Sváček, nebo Dörfl? O šéfovi pražského vrchního soudu bude jasno v září, v komisi zasedne i Šámal | info.cz

Články odjinud

Sváček, nebo Dörfl? O šéfovi pražského vrchního soudu bude jasno v září, v komisi zasedne i Šámal

Byla to jedna z hlavních obav protestujících proti nástupu Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti (za ANO). Že se blíží výměny předsedů krajských a rovněž obou vrchních soudů a nová šéfka resortu by je, třeba kvůli zájmům premiéra Andreje Babiše (ANO), mohla ovlivňovat. Zdá se, že takové obavy ale byly liché. Podle potvrzených informací INFO.CZ má být o novém jménu jasno už v září a na jeho výběru se má podílet i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Ministerstvo spravedlnosti má v tomto dlouhodobou a ne zcela pochopitelnou strategii spočívající ve zveřejňování naprostého minima informací. Už výběr nového předsedy Vrchního soudu v Olomouci tak proběhl ještě před letními prázdninami v naprosté tichosti. Připomeňme, že od října by se měl nástupcem končícího šéfa soudu Roberta Grygy stát jeho dosavadní místopředseda Václav Čapka. Žádný skandál se tak nekonal, Čapka byl jediným zájemcem o danou funkci a jeho postup je zcela logický.

Naprosto standardně se podle všeho nyní vybere taktéž nový šéf Vrchního soudu v Praze. Na rozdíl od již proběhlého a spíše nevýrazného výběrového řízení, se ale o místo v Praze utkají dvě těžké váhy tuzemského soudnictví.

Sváček, nebo Dörfl?

Jak již dříve napsala Česká justice, o funkci předsedy druhého ze dvou vrchních soudů v zemi se ucházejí jeho současný místopředseda a bývalý šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček a předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl, který právě u pražského vrchního soudu před svým odchodem na sever Čech rovněž působil.

Tato jména potvrzují i informace, které má k dispozici INFO.CZ. Již dříve jsme také popsali, že větší šance má podle všeho Dörfl, oba kandidáti jsou ale velmi kvalitní a pro Vrchní soud v Praze by oba byli skvělou volbou. Podle informací INFO.CZ výběrová komise patrně rozhodne během září. Má přitom poměrně dost času, současný předseda Jaroslav Bureš bude totiž ve své funkci až do začátku příštího roku.

„Platí, že výběrové řízení by se mělo uskutečnit začátkem září. Složení výběrové komise před samotným výběrovým řízením se zveřejňovat nechystáme, ale učiníme tak po jeho skončení. Paní ministryně již potvrdila, že v ní mimo jiné zasedne předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal,“ uvedl pak v pondělí na dotazy INFO.CZ tiskový mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Obsazení místa předsedy Vrchního soudu v Praze je pro českou justitici velmi důležitý moment. Na INFO.CZ se mu proto budeme v příštích týdnech opakovaně věnovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud