Články odjinud

Soudkyně měla vztah s Peltou, pak rozhodovala ve sporu fotbalových funkcionářů. Teď může přijít o místo

Soudkyně měla vztah s Peltou, pak rozhodovala ve sporu fotbalových funkcionářů. Teď může přijít o místo

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal navrhl kárnému senátu, aby odvolal z funkce pražskou soudkyni Sylvu Mašínovou. V minulosti měla blízko k fotbalovému funkcionáři Miroslavu Peltovi. Přes možnou podjatost pak v roce 2016 rozhodovala ve sporu tehdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra, Dagmar Damkové a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. Navíc jej podle Šámala řešila zaujatě.

Klientelismus do soudnictví nepatří, řekl Šámal, který svou pravomoc podat kárnou žalobu využil vůbec poprvé. "Považuji to vedle podplácení či úplatkářství za největší přestoupení činnosti a regulí toho, jak má soudce vystupovat," řekl na adresu Mašínové.

Soudkyně připustila, že před lety měla krátký vztah s Peltou. Skončil prý ale několik let před tím, než řešila spor fotbalových funkcionářů. "Žádná intimita už v tom dávno nebyla," zdůraznila Mašínová.

Osobně prý Berbra ani Kovaříka neznala, neměla na výsledku jejich sporu žádný zájem, Pelta podle ní s kauzou nijak přímo nesouvisel. Znalost fotbalového prostředí podle ní neznamená, že jako soudkyně nemůže řešit podobný spor. Hluboce věřící soudce také může rozhodovat o církevních restitucích, uvedla.

Šámalovu žalobu a stejný podnět předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Michaely Wenzlové dnes začal řešit kárný senát Nejvyššího správního soudu. Mašínová nyní nemůže soudit, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ji dočasně zprostil výkonu funkce.

Berbr a Damková žalovali Kovaříka kvůli jeho kritickým výrokům v médiích, chtěli od něj omluvu. Mašínová civilní spor rozhodla ve prospěch žalobců. Odvolací Městský soud v Praze ale verdikt zrušil a Mašínovou zkritizoval za to, že nedala prostor důkazům navrženým Kovaříkem. Rovnou pak věc přidělil jinému soudci.

Vazby Mašínové s Peltou, od kterého před lety dostávala třeba zahraniční zájezdy nebo lístky na fotbal, prověřovala i policie. Trestný čin nezjistila, materiály ale předala potenciálním kárným žalobcům. Pravomoc podat žalobu pak využil nejprve Šámal, poté i Wenzlová.

 

Články odjinud