Snesou se Baxa a Mazanec? Aneb kolik hlav bude mít Nejvyšší správní soud. Týden v právu komentuje Jan Januš | info.cz

Články odjinud

Snesou se Baxa a Mazanec? Aneb kolik hlav bude mít Nejvyšší správní soud. Týden v právu komentuje Jan Januš

Tak už je to oficiální. Prezident Miloš Zeman jmenoval Michala Mazance novým předsedou Nejvyššího správního soudu. Týden v právu byl ale na události daleko bohatší. Dozvěděli jsme se třeba, že na Nejvyšší soud příští rok patrně přijdou dva noví soudci z řad státních zástupců. Do toho poslanci kývli na nový trestný čin maření spravedlnosti. A advokáti se vydali do Luhačovic na stoleté oslavy.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý novým předsedou Nejvyššího správního soudu jeho dosavadního místopředsedu Michala Mazance. V říjnu tak nahradí Josefa Baxu, který tomuto soudu šéfoval 15 let, od samého začátku jeho existence. Těleso, silně respektované například i mezi advokáty, přitom vybudovali společně, i Mazanec působil v pozici „druhého muže” soudu celých 15 let.

Baxa se ale proti jeho jmenování novým šéfem už dříve a opakovaně postavil. Se zdůvodněním, že kvůli věku nebude moci absolvovat celý desetiletý mandát, křeslo totiž bude muset opustit už na konci roku 2021. V předvečer jmenování příští hlavy správní justice pak končící předseda vysvětloval v České televizi, že nešlo o nic osobního. Stejně by se prý vyjádřil proti komukoliv jinému, kdo by nemohl celé období dokončit. 

Připomeňme v této souvislosti ale ještě starší Baxův rozhovor, který dal letos v květnu Lidovým novinám. Tam jako jednoho z vhodných kandidátů na nového předsedu označil soudce Soudního dvora Evropské unie Jiřího Malenovského. Ten je přitom o rok starší než Mazanec a Nejvyšší správní soud by tak musel opustit už na konci roku 2020. Že to není osobní, tak lze uvěřit jen těžko.

Baxa jako druhý předseda?

Mazanec nemá před sebou úplně lehkou situaci. Bude muset vyvinout nemalé úsilí, aby soud zůstal pohromadě. Baxa totiž zůstane řadovým soudcem tohoto tělesa. A jako v jakémkoliv jiném pracovním kolektivu se jistě najdou lidé, kteří dále budou uznávat spíše jeho než nového předsedu. A že mají oba šéfové na různé věci jiné názory, se už opakovaně ukázalo. Dokonce se zdá, že se neporozumění spíše prohlubují, než aby tomu bylo naopak.

Budou tedy na Nejvyšším správním soudu působit od října fakticky dva „předsedové”? Nebo dokonce tři? Zkušení pozorovatelé justičního prostředí totiž upozorňují rovněž na to, že se na soudu může velmi lehce objevit ještě třetí klika. Ta, která nebude spokojena ani s Mazancem a ani s Baxou a věci si bude chtít dělat po svém. A své místo si bude muset vybojovat i nová místopředsedkyně tohoto soudu Barbara Pořízková…

I když je Baxův sestup mezi řadové soudce na jednu stranu sympatický, na druhou stranu není důstojný osobnosti jeho formátu. Úspěšný předseda jednoho z vrcholů české justice a odborník respektovaný napříč veřejností i právnickým stavem by měl ideálně po kariérním žebříčku ještě stoupat. Věřme ale, že není všem dnům konec.

Nejde ani tak o to, že si bude muset po dlouhé době zvykat na život bez řidiče či asistentky, jak o tom mluvil v České televizi. Baxa je schopný manažer a je škoda nechat ho „zahálet” jako nefunkcionáře.

Nejvyšší správní soud čekají obtížné časy. Jak v dlouhodobém horizontu, v němž lze předpokládat určité střety s výkonnou mocí, tak i v nejbližší době. V prvním říjnovém víkendu totiž proběhnou komunální a senátní volby a správní soudci do nich určitě budou muset nějak promluvit. A to na základě podání, která jim následně přistanou na stolech.

Ze státních zástupců soudci Nejvyššího soudu

Státní zástupci Radek Doležel a Petr Škvain by se měli příští rok stát novými soudci Nejvyššího soudu. Ve středu je představili předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Šámal už loni mluvil o svém záměru přivést na soud nové lidi, kteří neprošli tradiční soudním kolečkem a nejsou tak kariérními soudci. Tento jeho postoj přitom vzbudil  zvláště v justičním prostředí určité kontroverze, na druhou stranu ale za prostupnost jednotlivých právních profesí většina odborníků pléduje.

Nejvyšší soud tak zpracoval související studii. „Z 25 analyzovaných evropských států jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Belgie neumožňují při obsazování nejvyššího soudu činit výběr z řad státních zástupců, advokátů, akademiků a dalších profesí. Naopak ve Švýcarsku, Švédsku, Nizozemsku, Dánsku, Norsku, Finsku, Estonsku nebo Litvě zdůrazňují potřebu zastoupení tzv. nesoudců při rozhodování nejvyšších soudů,“ uvedl Pavel Šámal.

A podobně mluví i Pavel Zeman: „Považuji justici za jeden celek, do kterého řadím vedle soudů i státní zastupitelství. Jedno bez druhého nemůže fungovat. Proto považuji za velice dobré, abychom také navzájem znali svoji práci – soudce znal práci státního zástupce a naopak. A pak už je logickým vyústěním, že státní zástupce půjde působit na soud, popřípadě soudce půjde na určité období působit na státní zastupitelství. Přispěje to nejen k rozšíření obzorů, ale také ke vzájemné úctě mezi profesemi. Jsou země, kde je tento model běžný, například Německo, Francie, ale i další země, a podle mého mínění to vede k větší profesionalitě a také možná k menšímu formalismu v právu. Proto tuto změnu vítám a jsem rád, že dva velmi schopní, zkušení státní zástupci míří na Nejvyšší soud.“

Vzhledem k tomu, že jak Doležel, tak Škvain již získali doporučení trestního kolegia Nejvyššího soudu, lze očekávat, že by mohli být jeho soudci skutečně brzy jmenováni.

K čemu bude dobré maření spravedlnosti?

Pokračovala také schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci kývli na novelu trestního zákoníku, jejímž prostřednictvím se v právním řádu objeví i nový trestný čin, takzvané maření spravedlnosti. Zjednodušeně se týká předkládání zfalšovaných důkazů.

Takové jednání samozřejmě není v pořádku a zaslouží si postih. Jen je otázkou, jestli to skutečně musí být prostřednictvím další zásadní změny trestního zákoníku a vymezení zcela nového trestného činu.

Už se ale stalo, tak uvidíme, jak s věcí naloží policie a státní zastupitelství a zda přece jen nebude hrozit širší kriminalizace, a to i za chování, které se nakonec ukáže jako nezávadné. Tedy, pokud ještě novelu nevrátí poslancům senátoři.

Advokáti v lázních

Od čtvrtka se do Luhačovic sjíždějí advokáti nejen z České republiky, ale i ze Slovenska či Ukrajiny, a to na oslavy 100. výročí české a slovenské advokacie, které mají připomenout právnické setkání v prvních dnech nově vzniklého státu, jež proběhlo právě v moravských lázních.

V pátek se účastní odborné konference o minulosti, současnosti i budoucnosti jejich profese, v sobotu je pak čeká sportovní a relaxační den. Co zajímavého na akci zaznělo, si brzy přečtete i na INFO.CZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud