Články odjinud

Snesou se Baxa a Mazanec? Aneb kolik hlav bude mít Nejvyšší správní soud. Týden v právu komentuje Jan Januš

Snesou se Baxa a Mazanec? Aneb kolik hlav bude mít Nejvyšší správní soud. Týden v právu komentuje Jan Januš

Tak už je to oficiální. Prezident Miloš Zeman jmenoval Michala Mazance novým předsedou Nejvyššího správního soudu. Týden v právu byl ale na události daleko bohatší. Dozvěděli jsme se třeba, že na Nejvyšší soud příští rok patrně přijdou dva noví soudci z řad státních zástupců. Do toho poslanci kývli na nový trestný čin maření spravedlnosti. A advokáti se vydali do Luhačovic na stoleté oslavy.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý novým předsedou Nejvyššího správního soudu jeho dosavadního místopředsedu Michala Mazance. V říjnu tak nahradí Josefa Baxu, který tomuto soudu šéfoval 15 let, od samého začátku jeho existence. Těleso, silně respektované například i mezi advokáty, přitom vybudovali společně, i Mazanec působil v pozici „druhého muže” soudu celých 15 let.

Baxa se ale proti jeho jmenování novým šéfem už dříve a opakovaně postavil. Se zdůvodněním, že kvůli věku nebude moci absolvovat celý desetiletý mandát, křeslo totiž bude muset opustit už na konci roku 2021. V předvečer jmenování příští hlavy správní justice pak končící předseda vysvětloval v České televizi, že nešlo o nic osobního. Stejně by se prý vyjádřil proti komukoliv jinému, kdo by nemohl celé období dokončit. 

Připomeňme v této souvislosti ale ještě starší Baxův rozhovor, který dal letos v květnu Lidovým novinám. Tam jako jednoho z vhodných kandidátů na nového předsedu označil soudce Soudního dvora Evropské unie Jiřího Malenovského. Ten je přitom o rok starší než Mazanec a Nejvyšší správní soud by tak musel opustit už na konci roku 2020. Že to není osobní, tak lze uvěřit jen těžko.

Baxa jako druhý předseda?

Mazanec nemá před sebou úplně lehkou situaci. Bude muset vyvinout nemalé úsilí, aby soud zůstal pohromadě. Baxa totiž zůstane řadovým soudcem tohoto tělesa. A jako v jakémkoliv jiném pracovním kolektivu se jistě najdou lidé, kteří dále budou uznávat spíše jeho než nového předsedu. A že mají oba šéfové na různé věci jiné názory, se už opakovaně ukázalo. Dokonce se zdá, že se neporozumění spíše prohlubují, než aby tomu bylo naopak.

Budou tedy na Nejvyšším správním soudu působit od října fakticky dva „předsedové”? Nebo dokonce tři? Zkušení pozorovatelé justičního prostředí totiž upozorňují rovněž na to, že se na soudu může velmi lehce objevit ještě třetí klika. Ta, která nebude spokojena ani s Mazancem a ani s Baxou a věci si bude chtít dělat po svém. A své místo si bude muset vybojovat i nová místopředsedkyně tohoto soudu Barbara Pořízková…

I když je Baxův sestup mezi řadové soudce na jednu stranu sympatický, na druhou stranu není důstojný osobnosti jeho formátu. Úspěšný předseda jednoho z vrcholů české justice a odborník respektovaný napříč veřejností i právnickým stavem by měl ideálně po kariérním žebříčku ještě stoupat. Věřme ale, že není všem dnům konec.

Nejde ani tak o to, že si bude muset po dlouhé době zvykat na život bez řidiče či asistentky, jak o tom mluvil v České televizi. Baxa je schopný manažer a je škoda nechat ho „zahálet” jako nefunkcionáře.

Nejvyšší správní soud čekají obtížné časy. Jak v dlouhodobém horizontu, v němž lze předpokládat určité střety s výkonnou mocí, tak i v nejbližší době. V prvním říjnovém víkendu totiž proběhnou komunální a senátní volby a správní soudci do nich určitě budou muset nějak promluvit. A to na základě podání, která jim následně přistanou na stolech.

Ze státních zástupců soudci Nejvyššího soudu

Státní zástupci Radek Doležal a Petr Škvain by se měli příští rok stát novými soudci Nejvyššího soudu. Ve středu je představili předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Šámal už loni mluvil o svém záměru přivést na soud nové lidi, kteří neprošli tradiční soudním kolečkem a nejsou tak kariérními soudci. Tento jeho postoj přitom vzbudil  zvláště v justičním prostředí určité kontroverze, na druhou stranu ale za prostupnost jednotlivých právních profesí většina odborníků pléduje.

Nejvyšší soud tak zpracoval související studii. „Z 25 analyzovaných evropských států jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Belgie neumožňují při obsazování nejvyššího soudu činit výběr z řad státních zástupců, advokátů, akademiků a dalších profesí. Naopak ve Švýcarsku, Švédsku, Nizozemsku, Dánsku, Norsku, Finsku, Estonsku nebo Litvě zdůrazňují potřebu zastoupení tzv. nesoudců při rozhodování nejvyšších soudů,“ uvedl Pavel Šámal.

A podobně mluví i Pavel Zeman: „Považuji justici za jeden celek, do kterého řadím vedle soudů i státní zastupitelství. Jedno bez druhého nemůže fungovat. Proto považuji za velice dobré, abychom také navzájem znali svoji práci – soudce znal práci státního zástupce a naopak. A pak už je logickým vyústěním, že státní zástupce půjde působit na soud, popřípadě soudce půjde na určité období působit na státní zastupitelství. Přispěje to nejen k rozšíření obzorů, ale také ke vzájemné úctě mezi profesemi. Jsou země, kde je tento model běžný, například Německo, Francie, ale i další země, a podle mého mínění to vede k větší profesionalitě a také možná k menšímu formalismu v právu. Proto tuto změnu vítám a jsem rád, že dva velmi schopní, zkušení státní zástupci míří na Nejvyšší soud.“

Vzhledem k tomu, že jak Doležal, tak Škvain již získali doporučení trestního kolegia Nejvyššího soudu, lze očekávat, že by mohli být jeho soudci skutečně brzy jmenováni.

K čemu bude dobré maření spravedlnosti?

Pokračovala také schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci kývli na novelu trestního zákoníku, jejímž prostřednictvím se v právním řádu objeví i nový trestný čin, takzvané maření spravedlnosti. Zjednodušeně se týká předkládání zfalšovaných důkazů.

Takové jednání samozřejmě není v pořádku a zaslouží si postih. Jen je otázkou, jestli to skutečně musí být prostřednictvím další zásadní změny trestního zákoníku a vymezení zcela nového trestného činu.

Už se ale stalo, tak uvidíme, jak s věcí naloží policie a státní zastupitelství a zda přece jen nebude hrozit širší kriminalizace, a to i za chování, které se nakonec ukáže jako nezávadné. Tedy, pokud ještě novelu nevrátí poslancům senátoři.

Advokáti v lázních

Od čtvrtka se do Luhačovic sjíždějí advokáti nejen z České republiky, ale i ze Slovenska či Ukrajiny, a to na oslavy 100. výročí české a slovenské advokacie, které mají připomenout právnické setkání v prvních dnech nově vzniklého státu, jež proběhlo právě v moravských lázních.

V pátek se účastní odborné konference o minulosti, současnosti i budoucnosti jejich profese, v sobotu je pak čeká sportovní a relaxační den. Co zajímavého na akci zaznělo, si brzy přečtete i na INFO.CZ.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818