Stav nouze zpřísňuje tresty. Za procházku teď nemocnému hrozí i několikaleté vězení | info.cz

Články odjinud

Stav nouze zpřísňuje tresty. Za procházku teď nemocnému hrozí i několikaleté vězení

ANALÝZA JANA JANUŠE | Vláda v posledních hodinách přistoupila k bezprecedentním zákazům a omezením. Nikdo ale nechce zcela přímo odpovědět na otázku, co všechno hrozí za jejich porušení. I když se ve veřejném prostoru řeší „biče“ v podobě milionových pokut a možných trestněprávních sankcí, současná usnesení vlády bychom měli i z právního pohledu chápat především jako apel na zdravý lidský rozum a solidární chování, přesně tak jak o tom mluví ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Žádné drakonické postihy nelze, až na případné nejkřiklavější porušení pravidel, v aktuální situaci očekávat.

Říká se, že právo často pokulhává za realitou a že oproti ní mívá zpoždění. Na právních opatřeních souvisejících s koronavirovou pandemií je to skutečně výrazně znát. Usnesení vlády jsou v mnoha věcech nejasná a děravá, v některých aspektech jdou až proti sobě.

Už během víkendu vyvstalo množství otázek ohledně uzavřených obchodů a omezení jednotlivých služeb. Například podle jednoho ze spoluautorů občanského zákoníku Petra Bezoušky měly být podle znění opatření vlády uzavřeny rovněž pojišťovny, směnárny či banky, i když ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdilo opak. „Jde o prodej (poskytování) služeb v provozovně,“ uvedl Bezouška o víkendu na Facebooku.

Nejinak je tomu u pravidel vyhlášených krátce před včerejší půlnocí. Zákaz volného pohybu osob, tak jak jej vymezuje usnesení vlády č. 85/2020 Sb., obsahuje tolik různých výjimek, že bude bohužel velmi snadné jej, zejména v případě jednotlivců, obcházet. Lidé by k nim ale měli přistoupit tak, že jsou patrně důvodné a je vhodné je dodržovat i bez přímo hrozících sankcí.

Důvody pohybu jednotlivců v současnosti patrně nikdo jasně nezkontroluje, respektive nedokáže jim, že nejsou venku z některé z dovolených výjimek. Dá se tak očekávat, že zmíněné vládní usnesení poslouží zejména k „rozpouštění“ případných nežádoucích shromáždění osob, k němuž nebude v současném nouzovém stavu žádný relevantní důvod. Policisté budou pravděpodobně takovéto hloučky vyzývat k tomu, aby se rozešly, vzhledem ke včerejším vyjádření ministrů by je ale nemuseli nikterak postihovat, patrně je pouze napomenou, pokuty tak ve většině případů nepadnou.

Jiná situace ale bude zejména u nemocných, kteří by se rozhodli současná pravidla nedodržovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž v noci rovněž připomněl, že od pátku 13. března může být ve hře i případný trestní postih za šíření nemoci COVID-19. Jde o paragrafy 152 a 153 trestního zákoníku a trestné činy „šíření nakažlivé lidské nemoci“ a „šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti“.

Velmi přísné tresty nyní hrozí nejen těm, kteří budou tuto nemoc šířit úmyslně (tedy například budou vědět, že jí trpí a schválně se vydají mezi lidi, aby je nakazili), ale rovněž těm, kteří se jejího šíření dopustí z nedbalosti. Všechny případy by se posuzovaly individuálně, vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu i narůstajícím problémům, stejně jako vysoké úmrtnosti v jiných evropských zemích, se ale k nim bude patrně přistupovat spíše přísněji než naopak.

Za úmyslné šíření nemoci tak hrozí až 12 let vězení, za nedbalostní 10. „I s ohledem na výše uvedené Nejvyšší státní zastupitelství vyzývá k odpovědnému přístupu všechny osoby nemocné COVID-19, osoby vykazující příznaky tohoto onemocnění a další tzv. rizikové osoby,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Případný trestní postih bude ale v tuto chvíli přísnější i u dalších trestných činů, a to právě vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu. „Vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem a šířením onemocnění COVID-19 (způsobené koronavirem SARS-COV-2) odůvodňuje užití obecné přitěžující okolnosti uvedené v § 42 písm. j) trestního zákoníku, tedy pachatel spáchal trestný čin za krizové situace, živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život, veřejný pořádek nebo majetek, anebo na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace,“ uvedl rovněž Pavel Zeman.

„Podle názoru Nejvyššího státního zastupitelství je spáchání trestného činu v rámci vyhlášeného nouzového stavu okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby u některých trestných činů: šíření nakažlivé lidské nemoci, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, krádež, zpronevěra, podvod, lichva, šíření poplašné zprávy,“ vypočítává nejvyšší státní zástupce a související paragrafy vysvětluje na konkrétním příkladu:

„Pokud se pachatel dopustí za běžného stavu krádeže vloupáním do stánku s potravinami a odcizí zboží v hodnotě 500 korun, hrozí mu trest odnětí svobody v sazbě až dva roky. Pokud se obdobného jednání dopustí v současné době, tedy během vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu trest odnětí svobody v sazbě dvě léta až osm let.“

Nejvyšší státní zastupitelství tak slovy Pavla Zemana „apeluje na všechny osoby, aby nezneužívaly krizové situace, byly solidární a neztěžovaly boj celé společnosti a jednotlivých osob s onemocněním COVID-19“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud