemi udělal pro právní osvětu.  

A to to zdaleka nekončí. Už počátkem týdne se o jeho možná nejdůležitější právní událost postaralo ministerstvo spravedlnosti, které zveřejnilo analýzu adresovanou ministerstvu pro místní rozvoj, týkající se zjednodušeně toho, zda je svěřenský fond dostatečnou pojistkou proti možnému střetu zájmů.

Teď prosím zkuste vypnout myšlení, zapomeňte na všechna pravidla, která z tohoto světa znáte a hlavně do toho nyní netahejte selský rozum a obyčejnou logiku. Jde totiž o logiku právní, v níž ty běžné úvahy opravdu nemají místo.

Svěřenský fond je podivná entita. Není to firma a nikomu nepatří. Skutečně ne. Že to není možné? Právně ano. Ministerstvo spravedlnosti to rozsáhle popsalo na osmi stranách, které se do budoucna jistě stanou vyhledávaným argumentačním podkladem advokátů, notářů a možná i soudců. Ti všichni na něj teď budou odkazovat. A to opět díky Andreji Babišovi.

I když. Ministerstvo následně rozeslalo ještě jeden e-mail: „V souvislosti se zveřejněným stanoviskem Ministerstva spravedlnosti pro Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňujeme, že Ministerstvo spravedlnosti bylo ze strany Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) požádáno o výklad zákona o střetu zájmů, jelikož agenda střetu zájmů patří právě resortu spravedlnosti. Stanovisko Ministerstva spravedlnosti nerozebírá žádnou konkrétní kauzu, ale právní stav podle českých zákonů, ani se nezabývá právními poměry v žádném svěřenském fondu. Stanovisko jsme v pátek 30. listopadu 2018 předali MMR. Nyní je na něm, jak s ním při výkonu své působnosti dále naloží.“

Právníci se zkrátka nezapřou.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818