S rozvodem ještě pár měsíců počkejte. Hádky v karanténě o rozpadu vztahu nesvědčí, říká Kovářová

Jan Januš

Bývalá ministryně spravedlnosti, nyní hlavně advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová běžně přechází z jedné aktivity do druhé. Není tak divu, že i během koronavirové krize stihla jednu novou knihu vydat a druhou dopsat. Už tradičně se v nich zabývá lidskými a rodinnými vztahy. Vedle toho také například řídila Koroporadnu Unie rodinných advokátů, která zodpověděla tisíce právních dotazů. „Krize je jako lupa, vždycky zdůrazní, co v člověku je. Pokud je přívětivý a laskavý, ukáže se tato povaha i v krizi. Je-li ustrašený, stane se z něj bázlivý a neurotický jedinec,“ říká v rozhovoru, který vznikl pro Magazín „I“ a z něhož přinášíme ukázku.

Během koronavirové krize jste začala psát novou knihu. O čem bude?

Kniha má pracovní název Příručka pro přežití v rodině. Už je hotová, nyní se dokončují korektury. Napsala jsem ji s profesorem Maximiliánem Kašparů. Obsahuje 11 typických rodinných příběhů, jejich právní posouzení, rady do života a pohled psychiatra a kněze na složité rodinné otázky. Vyjde v nakladatelství Mladá fronta někdy před Vánocemi. Je to docela jiná kniha, než jaké jsem v minulosti psala. Psaní mě velmi bavilo a kniha vznikla rychleji, než jsem čekala. Trochu příběh a trochu poučení pro veřejnost. Jsem zvědavá, jak ji čtenáři přijmou.

Máte teď na psaní víc času? Neboli daří se vám současnou krizi využít i tvůrčím způsobem?

Paradoxně mi čas spíše chybí. Jsem akční člověk, prakticky nikdy neodpočívám. Jakmile skončím jednu práci, okamžitě si vymyslím další. Od počátku nouzového stavu mám jako rodinný advokát spoustu práce, jen s tím rozdílem, že ji poskytuji z domova, po telefonu, prostřednictvím elektronické komunikace a tak podobně. Mám pocit, že těch sedm týdnů uběhlo velmi rychle. Dvakrát týdně jsem jezdila do Prahy a vyřizovala věci, maily, dotazy a úkoly, které souvisely s mou činností pro Českou advokátní komoru nebo Unií rodinných advokátů.

Ústava funguje. Vláda si ani v krizi nemohla dělat, co chtěla, říká právník Preuss

sinfin.digital