Soud s Kydalkou byl odročen již napotřetí. Čtvrtý pokus proběhne v září | info.cz

Články odjinud

Soud s Kydalkou byl odročen již napotřetí. Čtvrtý pokus proběhne v září

Soud s Kydalkou byl odročen již napotřetí. Čtvrtý pokus proběhne v září
 

Nejvyšší správní soud ani na třetí pokus neprojedná kárnou žalobu na pražského soudce Kamila Kydalku, podanou kvůli jeho výrokům o amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. Plánované středeční jednání odročil soud na 26. září, a to na žádost Kydalky kvůli zdravotnímu stavu jeho advokáta.

Kárný senát měl žalobu projednat už na konci února, tehdy se ale Kydalka omluvil ze zdravotních důvodů. Další jednání mělo být v březnu, Kydalka však podal námitku podjatosti vůči předsedovi senátu Jakubu Camrdovi.

Nejvyšší správní soud v dubnu rozhodl, že Camrda podjatý není a svolal další jednání na 20. června. Ani tentokrát ale veřejné projednávání kárné žaloby nezačne.

Žalobu podal na Kydalku předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Důvodem bylo to, jakým způsobem kritizoval pro SeznamZprávy Klausovo amnestijní rozhodnutí a jeho domnělé pozadí. Podle Kydalky měl aboliční článek amnestijního rozhodnutí pomoci konkrétním lidem a mimo kamery Kydalka prý sdělil reportérce Sabině Slonkové domněnku, kdo si abolici - tedy zastavení vleklých trestních stíhání - objednal a kolik zaplatil. Šlo prý o 300 milionů korun, důkazy ale podle zveřejněné reportáže nezazněly.

Kydalka už dříve stanul před kárným senátem kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, žádný postih mu neuložil. Jako dostatečný trest hodnotil samotné projednání kárné žaloby. Kydalka vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a obrátil se na Ústavní soud.

Podle něj Kydalka skutečně porušil povinnost zdrženlivosti, která představuje zvláštní omezení svobody projevu u soudců. Představitelé justice si musí uchovávat odstup od politické soutěže, a to na jakékoliv úrovni, zdůraznil Ústavní soud. Kydalka si poté stěžoval u Evropského soudu pro lidská práva, který ale podle České justice odmítl jeho stížnost jako nepřípustnou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud