Krize stavebního práva se letos nezlepší. Přepsat zákon během jednoho roku je příliš ambiciózní, říká advokát Jakub Štilec

Nový stavební zákon ještě ani nezačal platit a nová vláda už ho plánuje významně přepracovat. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš má v plánu vše stihnout do roka. Podle Jakuba Štilce, řídícího partnera advokátní kanceláře Štilec & Partners, takový plán není reálný. Krize na poli stavebního práva se podle něj během letošního roku nezlepší.

Příčina krize v oblasti stavebního práva není podle advokáta Jakuba Štilce jen jedna. Bez kvalitní stavební legislativy se podle něj nepohneme z místa. Problémy se navíc budou stupňovat: „Skutečné negativní důsledky krize bydlení se projeví až v oblasti nájmů. Jak se stává vlastní bydlení nedostupným, roste poptávka po nájmech a tím i jejich cena. O to více pak vyvstává potřeba komplexního řešení otázky sociálního bydlení jako poslední záchrany pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Zákon o sociálním bydlení však nemáme, což je velký rest předchozích vlád za posledních patnáct let,“ říká Štilec v rozhovoru pro INFO.CZ.

Dostupnost vlastního bydlení se v České republice letos podle posledních průzkumů opět zhoršila. Třeba v Praze se za průměrný byt vydá v Evropě rekordních 16 ročních platů. Co by mohlo situaci zlepšit? Zrychlení povolovacích řízeních?

To určitě ano, ale problém zdaleka není jen v délce povolovacích procesů nebo celkově v nekvalitě českého stavebního práva, jak by se mohlo zdát. Jsou tu i jiné příčiny. Česká republika je atraktivní zemí, turisticky i pracovně. V cenách bytů se projevuje celková hospodářská situace, do nedávna nízké sazby hypoték, rostoucí míra inflace, ceny pozemků, stavebních materiálů a mnoho jiných faktorů. Délka a složitost povolovacích procesů je skutečně neúnosná a může za ni z velké části nekvalitní právní úprava, tedy konkrétně dosluhující stavební zákon. Ale vyřešit se toho musí daleko více.

Jakkoli je skvělé slyšet ministra Bartoše, že nový stavební zákon bude připraven do roka, obávám se, že je to plán možná příliš ambiciózní.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může za příliš zdlouhavý povolovací proces nekvalitní právní úprava?
  • Zachrání nás státní družstevní byty?
  • Jak zlepšit dostupnost bydlení nejen v Praze?
  • A je soukromý sektor ve výstavbě efektivnější?
sinfin.digital