Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sorry, makaku, ta fotka není tvoje. Zvířata nemají autorská práva. Zatím? Komentář Jana Januše

Sorry, makaku, ta fotka není tvoje. Zvířata nemají autorská práva. Zatím? Komentář Jana Januše

Je nám líto, Naruto, vzkázala na Facebooku CNN známému makakovi poté, co americký odvolací soud potvrdil, že opice nedrží autorská práva na vlastní selfie. Justice tak ve výjimečném sporu ponechala právo v dosavadních mantinelech. Zvířata sice mají stále lepší postavení, autorství jim ale nenáleží. Je však otázkou, zda se tento přístup udrží také do budoucna. I  třeba vzhledem k probíhající diskusi o právech robotů. S právy se ale musí pojit také povinnosti a odpovědnost. Třeba i oné opice za krádež fotoaparátu?

Jak připomíná právě CNN, fotograf David John Slater pracoval před sedmi lety v Indonésii. Makak Naruto mu tehdy sebral foťák a nacvakal si pár selfíček. Opici by to asi bylo jedno, ale její práva začala hájit organizace PETA a soudila se o to, komu dané fotografie vlastně náleží a kdo by za ně měl dostávat peníze. Kauzu ale vlastně otevřel spor mezi Slaterem a Wikipedií o použití opičího selfií a o to, zda obrázek vůbec kryjí nějaká práva. Jinými slovy o to, zda jej může Wkipedia volně používat.

Slater a PETA už se ale loni domluvili, fotograf má dávat čtvrtinu těchto příjmů na indonéská stanoviště makaků. Odvolací soud ale nyní rozhodl, že opice autorská práva skutečně nedrží a potvrdil tak dřívější postoj nižšího soudu. „Tato opice - a všechna zvířata, protože nejsou člověkem - nemají statutární postavení podle autorského zákona. Potvrzujeme proto rozsudek okresního soudu,” citují americká média, mezi nimi například i The Hollywood Reporter, soudce Carlose Beu.

Čistě právním pohledem je zcela logické, že onen zubící se makak nedisponuje autorskými právy, odporovalo by to základním východiskům současného práva i jeho faktickému stavu, a to bez ohledu na jednotlivé národní rozdíly i na to, jak jsou pro daný právní systém důležité precedenty. Co ale platí v současnosti, nemusí nutně platit do budoucna.

Smysly nadaný živý tvor

Zvířata totiž mají stále lepší postavení, naplno jim ho přiznal i nový občanský zákoník a tento jeho paragraf: „Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.”

Důležitá je rovněž ochrana zvířat, například v trestním zákoníku. V poslední době se diskutuje o zpřísnění postihu za jejich týraní. Že by ale zvířata něco vlastnila? To ne.

Do toho se však s rychle postupujícím vývojem umělé inteligence stále hlasitěji debatuje o právech robotů. Zatím je to sice jen představa podobající se vědecko-fantastickým knihám a filmům, ale budou třeba jednou volit?

„Z dnešního pohledu to považuji za zcestné. Neměli bychom se odprostit od toho, že to jsou neživé stroje. I když v Asii se již mluví o tom, že by v budoucnu mohly existovat tři kategorie existence: neživé, živé bytosti a právě roboti. Tato třetí kategorie by mohla reagovat i na takzvané hybridní roboty, obsahující prvky živých organismů. Myslím si ale, že robot by měl zůstat strojem, jinak bychom se museli bavit nejen o právu na majetek a jemu odpovídající povinnosti k náhradě škody, ale o celém katalogu práv. Nejde jen o volební právo, ale třeba i o právo na odpočinek či socializaci. Také o pracovní ocenění, pokud by roboti měli mít majetek. I ekonomicky by to ale bylo zvláštní, z čeho by pak pramenila motivace zaměstnávat roboty? Také tyto otázky ale budeme muset v souvislosti s vývojem promýšlet,” popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Linda Kolaříková, oceněná za svou práci Odpovědnosti (za) robota titulem právní talent roku 2017.

Až půjdou opice do vězení…

Naráží přitom na zcela zásadní souvislost. Nejde jen o práva, ale také o povinnosti a tím pádem rovněž o odpovědnost.

Pokud by se nám například nelíbilo, že zvířata a ani roboti práva nemají, ale jiní „nelidé”, totiž právnické osoby, například obchodní společnosti, družstva, města či kraje, jimi disponují, musíme k tomu dodat, že samozřejmě mají i povinnosti. A odpovídat mohou rovněž vůbec nejpřísněji, totiž trestněprávně. Dopadá na ně totiž zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim.

Tak tedy, pokud jednou přiznáme zvířatům autorská práva, musíme jim přiznat taktéž povinnosti. Když se vrátíme zpátky k makakovi Narutovi, mohly by mít jeho selfie další zajímavou právní souvislost. Neukradl náhodou, alespoň na chvíli, onen fotoaparát? Určitě nebyl úplně levný, pokud by to samé udělal člověk, nejednalo by se o trestný čin?

Na dálku už to nedokážeme posoudit. Opice ve vězení, to už je ale dosti absurdní představa. Nebo není? Raději toho nechme, nebo bychom mohli začít řešit, jestli přece jen jednou nebudeme žít na Planetě opic.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1