Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strašák jménem Diag Human: V Lucembursku začíná soud o nároky firmy vůči Česku, jde o 13,5 miliardy

Strašák jménem Diag Human: V Lucembursku začíná soud o nároky firmy vůči Česku, jde o 13,5 miliardy

„Ministerstvo zdravotnictví ČR může potvrdit, že na den 17. 5. 2018 bylo nařízeno jednání před Nejvyšším soudem v Lucembursku ve věci kasační stížnosti podané Českou republikou. Další postup řízení ani datum rozhodnutí ve věci samé zatím nejsou známy,“ potvrdila pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Peníze na českých účtech

I když kasační stížnost proti pravomocnému rozsudku z loňského dubna nemá odkladný účinek a Diag Human již vloni nechal vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku obstavit, Česko zatím v Lucembursku o žádné peníze nepřišlo.

„O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,“ komentoval to již v loňském roce mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Jde tedy pravděpodobně o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.

Zmrazené účty má Česko v Lucembursku i u Clearstream Banking. Jde o jednu z hlavních světových organizací, skrze které vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky. Ani zde ale Česko o žádné peníze dosud nepřišlo.

„Česká republika činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů. Bližší informace nelze s ohledem na probíhající řízení podat,“ říká mluvčí Štěpanyová.

Aktuální částka, jíž si Diag Human nárokuje, je 13,5 miliardy korun. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu korun.

Právní zástupce Diag Human v Česku Jan Kalvoda nechtěl téma nyní komentovat.

Jako v Rakousku?

Spor Diag Human s Českem začal v Lucembursku už v roce 2011. Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu „o výkonu cizích rozhodčích nálezů“.

Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.

Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že nic podobného by se ani v případě neúspěchu kasační stížnosti nemělo opakovat.

„Rozhodnutí lucemburského Nejvyššího soudu se vztahuje pouze k otázce uznání sporného rozhodčího nálezu z roku 2008 pro území Lucemburska a týká se případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Od ledna 2017 však platí nařízení EU o „evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech“ a není proto vyloučeno, že by se Diag Human pokusil o exekuci českého majetku (zejména finančních účtů) i mimo Lucembursko.

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.

Kromě toho zahájila Diag Human s Českou republikou i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic.

Diag Human versus Česká republika v Lucembursku

  • dne 10. 8. 2011 vydal lucemburský prvoinstanční soud na návrh Diag Human rozhodnutí, kterým prohlásil Rozhodčí nález (verdikt z roku 2008 přiznávající Diag Human více než 10 miliard korun, pozn. red.) za vykonatelný na území Lucemburska.
  • tentýž soud vydal na návrh Diag Human dne 15. 9. 2011 příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.
  • proti rozhodnutí o výkonu Rozhodčího nálezu podala ČR odvolání
  • v případě obstavení účtů navrhla ČR zrušení blokace, ovšem soud rozhodující o věci ve zkráceném řízení návrh na zrušení blokace dne 22. 6. 2012 zamítl; soud však vyhověl požadavku ČR, aby obstavení účtů bylo alespoň omezeno pouze na vymáhanou částku € 419 734 449.
  • dne 6. 10. 2016 proběhlo jednání soudu, na kterém odvolací soud v Lucembursku projednání případu uzavřel. Termín vydání rozhodnutí soudu byl stanoven původně na 22. 12. 2016, následně byl ale soudem postupně třikrát odložen.
  • rozsudek byl zveřejněn 27.4. 2017, potvrzením původního verdiktu
  • Česká republika podala kasační stížnost k Nejvyššímu soudu v Lucembursku
  • jednání o stížnosti bylo nařízeno na 17. 5. 2018

Text původně vyšel na webu Hlidacipes.org

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1