Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach z Václava Klause a bruselská ambasáda na kraji města. Cesty k Evropě Michala Tomáška 7

Strach z Václava Klause a bruselská ambasáda na kraji města. Cesty k Evropě Michala Tomáška 7
 

Jedním z důsledků rozdělení československé federace bylo i dělení jejího majetku mezi oba nástupnické státy. Do něho přirozeně spadaly i objekty zastupitelských úřadů v zahraničí. V Bruselu byl klíčovou budovou dům na Avenue Adolphe Buyl. Byl postaven k příležitosti Světové výstavy 1958 a v době mého příjezdu do Bruselu tam sídlilo velvyslanectví, jedno patro zaujímala Mise při ES a zbytek budovy byl využíván k bydlení. Já sám jsem obýval terasový byt v nejvyšším patře. Bylo to bydlení příjemné s výhledem na město a hlavně do práce po schodech dolů.

Dohodou se Slovenskem připadl tento dům nám, a to výměnou za dosavadní rezidenci federálního velvyslance. Kromě toho nastala perspektiva rozšiřování našeho zastoupení, a tak byl pronajat zámeček v bruselské okrajové čtvrti Uccle. Sám bych do rekonstrukce budovy, která mi nepatří, asi neinvestoval zhruba v její hodnotě, leč stalo se. Ještě na podzim 1992 prohlásil poslední federální ministr zahraničí Jozef Moravčík, zvaný též „zimní ministr“, že „táto budova pre Slovákov nebude“.

O investici se zajímala i ministryně kontroly Květoslava Kořínková. Jednou dokonce vstoupila i do mé kanceláře a ptala se mě na okolnosti pronájmu tzv. „zámečku“. Ty jsem ovšem neznal, znát nemohl a ani nechtěl. Rekonstrukce budovy skončila koncem prázdnin 1993, a tak jsme se mohli stěhovat. Včetně nového velvyslance při ES Josefa Kreutera, který mi v osobním rozhovoru naznačil obavu, zda k nám bude vůbec někdo chodit na společenské podniky, když široko daleko nebylo žádné dopravní spojení. Kromě příjezdu osobním automobilem. Byl to zvláštní pocit, když jsem každý den vyjížděl ze svého bytu na Avenue Adolphe Buyl ven z města do práce „v polích“ a v protisměru potkával kolony aut s těmi, kdo naopak z periférie mířili do centra.

Ať to bylo se „zámečkem“ jakkoliv, nikdo se ho neodvážil ukázat premiéru Václavu Klausovi, který měl zavítat na návštěvu Belgie. V programu bylo naplánováno i setkání s předsedou Evropské komise Jacquesem Delorsem. S Delorsem jsem měl příležitost se seznámit při příležitosti předání pověřovacích listin velvyslancem Kreuterem 24. listopadu 1993. Tento významný francouzský ekonom, politik, minstr financí a přítel Françoise Mitterranda v převážné části rozhovoru s námi vyprávěl o své vášni k filmu. Chtěl prý kdysi být filmařem, dokonce filmovým režisérem. Stěnu jeho pracovny zdobily filmové plakáty v čele s plakátem slavného filmu Orsona Wellese Občan Kane. Všeobecně byla též známa animozita pánů Václava Klause a Jacquese Delorse. Když jsem o pár let později na jedné konferenci položil Delorsovi otázku ohledně Klausových pochybností o měnové unii, vyslechl jsem tirádu kritiky na českou ekonomiku a Klause jako jejího konstruktéra.

Nevím, zda skutečně z animozity k Jacquesi Delorsovi měla Klausova návštěva dramatický průběh. Nejdříve měl navštívit belgické instituce a náš program byl až odpolední. Tedy jsem si přispal, ale když jsem sestoupil do garáže, byla plná aut ambasády: Václav Klaus na poslední chvíli návštěvu zrušil. Maně jsem si vzpomněl, jak někdy v roce 1987 Michail Gorbačov napínal tehdejší československou garnituru, když návštěvu Prahy v předvečer odřekl. Klausova cesta do Bruselu se nakonec uskutečnila až 10. března 1994, včetně setkání s Delorsem. Dle mého názoru bylo velmi profesionální a korektní. Bylo to moje první, ovšem nikoliv poslední, setkání s Václavem Klausem „naživo“ a zmíním se o následující drobné příhodě.

Šéf protokolu Komise Marcello Burattini mě požádal, abych po skončení jednání Klaus-Delors zavedl Václava Klause na „doorstep briefing“ s akreditovanými novináři. Jako, krom velvyslance Kreutera, jediný francouzštinář mezi našimi diplomaty jsem totiž vykonával navíc funkci tiskového mluvčího (plat mi zdvojit zapomněli). Podle subordinace jsem Burattiniho žádost ohlásil velvyslanci, ale ten se zdráhal změnu programu premiérovi oznámit. Nevěřil jsem, že by se bál. Vždyť byli staří známi ještě z dob prognostického ústavu. V poslední minutě jsem se odhodlal a oslovil Václava Klause sám. Velmi vlídně a ochotně minutovník změnil a novináře sobě vlastním způsobem oslovil. Tehdy všeobecně panující „strach z Klause“ byl přehnanou veličinou. Určitě byl netolerantní k servilním a hloupým podnětům, ale profesionalitu uměl ocenit. Také vůči unijním partnerům jednal jako rovný s rovnými. Možná to chtěl dát najevo i svojí odloženou návštěvou. Určitě by si nenechal líbit to, co například Josef Zieleniec, kterého před podpisem Asociační dohody v Lucemburku 4. října 1993 nechali evropští úředníci čekat v nějaké kanceláři.

Prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc. je proděkanem Právnické fakulty UK v Praze, vedoucím jejího katedry evropského práva a profesorem tohoto oboru.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1