S rozvodem ještě pár měsíců počkejte. Hádky v karanténě o rozpadu vztahu nesvědčí, říká Kovářová

Bývalá ministryně spravedlnosti, nyní hlavně advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová běžně přechází z jedné aktivity do druhé. Není tak divu, že i během koronavirové krize stihla jednu novou knihu vydat a druhou dopsat. Už tradičně se v nich zabývá lidskými a rodinnými vztahy. Vedle toho také například řídila Koroporadnu Unie rodinných advokátů, která zodpověděla tisíce právních dotazů. „Krize je jako lupa, vždycky zdůrazní, co v člověku je. Pokud je přívětivý a laskavý, ukáže se tato povaha i v krizi. Je-li ustrašený, stane se z něj bázlivý a neurotický jedinec,“ říká v rozhovoru, který vznikl pro Magazín „I“ a z něhož přinášíme ukázku.

Během koronavirové krize jste začala psát novou knihu. O čem bude?

Kniha má pracovní název Příručka pro přežití v rodině. Už je hotová, nyní se dokončují korektury. Napsala jsem ji s profesorem Maximiliánem Kašparů. Obsahuje 11 typických rodinných příběhů, jejich právní posouzení, rady do života a pohled psychiatra a kněze na složité rodinné otázky. Vyjde v nakladatelství Mladá fronta někdy před Vánocemi. Je to docela jiná kniha, než jaké jsem v minulosti psala. Psaní mě velmi bavilo a kniha vznikla rychleji, než jsem čekala. Trochu příběh a trochu poučení pro veřejnost. Jsem zvědavá, jak ji čtenáři přijmou.

Máte teď na psaní víc času? Neboli daří se vám současnou krizi využít i tvůrčím způsobem?

Paradoxně mi čas spíše chybí. Jsem akční člověk, prakticky nikdy neodpočívám. Jakmile skončím jednu práci, okamžitě si vymyslím další. Od počátku nouzového stavu mám jako rodinný advokát spoustu práce, jen s tím rozdílem, že ji poskytuji z domova, po telefonu, prostřednictvím elektronické komunikace a tak podobně. Mám pocit, že těch sedm týdnů uběhlo velmi rychle. Dvakrát týdně jsem jezdila do Prahy a vyřizovala věci, maily, dotazy a úkoly, které souvisely s mou činností pro Českou advokátní komoru nebo Unií rodinných advokátů.

Ústava funguje. Vláda si ani v krizi nemohla dělat, co chtěla, říká právník Preuss

Zbytek času jsem věnovala Koroporadně, psaní knih, domácnosti, dětem, nákupům a cestám za mou matkou a procházkám se psem. S kolegy pracujeme na druhém vydání knihy Rétorika pro advokáty, pro Středisko západočeských spisovatelů připravuji sborník Žena, s režisérem Tomášem Magnuskem a mnoha zajímavými osobnostmi jsme natočili výzvu Oživíme Česko. Pořád mám co dělat, i když mi z diáře na březen až červen vypadla spousta zajímavých akcí, autogramiád, konferencí i přednášek.

Během krize vám ale také vyšla ještě jiná kniha, a to Matkovražedkyně. Ovlivnila současná situace nějak její vydání?

Detektivka Matkovražedkyně je od května v prodeji. Nouzový stav zbrzdil její vydání a zejména křty a autogramiády, které s ní měly být spojené. Plánovala jsem několik akcí na květnovém knižním veletrhu Svět knihy, ale podobně jako jiné akce byl zrušen. Nevím tedy, jak to s knihou bude vypadat. Mrzí mě to, protože je to moje citová záležitost. Jde o detektivku o třech dcerách a mrtvé matce a ironicky v ní popisuji složitý vztah matek a dcer. Doufám, že nakonec přijde rozvolnění, knihu budu moci svým čtenářům představit, a že se bude dobře prodávat. Volně navazuje na Mrtvou z golfového hřiště a Smrt v justičním paláci.

Bojím se paniky, kterou vyvolá podzimní nachlazení. Zemi už ale zavřít nesmíme, říká Zima

SDÍLET
sinfin.digital